YaST2 (environment) - en to da translation catalogue (1992 entries)

note: Radio button for LILO installation on /dev/hda or /dev/sda MBR
en: Write LILO to the boot disk ('&MBR')
da: Gem LILO på opstarts drevet ('&MBR')

note: Radio button for LILO installation on floppy only
en: Create a boot &floppy
da: Opret en &opstartsdiskette

note: Text input field to enter additional boot parameters
en: &Kernel boot parameters:
da: &Kernel opstarts parametre

note: check box: use the 'linear' option?
en: Use the '&linear' option
da: Brug '&linear' parameteren

note: help text for the custom LILO installation, 1 of 10
en: <p>
    LILO (the LInux LOader) can be installed in numerous ways:
    </p>
da: <p>
    LILO (the LInux LOader) kan installeres på flere måde:
    </p>

note: custom LILO help text, 2 of 10
en: <p>
    - In the <b>MBR</b> (the Master Boot Record).  This is recommended whenever SuSE Linux
    is the only operating system on the hard drive, or if you <em>definitely</em>
    know that you can boot all the other operating systems with LILO. The old MBR
    should be saved to disk, as a precaution.
    </p>
da: <p>
    - I <b>MBR</b> (Master Boot Record). Det anbefales alle steder hvor SuSE Linux
    er det eneste operativsystem som er på harddisken, eller hvis du <em>helt sikkert</em>
    ved at alle andre operativsystemer på hard disken kan startes fra LILO. Den gamle MBR
    bliver sikkerhedskopieret som fil til harddisken.
    </p>

note: custom LILO help text, 8 of 10
en: <p>
    If your system requires additional <b>kernel parameters</b>,
    enter them in the corresponding input field. Most users will not need this.
    </p>
da: <p>
    Hvis dit system kræver flere <b>kernel paramtre</b>. Så skriv dem
    i det tilhørende indtastningsfelt. De fleste brugere har ikke brug for det.
    </p>

en: Custom LILO installation
da: Brugerdefineret LILO installation

note: User MUST choose one of the options
en: You have to choose one of the
    options in order to continue.
da: Du er nød til at vælge en af mulighederne
    for at fortsætte.

en: You did not enter a partition
da: Du indtastede ikke en partition

note: Information about suggested LILO installation: Some other system present (MS Windows etc.) - LILO will be installed on floppy just to play safe
en: Another operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed on a floppy disk in order to make sure
    this operating system can be booted.
da: Et andet operativsystem er blevet fundet på din computer.
    
    LILO vil blive installeret på en floppy diskette for at sikre at
    dette system kan startes.

note: help part 3 of 7
en: <p>
    SuSE Linux may be installed on just about any hard disk on your system.
    </p>
da: <p>
    SuSE Linux kan installeres på næsten enhver harddisk i dit system.
    </p>

note: Suggested LILO installation - can be overridden with expert mode.
en: System Boot Configuration
da: System opstarts konfiguration

note: Radio button for SILO installation on /dev/hda or /dev/sda MBR
en: Install SILO into the Master Boot Record ('&MBR')
da: Installer SILO i Master Boot Record ('&MBR')

note: helptext for the customized SILO installation part 1 of 3
en: <p>
    SILO (the SPARC Improved boot LOader) can be installed in different locations:
    </p>
da: <p>
    SILO (SPARC Improved boot LOader) kan installeres forskellige steder:
    </p>

note: part 2 of 3
en: <p>
    - In the <b>MBR</b> (the Master Boot Record).  This is recommended whenever SuSE Linux
    is the only operating system on the hard drive, or if you <em>definitely</em>
    know that you can boot all the other operating systems with SILO.
    </p>
da: <p>
    - In the <b>MBR</b> (Master boot Record). Dette anbefales altid når SuSE Linux
    er det eneste operativsystem på harddisken eller hvis du <em>helt sikkert</em>
    ved at du kan starte alle andre operativsystemer med SILO.
    </p>

note: part 3 of 3
en: <p>
    - In the <b>/boot</b> partition.  This option can always be used
    if you
    have a number of operating systems on the hard drive. The
    advantage of this
    method is that the MBR is left intact.
    You should use this method, if you have
    SunOS or Solaris installed
    on the same hard drive.
    
    </p>
da: <p>
    - I <b>/boot</b> partitonen.  Denne mulighed kan
    altid bruges hvis du har flere operativsystemer
    på harddisken. Fordelen ved denne metode er
    at MBR stadig er efterladt intakt.
    Du bør bruge denne metode, hvis du
    allerede har SunOS eller Solaris installeret
    på samme harddisk.
    
    
    </p>

en: Custom SILO installation
da: Brugerdefineret SILO installation

note: Button to branch into SILO expert configuration dialog
en: &Custom SILO installation...
da: &Brugerdefineret SILO installation...

note: help text system start configuration, boot manager, silo and so on help part 1 of 3
en: <p>
    SuSE Linux comes with a boot manager, <b><i>SILO</i></b>, that is capable of
    starting Linux as well as other operating systems, such as SunOS and Solaris.
    </p>
da: <p>
    SuSE Linux kommer med et opstartsprogram, <b><i>SILO</i></b>, som er i stand
    til at starte Linux såvel som andre operativsystemer som SunOS og Solaris.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    A reasonable SILO configuration that works for most systems is
    suggested here. If you don't like this suggested SILO installation,
    select <b>custom SILO installation</b>.
    </p>
da: <p>
    A rimelig SILO konfiguration som virker for de fleste systemer er
    foreslået her. Hvis du ikke kan lide den foreslået SILO installation,
    Vælg da <b>Brugerdefineret SILO installation</b>.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: <p>
    Please notice that SILO is capable of booting other operating
    systems, too. However, making use of that feature requires additional
    skills and knowledge. Please read the manual for details.
    </p>
da: <p>
    Vær venlig at notere at SILO er i stand til at starte andre operativsystemer
    også. Brug af denne mulighed kræver større kendskab til systemet.
    Læs venligst brugerhåndbogen for detaljer.
    </p>

en: The LILO boot sector has been written to disk. You can restore
    the old boot sector in the installed system with "lilo -u %1"
da: LILO opstartssektoren er blevet skrevet til disken. Du kan få den
    oprindelige frem igen med "lilo -u %1"

note: title for selection box 'keyboard layout'
en: &Keyboard layout
da: &Tastatur Layout

note: title for input field to test the keyboard setting (no more than about 25 characters!)
en: Keyboard &test:
da: Tastatur &test:

note: title for selection box 'timezone'
en: &Timezone
da: &Tidszone

note: ComboBox for time reference: local time or GMT
en: &Hardware clock set to
da: &Hardware clockfrekevens sat til

note: ComboBox entry: hardware clock set to local time
en: local time
da: lokal tid

note: help for timezone screen for IBM S/390 architecture only
en: <p>
    Please select the appropriate <b>timezone</b>:
    Choose the country or region where you are located.
    </p>
da: <p>
    Vær venlig at vælge den passende <b>tidszone</b>:
    Vælg land eller region hvor du befinder dig i
    </p>

note: help for timezone (if keyboard help appeared before)
en: <p>
    Then select the appropriate <b>timezone</b>:
    Choose the country or region where you are located.
    </p>
da: <p>
    Vælg så den passende <b>tidszone</b>:
    Vælg det land eller region som du befinder dig i
    </p>

note: general help trailer
en: <p>
    If you are unsure, use the default values already selected.
    </p>
da: <p>
    Hvis du er i tvivl, så brug den som allerede er valgt.
    </p>

note: Screen title for keyboard and timezone screen
en: Basic Configuration
da: Simpel konfiguration

note: Remind user of the login name he chose
en: You can log in as "%1".
da: Du kan logge på som "%1".

note: PushButton that will go to the hardware configuration dialog
en: Configure &Hardware...
da: Konfigure &Hardware...

note: Help text (HTML-like) START
en: <p>
    Congratulations! You now have a working SuSE Linux system.
    </p>
da: <p>
    Tillykke! Du har nu et fungerende SuSE Linux system.
    </p>

note: Help text (HTML-like), continued
en: <p>
    If you wish, you can set up some commonly used hardware right now - printer,
    sound card, network card, modem, ISDN. Press <b>Configure Hardware</b> to do
    this.
    </p>
da: <p>
    Hvis du ønsker, kan du sætte nogle almindelige hardware op lige nu - printer,
    lydkort, netværks kort, modem, ISDN. Tryk <b>Konfigurere Hardware</b> for at
    gøre det.
    </p>

note: Headline for final installation screen: Basic installation done, may continue to set up additional hardware from here.
en: Congratulations!
da: Tillykke!

note: new caption for "Next" button
en: &Finish installation
da: &Afslut installation

note: We should never get here anyway since this button is disabled in config mode - just want to prevent the amount of clutter due to config_mode in the sub module we had last time.	<sh@suse.de> Warning popup: No hardware config in autoinstallation mode
en: Not supported for autoinstallation.
da: Ikke understøttet til autoinstallation.

note: headline Label just prior to shutting down YaST2
en: Cleaning up...
da: Ryder op...

en: Printer(s)
da: Printer(e)

en: Sound Card(s)
da: Lydkort(e)

en: &Sound...
da: &lyd...

en: Network Interface(s)
da: Netværks grænseflade(r)

en: &Network...
da: &Netværk...

en: Modem(s)
da: Modem(e)

en: ISDN Adapter(s)
da: ISDN Adapter(e)

note: Headline for hardware configuration screen: The user can perform various configurations from here, e.g. printer, sound, network, modem, ISDN.
en: System Component Configuration
da: System Komponent konfiguration

note: Warning text for aborting an installation before anything is installed
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will not be installed.
    Your hard disk will remain unchanged.
da: Hvis du afbryder installationen nu,
    SuSE Linux vil nu blive installeret.
    Din harddisk vil vedblive uændret.

note: Warning text for aborting an installation during the install process - After some installation steps have been performed - e.g. disks formatted / some packages already installed
en: If you abort the installation now, you will
    have an incomplete SuSE Linux system
    which may or may not be usable.
    You may need to reinstall.
da: Hvis du afslutter installationen nu, vil du få
    en ukomplet SuSE Linux system
    Dette medføre at den måske ikke er brugbart.
    Det kan blive nødvendigt at gen-installere.

note: Warning text for aborting an installation during the install process right in the middle of some critical process (e.g. formatting)
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will be unusable.
    You will need to reinstall.
da: Hvis du afbryder installationen nu,
    SuSE Linux vil så være ubrugeligt.
    Du bliver nød til at gen-installere.

note: Confirm user request to abort installation
en: Really abort the installation?
da: Vil du virkelig afbryde installationen nu?

note: Button that will really abort the installation
en: &Abort Installation
da: &Omkring installation

note: Button that will continue with the installation
en: &Continue Installation
da: &Forsæt installation

note: Show where lilo will be installed: On floppy only. Automatic line wrap, no need to take care of this manually!
en: The Linux boot manager will be installed on a floppy disk.
da: Linux boot manager bliver installeret på en diskette.

note: PushButton: Save the settings (i.e. everything entered during installation) to a floppy disk.
en: &Save settings to floppy disk
da: %Gem indstillinger på diskette

note: part 4 of 6
en: <p>
    If you wish to change any of the settings, use <b>back</b> to move back
    to the respective dialog(s), change them accordingly and then use
    <b>next</b> to return to this screen again.
    </p>
da: <P>
    Hvis du ønsker at ændre nogle af disse indstillinger, brug <b>tilbage</b> til 
    at gå tilbage til den respektive dialogboks(e), ændre dem som ønsket og brug 
    <b>næste</b> til at komme til dette billede igen.
    </p>

note: screen title
en: Confirm installation
da: Bekræft installationen

note: all right, start installation *now*
en: &Yes - install
da: &Ja - installer

note: Error msg
en: The root password could not be set!
    You won't be able to login!
da: Root adgangskode er forkert
    Du vil ikke få lov til at logge ind

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config
da: Kunne ikke skrive værdier til /etc/rc.config

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config
da: Kunne ikke skrive værdier til /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config

en: Now booting your system...
da: Nu starter dit system...

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
da: Vær venlig at vælg

note: label for radiobutton 1, New installation
en: New &installation
da: Ny &installation

note: label for radiobutton 2, update
en: &Update an existing system
da: &Opdater et eksisterende system

note: label for radiobutton 3: Boot installed system
en: Boot &installed system
da: Opstart &installeret system

en: <p>
    Select <b>update an existing system</b> to upgrade a SuSE Linux system
    already installed on your machine. This option will preserve
    configuration settings from your existing system whenever possible.
    </p>
da: <p>
    Vælg <b> opdater en eksisterende system</b> til at opgradere en SuSE Linux 
    System der allerede er installeret på dit maskine. Dette valg vil bevare din 
    konfiguration indstillinger fra dit eksisterende system hver gang muligt.
    </p>

note: screen title for installation method
en: Install SuSE Linux
da: Installere SuSE Linux

en: You have to reboot your system 
     in order to activate the new kernel.
da: Du skal genstarte dit system
    For at du kan aktivere kernen.

note: VENDOR: main screen heading
en: Vendor Driver CD
da: Producent Driver CD

note: VENDOR: cant mount /dev/cdrom popup
en: Please insert the vendor CD-ROM
da: Vær Venlig at indsætte producent CD-ROM

note: VENDOR: vendor cd contains wrong data
en: Couldn't find driver data on the CD-ROM
    Aborting now.
da: Kunne ikke finde driver data på CD-ROM
    Afbryder nu.

en: Installing driver...
da: Installere driver...

en: Installed %1 drivers from CD
da: Installeret %1 drivers fra CD'en

en: &Quit
da: &Forlad

note: Warning text for aborting an installation before anything is installed
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will not be installed.
    Your hard disk will remain untouched.
da: Hvis du afbryder installationen nu,
    SuSE Linux vil ikke blive installeret.
    Din harddisk vil vedblive urørt.

en: &Back
da: &Tilbage

en: &Retry
da: &Prøv igen

en: &Next
da: &Næste

note: "OK" button for timeout message: Close popup dialog (i.e. confirm the message)
en: &OK
da: &Ok

note: Button label for detected devices. %1 will be substituted with the device category, e.g. "&Printer". Translators: Please don't let this grow too wide - rather include a newline "\n" for a two-line button text. If you do that , please do it as well for the other button ("Manual %1 Setup...").
en: Activate %1...
da: Aktiveret %1...

note: Button label for devices categories where nothing was detected. %1 will be substituted with the device category, e.g. "&Printer". Translators: Please don't let this grow too wide - rather include a newline "\n" for a two-line button text. If you do that , please do it as well for the other button ("
en: Manual %1 Setup...
da: Manual %1 Opsætning...

en: Misc
da: Forskelligt

note: initial heading for language selection (first 'user visible' screen)
en: Welcome to YaST2 - the SuSE Linux
    installation / system administration program.
da: Velkommen til YaST2 - SuSE Linux
    Installation / system administrations program.

en: Select your language:
da: Vælg dit sprog:

note: help 4 of 4
en: <p>
    You can select <b>Abort Installation</b> at any time to abort the
    installation process.
    </p>
da: <p>
    Du kan vælge <b>Afbryd Installationen</b> når som helst for at afbryde
    installation processen.
    </p>

note: push button to apply and test that mouse setting
en: &Autoprobe mouse when install
da: &Automatisk genkendelse af mus under installation

note: title for selection box 'mouse'
en: &Please choose your mouse type from the list
da: &Vær venlig at vælge din mus ud fra listen

note: Help text 2 of 4
en: <p>
    Use the arrow keys to select a mouse. If the selection bar does not
    move, hit the <b><i>Tab</i></b> key (maybe repeatedly) until it does.
    </p>
da: <p>
    Brug piletasterne for at vælge en mus. Hvis blokken ikke bevæger sig,
     så tryk <b><i>Tab</i></b> key (måske et par gange) indtil den gør.
    </p>

note: Help text 3 of 4
en: <p>
    Use the <b>Test</b> button to apply and test the selected settings.
    </p>
da: <p>
    brug <b>Test</b> knappen for at fremskaffe en test af den valgte indstilling.
    </p>

note: Help text 4 of 4
en: <p>
    If you select <b>None</b>, you have to use the keyboard as
    described in the manual.
    </p>
da: <p>
    Hvis du har valgt <b>ingen</b>, bliver du nød til at bruge tastaturet 
    som beskrevet i manualen.
    </p>

en: Mouse configuration
da: Mus konfiguration

en: Do you really want
    to quit the installation?
da: Vil du virkelig
    afbryde installationen nu?

en: RPM returned an error
da: RPM returnerede en fejl

en: The packager returned an unknown code
da: Pakkestyringsprogrammet returnerede en ukendt fejlkode

en: Software Source Media
da: Software kildemedie

en: Select location of source
da: Vælg placering af kilde

note: Radio button for installation from network
en: &Network
da: &Netværk

note: Input field label for IP of server to install from for network installation
en: &IP address or name of server:
da: &IP adresse eller navn af server:

note: Input field label for (remote) directory for network installation
en: Directory on the &server:
da: Mappe på &Server:

note: Input field label for local directory
en: &Directory:
da: &Mappe:

note: help
en: <p>
    Software packages can be installed from the CD via
    Network or from hard disk. Even if you just want to remove
    some packages, YaST2 will still need some information from the source media.
    </p>
da: <p>
    Software pakker kan installeres fra CD, igennem
    netværk eller fra harddisk. Selv hvis du ønsker at fjerne
    nogen pakker, vil YaST2 stadig få brug for information fra kilde mediet.
    </p>

note: help, continued
en: <p>
    <b>CD</b> installation always starts with the first CD;
    insert CD 1 before proceeding.
    </p>
da: <p>
    <b>CD</b> installationen starter altid med den første CD;
    indsæt CD 1 før du fortsætter.
    </p>

en: &Save and Exit
da: &Gem og afslut

en: Do you want to save the settings
    and exit the dialog?
da: Ønsker du at gemme indstillingerne
    og afslutte denne dialogboks?

note: This are the column headers of a list with several packages. The user should choose a package from list.
en: Name
da: Navn

note: more column headers
en: Description
da: Beskrivelse

note: Button: don't install a package from list
en: &Discard
da: &Smid væk

en: Do you want to install "%1"?
da: Ønsker du at installere "%1"?

note: Do not install package1
en: &No installation
da: &Ingen installation

note: screen title for detailed software selection
en: Detailed Software Selection
da: Detaljeret software udvalg

note: Check box for installing all source code packages
en: &Install available sources
da: &Installer ledige moduler

en: Categories
da: Kategorier

en: %1 required disk space
da: %1 behøvet disk plads

en: &Commercial software...
da: &Kommerciel software...

en: Select &single packages...
da: Vælg &enkelte pakker...

note: Explain additional software categories (E.g. Multimedia, Games, Development, ...). help part 1 of 3
en: <p>
    Select categories of software to install.
    </p>
    
    <p>
    The base system will always be installed. The software categories
    automatically include other system components as required,
    i.e. if you select a desktop like <i>KDE</i> or <i>GNOME</i>, the X
    Window System will automatically be installed.
    </p>
da: <p>
    Vælg kategorier af software at installere.
    </p>
    
    <p>
    Basis systemet vil altid blive installeret. Software kategorierne
    inkluderer automatisk andre system komponenter som er påkrævet,
    f.eks. hvis du vælger en grafisk brugerflade som <i>KDE</i> eller <i>GNOME</i>, så vil X
    Windows automatisk blive installeret også.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    Software categories may overlap, i.e. there may be software packages
    that belong to <i>Multimedia</i> as well as to <i>KDE</i>.
    That's why the required disk space is not displayed along with the
    categories - the total disk space required depends on the combination
    of selected categories.
    </p>
da: <p>
    Software kategorier må godt overlappe, f.eks. der kan være software pakker
    som tilhører <i>Multimedia</i> såvel som <i>KDE</i>.
    Det er derfor at disk plads ikke er vist sammen med
    kategorierne - den totale påkrævet disk plads afhænger af kombinationen
    af de valgte kategorier.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: <p>
    SuSE Linux comes with all the source code, so you have the option to
    <b>install available sources</b> for selected components.  Please
    note: Sources are not available for commercial software.
    </p>
    <br>
da: <p>
    SuSE Linux kommer med hele source koden, så du har muligheden at
    <b>installere tilgængelige source kode</b> for valgte komponenter.  Noter
    venligst: Source kode er ikke tilgængelig for kommercielt software.
    </p>
    <br>

note: Construct a popup like: +-----------------------------------------------+ | Partition / needs 200 KB more disk space.     | | Partition etc needs 40 MB more disk space.    | |                                               | | Please deselect some packages.                |
en: Partition "%1" needs %2 more disk space.
da: Partition "%1" har brug for %2 mere disk plads.

en: Please deselect some packages.
da: Vær venlig at fravælge nogle pakker.

note: ------------------------------------------------------------------------ Dialog title for software selection
en: Software Selection
da: Software valg

note: Explain selectable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help text
en: <p>
    The SuSE Linux <b>Default</b> system is a good software
    selection for most users. You will not need to insert all of the CDs that 
    come with SuSE Linux for this selection. Additional software from the
    other CDs can always be installed later. 
    </p>
da: <p>
    SuSE Linux <b>standard</b> system er et godt udvalg
    for de fleste brugere. Du vil ikke få brug for at indlægge alle CD'erne som 
    kommer med SuSE Linux for dette valg. Software herudover fra de
    andre CD'ere kan altid blive installeret senere. 
    </p>

en: <p>
    <b>Default with Office</b> extends this default system to include
    powerful graphical office applications.
    </p>
da: <p>
    <b>Standard med Office</b> udvider standard systemet med
    kraftige grafiske office applikationer.
    </p>

en: <p>
    The <b>Minimal</b> system includes just the bare essentials necessary
    to safely run SuSE Linux. Please notice that this selection <b><i>does not include
    graphical desktop environments</i></b>, i.e. no X11, no KDE, no Gnome etc.
    Select this option as a base for your own custom selection, for
    dedicated server systems that don't need a graphical desktop or for
    systems that are short on disk space and/or memory.
    </p>
da: <p>
    Det <b>Minimale</b> system inkluderer lige det nødvendigste
    for at køre SuSE Linux sikkert. Noter venligst at dette udvalg <b><i>inkluderer ikke
    grafisk brugerflader</i></b>, f. eks. ingen X11, ingen KDE, ingen Gnome osv.
    Vælg denne type udvælgelse som base for dit egen specielle udvælgelse, for
    dedikeret server systemer som ikke har brug for en grafisk brugerflade eller for
    systemer har mindre disk plads og/eller hukommelse.
    </p>

note: help text, continued
en: <p>
    To be able to make a more precise selection of software to install, select
    <b>Detailed selection</b>.
    </p>
da: <p>
    For at være i stand til at vælge et mere præcist udvalg af software at installere, vælg
    <b>Detaljeret udvælgelse</b>.
    </p>

note: Intermediate contents of the software selection screen
en: Reading package database...
da: Indlæser pakke databasen...

note: Display warning message
en: You have already chosen software from "Detailed selection".
    You will lose that selection if you change the basic selection.
da: Du har allerede valgt software fra "Detaljeret udvælgelse".
    Du vil miste det du har valgt hvis du skifter til basis udvælgelse.

note: Push button that will pop up the detailed software selection (e.g. Multimedia, Games, KDE, Gnome, ... - not the individual packages!)
en: &Detailed selection...
da: &Detaljeret valg...

en: Do you really want
    to reset your detailed selection?
da: Ønsker du virkeligt at dine valg
    i den detaljeret sektion bliver smidt væk?

note: We need a short (about 25 characters) description for all following sets ( Linux Base System to List of all Packages ). Linux Base System (You need it!)
en: Linux Base System
da: Linux basis System

note: Programs that don't need X
en: Programs without X
da: Programmer uden X

note: Tools provided by Compaq
en: Compaq tools
da: Compaq værktøjer

note: Documentation
en: Documentation
da: Dokumentation

note: Emulators
en: Emulators
da: Emulatorer

note: Games and more
en: Games and more
da: Spil og den slags

note: All about graphics
en: All about graphics
da: Alt om grafik

note: Korean packages
en: Korean packages
da: Koreanske pakker

note: Japanese packages
en: Japanese packages
da: Japansk pakke

note: KDE 2 Desktop
en: KDE 2 Desktop
da: KDE 2 Skrivebord

note: Perl modules
en: Perl modules
da: Perl moduler

note: Security related software
en: Security
da: Sikkerhed

note: Spell checking utilities and databases
en: Dictionaries
da: Ordbøger

note: Development under X11
en: Development under X11
da: Udvikling under X11

note: YaST2 Components
en: YaST2 Components
da: YaST2 Komponenter

note: Source packages
en: Source packages
da: Source kode

en: Evaluate update-packages; One moment please...
da: Evaluerer opdateringer; Vent et øjeblik...

en: description not found
da: beskrivelse ikke fundet

note: headline search popup
en: Searching for packages
da: Søger efter pakker

note: label for inputfield search keyword, term, phrase
en: Enter a search phrase
da: Indtast et søgekriterie

note: label checkbox ignore upper/lower case
en: &ignore case
da: &ignorer brug af store/små bogstaver

en: &Search
da: &Søg

note: Notify popup informs the user about existing package dependencies. text part 11 is used in already installed system
en: Your existing installation
da: Din eksisterende installationen

en: &Show dependencies
da: &Vis nødvendige pakker

note: headline of the additional package popup
en: Additional package required
da: Ekstra pakke kræves

note: This is the headline of a popup which informs about conflicting packages.
en: Package conflict
da: Pakke konflikt

note: package %1 conflicts with other packages
en: Package <b>%1</b> interferes with:<br>
da: Pakke <b>%1</b> konflikter med:<br>

note: button label: Yes, install the package
en: &Install package
da: &Installer pakke

note: list 3: packages don't need an update
en: <p>It is not necessary (or not possible) to
    update these installed packages. Packages are signed with "i".
    Double-clicking on a package changes its status to "u", if
    an update for the package is available.</p>
da: <p>Det er ikke nødvendigt (eller ikke muligt) at
    opdatere disse installerede programpakker. Pakkerne er markeret med "i".
    Dobbeltklik på en programpakke skifter dens status til "u", hvis
    en opdatering er tilgængelig.</p>

note: The short description of the package set e.g. "dev", "x". Please keep it short, it's a column header ( up to 6 chars )
en: Set
da: Vælg

en: Package
da: Programpakke

note: Header above size (in kB / MB) of current package in 'details' view Plain text, not RichText / HTML!
en: Size
da: Størrelse

en: Group
da: Gruppe

note: title of dialog Package Selection which shows the commercial packages
en: Commercial Package Selection
da: Kommerciel programpakke udvalg

note: title dialog Update
en: Select packages to update
da: Vælg programpakker du vil opdatere

en: Old version
da: Gammel version

en: New version
da: Ny version

note: headline selection box package sets (the box isn't wide, please keep it short (up to 20 characters)
en: Please select a set
da: Vær venlig at vælg

note: headline selection box packages belonging to selected set (up to 60 characters)
en: Please select or deselect a package with double click
da: Vær venlig at vælge eller fravælge en programpakke med dobbeltklik

en: Free space
da: Fri plads

en: Required: %1
da: Kræver: %1

en: &Description
da: &Beskrivelse

note: marking a frame with 3 buttons representing 3 lists of packages
en: Classification of packages
da: Klassificering af programpakker

note: user has to decide manually
en: &Manual selection
da: &manuelt valg

note: packages are supposed to be updated
en: Selected for &Update
da: Valgt til &opdatering

note: packages will not be updated
en: &No Update
da: &Ingen opdatering

en: &Apply
da: &Vælg

en: U&pdate all
da: O&pdater alt

en: Check &Installation
da: Check &Installationen

note: title for popup with help text
en: Help Commercial Package Selection
da: Hjælp til udvælgelse af kommercielle programmer

en: <p>
    <b>"u"</b>: all packages automatically selected for update
    (newer version is available) and packages for which it was
    manually decided to do the update.
    </p>
    <p>
    <b>"i"</b>: contains installed packages which
    don't need to be updated (already up to date) and
    packages for which a newer version is not available.
    </p>
da: <p>
    <b>"u"</b>: alle pakker automatisk udvalgt for opdatering
    (nye versioner er tilgængelige) og pakker som var udvalgt
    manuelt til opdatering.
    </p>
    <p>
    <b>"i"</b>: installeret pakker som
    ikke behøver opdatering (allerede op til dato) og
    pakker som der ikke findes nyere version for.
    </p>

en: <p>
    Press button <b>Cancel</b> to exit the dialog without
    saving any of your choices. <b>OK</b> will start the update.
    </p>
da: <p>
    Tryk på knappen <b>Afbryd</b> for at afbryde uden at
    gemme dine ændringer. <b>OK</b> vil starte opdatering.
    </p>

note: title for popup with help text
en: Help Select Packages to update
da: Hjælp til udvægelse af programpakker til opdatering

en: &Skip
da: &Spring over

en: &Eject
da: &Skub ud

en: Show &details
da: Vis &detaljer

en: The fsid must between 0x00 and 0xff
da: fsid skal være mellem 0x00 og 0xff

en: Wrong input for the start of the partition, 
    you must must enter the start cylinder (e.g. 77).
da: Forkert indtastning for starten af partionen, 
    Du skal indtaste start cylinderen (eks. 77).

en: &Primary partition
da: &Primære partition

en: &Logical partition
da: &Logiske partition

en: &Extended partition
da: &Udvidet partition

en: Which type of partition do you want to create?
da: Hvilken type partition ønsker du at oprette?

en: No extended partition exists.
da: Ingen udvidet partition findes.

en: No space is left in the extended partition.
da: Ingen plads ledig på den udvidet partition.

en: Primary partition creation: Is possible
da: Primær  partition oprettelse: Er muligt

note: example "No primary partition: No space left"
en: No primary partition:
da: Ingen primær partition:

en: Logical  partition creation: Is possible
da: Logisk   partition oprettelse: Er muligt

note: example "No logical partition: No space left
en: No logical- partition:
da: Ingen logisk partition:

en: Extendend partition creation: Is possible
da: Udvidet   partition oprettelse: Er muligt

note: example "No extended partition: No space left
en: No extended partition:
da: Ingen udvidet partition:

note: Column header
en: Device
da: Enhed

note: Column header
en: Id
da: ID

note: Column header: centered / minimum = 11 characters /  fill with space if needed
en:      Size
da:   Størrelse

note: Column header: centered / minimum = 7 characters /  fill with space if needed
en:  Mount
da:  Punkt

note: Column header: minimum = 4 characters   fill with space if needed
en: End
da: Slut

note: main dialog: Button Create partition
en: &Create
da: &Opret

note: main dialog: Button Edit partition
en: &Edit
da: &Ændre

note: main dialog: Button Delete partition
en: &Delete
da: &Slet

note: Main dialog: Header
en: Expert Partitioner
da: Expert Partitionering

en: It is not possible to create a partition on %1
    
    %2
da: Det er ikke muligt at oprette partition på %1
    
    %2

note: %1 and %3 are not neccecary anymore, dur to the translation, i have not changed it. Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are free space,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a primary partition on %2 %3
da: %1 Opretter en primær partition på %2 %3

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create an extended partition on %2 %3
da: %1 Opretter en udvidet partition på %2 %3

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a logical partition on %2 %3
da: %1 Opretter en logisk partition på %2 %3

note: ////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition
en: Edit an extended partition
da: Ændre en udvidet partition

note: Label above progress bar that indicates windows partition resizing progress. This text will be replaced with the current values for each partition to be resized (device and new size).
en: Resizing...
da: Ændrer størrelse...

note: Caption above scrolled window that contains directories currently processed
en: Directories:
da: Mapper:

note: Caption above scrolled window for errors/warnings
en: Diagnostic output:
da: Diagnostisk uddata:

note: ... help text
en: <p>
    Please stand by while your Windows partition is being resized.
    </p>
da: <p>
    Vent venligst mens din Windows partition bliver ændret i størrelse.
    </p>

note: set initial message in diagnostic window to indicate that everything is alright up to now.
en: Everything OK so far.
da: Alt er OK indtil nu.

en: An internal error has occurred!
da: Der er opstået en intern fejl!

note: html-format advise the user to wait for completion part 1 of 2
en: <p>
    Please wait while your hard disk is prepared for installation...
    <br></p>
da: <p>
    Vær venlig at vente mens din hard disk forbereder installationen...
    <br></p>

note: hard disk will be made ready for installing Linux
en: Preparing Your Harddisk
da: Forbereder din harddisk

en: &Delete Windows
da: &Slet Windows

note: buttonbox = add(buttonbox, `VSpacing(0.4) ); buttonbox = add(buttonbox, `Left(`RadioButton(`id("LVM"), // Check box for expert partitioning mode rather than // just selecting one of the hard disks and use // a standard partitioning scheme _("Custom partitioning with &LVM - for experts"), ((target_is
en: Choose a hard disk
da: Vælg en harddisk

note: first step of hd prepare, select a single disk or "expert" partitioning
en: Preparing Hard Disk - Step 1
da: Forbereder Harddisk - Step 1

en: Partition 3 "Whole Disk" is not changeable
da: Partition 3 "Hele disken" kan ikke ændres

en: File&sytem ID:
da: Fil&system ID:

note: popup edit existing partition: Description
en: Type of filesystem:
da: Type af filsystem:

note: popup edit existing partition: Description
en: 
    End cylinder:
da: 
    Stop cylinder:

note: popup create partition: Dont format partition
en: Do &not format
da: Formater &ikke

note: popup create partition: Format partition (Vocative)
en: &Format
da: &Formater

en: Device
da: Enhed

en: Mount
da: Montere

note: %1 is a disk device, example: You have selected the disk /dev/hda, but can only edit a partition like /dev/hda11, /dev/hda2,
en: 
     You have selected the disk %1, but you can 
      only edit a partition like %11, %12, ...
da: 
     Du har valgt disken %1, men du kan 
      kun ændre en partition som %11, %12, ...

note: short description for extended partition
en: Extended
da: Udvidet

en: Preparing reboot; one moment please...
da: Forbereder genstartning; et øjeblik...

note: boot write to floppy failed
en: Could not write LILO boot sector to the floppy.
    Please check that the floppy disk is formatted
    and that the write protection tab is removed.
    Do you want to try again?
da: Kunne ikke skrive LILO boot sektor på floppy disketten.
    Vær venlig at checke om din diskette er formateret 
    og at skrivebeskyttelse er fjernet
    Vil du prøve igen?

en: There is nothing to be updated.
da: Der er intet der skal opdateres.

note: all right, start installation *now*
en: &Yes - start
da: &Ja - start

en: Select the desired kernel:
da: Vælg den ønskede kerne:

en: <p>
    Select <b>next</b> to start the update.
    </p>
da: <p>
    Vælg <b>næste</b> for at starte opdatering.
    </p>

en: You have to select one Kernel.
da: Du skal vælge en Kernel.

en: Partitions could not be mounted.
    Check log-file : /var/log/y2log.
da: Partionen kunne ikke monteres.
    Check log filen: /var/log/y2log.

en: No fstab found !!
da: Ingen fstab fundet !!

en: Evaluate root-partition; One moment please...
da: Evalurere root-partitionen; Et øjeblik...

en: No LINUX-Root-Partition found.
da: Ingen LINUX-Root_Partion fundet.

en: SuSE YaST2 - Update
da: SuSE YaST2 - opdatering

en: Select your root-partition:
da: Vælg din root-partion:

note: helptext for root-partition
en: <p>
    Choose the <b>root-partition</b> to be used during update.
    </p>
da: <p>
    Vælg denne <b>root-partition</b> som skal bruges under opdatering.
    </p>

en: Checking package-database has returned an error.
    Please check log-file /var/log/y2log
da: Checker pakke databasen er kommet tilbage med en fejl.
    Vær venlig at checke log-file /var/log/y2log

note: Label for disk usage progress bar
en: Disk Usage
da: Disk forbrug

note: inform user about installation progress
en: %1 packages updated
da: %1 pakker opdateret

note: warn user about exhausted diskspace during installation of packages this is a popup with options "continue" and "cancel"
en: Diskspace exhausted !
da: Er løbet tør for diskplads !

en: Reading package information; One moment please...
da: Læser pakke information; et øjeblik...

en: Updating %1 software packages
da: Opdatere%1 software pakker

en: Following packages have been installed with errors:
da: Følgende pakker er blevet installeret med fejl:

en: Please check logging at the end of update.
da: Vær venlig at undersøge loggen efter endt opdatereing.

en: Every package has been updated.
da: Alle pakker er blevet opdateret

en: Following packages have not been deleted:
da: Følgende pakker er ikke blevet slettet:

en: Closing update; one moment please...
da: Lukker opdatering; et øjeblik...

en: Closing update; One moment please...
da: Lukker opdatering; et øjeblik...

en: Input is not a path.
da: Input er ikke en sti.

note: there is not enough space for the backup during update inform the user about this (MB==megabytes)
en: Minimum disk space of %1 MB required.
da: Minimum %1 MB disk plads er nødvendig.

note: screen title for software selection
en: Backup System Before Update
da: Backup System Før opdatering

en: backup-path:
da: backup sti:

en: <p>
    It is possible to make a <b>backup</b> of your existing system.
    Please be aware that it will not be a complete backup. Only your
    configuration files will be saved.
    </p>
da: <p>
    Det er ikke muligt at lave en <b>backup</b> af dit eksisterende system.
    Vær opmærksom på at det ikke vil være en komplet backup. Kun dine
    konfigurations filer vil blive gemt.
    </p>

en: The version of installation-medium is too old:
da: Denne version af installation-medie er for gammel:

en:     installed version :
da:     installeret version :

en:     update version :
da:     opdateret version :

en: Please change CD or cancel update.
da: Vær venlig at skifte CD eller afbryd opdateringen.

en: Old Version
da: Gammel version

en: Please cancel update and choose another install-medium.
da: Vær venlig at afbryde opdateringen eller vælg et anden installerings-medie.

note: screen title for software selection
en: Software Update
da: Software opdatering

en: yes
da: Ja

en: no
da: Nej

en: Installed version:
da: Installeret version:

en: Update version:
da: Opdatere version:

en: Update base packages:
da: Opdatere base pakker:

en: Packages to update:
da: Pakker der skal opdateres:

en: Packages to check manually:
da: Pakker der skal checkes manuelt:

note: explain choosable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help part 1
en: <p>
    The update process recognize packages which have to be updated.
    Sometimes there are packages recognized where the user have to decide
     by using the button "Detailed selection", if these packages have to be updated.
    </p>
da: <p>
    Opdateringsprocessen finder pakker som har behov for opdatering.
    Nogengange er pakker fundet hvor brugeren er skal vælge
     ved at trykke på "Detaljeret valg", hvisu disse pakker skal opdateres.
    </p>

en: There are packages which need a manual decision
    whether to do the update or not.
    We recommend that these packages should be updated too.
    But you should have a look on it.
    
    
    Would you like to edit these packages?
da: Der er pakker som behøver at der tages stilling til
    om pakken skal opdateres eller ej.
    Vi anbefaler at disse pakker også burde opdateres.
    Men du bør kigge på det.
    
    
    Vil du redigere disse pakker?

en: <p>
    This is a dummy test module.
    It does nothing.
    </p>
    <p>
    Should you ever read this text in a real YaST2 environment (even
    during Beta testing), please report it immediately. 
    </p>
da: <p>
    Dette er et prøve modul
    Det foretager sig ikke noget.
    </p>
    <p>
    Skulle du nogensinde læse denne tekst i et rigtigt YaST2 miljø (endda
    under betatest), reporter det med det samme. 
    </p>

note: Title for root-password dialogue
en: Password for "root", the system administrator
da: Adgangskode for "root", system administratoren

note: advise user to remember his new password
en: Don't forget what you enter here!
da: Glem ikke hvad det er du skriver her!

note: Label: get password for user root Please use newline if label is longer than 40 characters
en: &Enter a password for the root user:
da: &Skriv en adgangskode for root brugeren

note: Label: get same password again for verification Please use newline if label is longer than 40 characters
en: Re-enter the password for &verification:
da: Gentag adgangskoden for &korrekthed:

note: help text, continued
en: <p>
    Possible characters are
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits <tt>0</tt>
    to <tt>9</tt>.
    </p>
da: <p>
    Mulige karaktere er
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> mellemrum og tal <tt>0</tt>
    til <tt>9</tt>.
    </p>

note: help text, continued
en: <p>
    Do not forget this "root" password!
    </p>
da: <p>
    Glem ikke "root" adgangskoden!
    </p>

note: report if user forgot to enter a password
en: You didn't enter a password
    Please try again.
da: Du skrev ikke en adgangskode
    Vær venlig at prøve igen.

note: explain how a password has to be formed
en: The password must have at least 5 characters
    Please try again.
da: Adgangskoden skal have mindst 5 karaktere
    Vær venlig at prøve igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete The root password may contain only certain characters
en: The password may only contain the following characters:
     0..9, a..z, A..Z, and any of "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Please try again.
da: Adgangskoden må kun indholde de følgende karaktere:
     0..9, a..z, A..Z, og alle fra "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Vær venlig at prøve igen.

note: Information about the user.  This info is used to create an initial user account: first name, surname, login name and password.  Data will be written to /etc/passwd. "Personify" is also the name of the dialog.
en: Personalize
da: Personlig tilpasning

note: User account information, forename or first name
en: &First name:
da: &Fornavn:

note: User account information, surname or family name
en: &Last name:
da: &Efternavn:

note: input field for login name
en: &User login:
da: &Bruger login:

note: push button to generate a login name from first and last name
en: &Suggestion
da: &Forslag

note: User account information, first version of user password, both versions must match
en: &Enter a password:
da: &Skriv en adgangskode:

note: help text (description of what to do, some background information) html-format help part 1 of 5
en: <p>
    Linux is a multi-user system; several different users can be logged in the
    system at the same time.  In order to avoid confusion, each user must have
    a unique identity if they want to use Linux.
    </p>
da: <p>
    Linux er et multi-bruger system; flere forskellige bruger kan være logged på 
    systemet på samme tid.  For at undgå forvirring, må hver bruger have
    en unik identifikation hvis de vil bruge Linux.
    </p>

note: help part 2 of 5
en: <p>
    If you fill out the fields (<b>First Name</b> and <b>Last Name</b>), an
    account is created for an user with this name and a <b>Password</b> is stored.
    When entering a password, you must distinguish between upper and lower case; a
    password should have at least 5 characters, and as a rule, not contain any
    special characters (e.g. accented characters).
    </p>
da: <p>
    Hvis du udfylder felterne (<b>Fornavn</b> og <b>Efternavn</b>), bliver en konto
     skabt for brugeren som bliver gemt med det navn og <b>Adgangskode</b>.
    Når man indtaster adgangskoden, må du skelne mellem store og små bogstaver; en
    adgangskode skal have mindst 5 karaktere, og som en regel, ikke indholde nogle
    specielle karaktere (f.eks. æ,ø og å).
    </p>

note: help part 4 of 5
en: <p>
    The so-called username is created from components of the full name and
    presented to you in one of the following dialogs.  If unsure, let YaST2
    <tt>suggest</tt> a username.  You're allowed to modify it, but only use
    <em>lower</em> case letters (no accented characters!), digits and <tt>._-</tt>
    - yes, usernames have stricter restrictions than passwords!
    </p>
da: <p>
    Det såkaldte brugernavn er skabt af komponenter ud fra det fulde navn og
    bliver præsenteret for dig i en af de følgende dialogbokse.  Hvis du er usikker, 
    så lad YaST2 <tt>Forslå</tt> et bruger navn.  Du har beføjelse til at ændre det, 
    men brug kun <em>små</em> bogstaver (uden æ,ø og å), tal og <tt>._-</tt>
    - ja, brugernavne har strengere krav end adgangskoder!
    </p>

note: help part 5 of 5
en: <p>
    If you want to work with Linux, you must first enter the username and
    the password; this starting procedure is traditionally known as the
    <b>Login</b>.
    </p>
da: <p>
    Hvis du vil arbejde med Linux, må du først indtaste dit brugernavn og
    adgangskoden; denne startprocedure er traditionel kendt som
    <b>Login</b>.
    </p>

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The name information is not complete, the user is asked to complete the information
en: Please enter your name.
da: Vær venlig at skrive dit navn:

note: The user login field is empty, this is allowed if the system is part of a network with NIS user management. Ask the user about this in a Yes/No popup The first string is the title of the popup.
en: Empty user login
da: Tom bruger login

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname must have a size between 2 and 8 characters.
en: The username must be between 2 and 8 characters in length.
    Please try again.
da: Brugernavnet skal være mellem 2 og 8 karaktere.Vær venlig at prøve igen

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The login name may contain only certain characters and must begin with a letter.
en: The username may contain only
    lower case letters and digits
    and must begin with a letter.
    Please try again.
da: Et brugernavn må kun indholde
    Små bogstaver og tal
    og skal starte med et bogstav.
    Vær venlig at prøve igen .

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The two user password information do not match
en: The first and the second version
    of the password are different.
    Please try again.
da: Den første og den anden version
    af adgangskoden er forskellig.
    Vær venlig at prøve igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The first user password information is empty (no user input)
en: You didn't enter a password.
    Please try again.
da: Du skrev ikke en adgangskode.
    prøv igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password information must have a minimal size - 5 characters.
en: The password must have at least 5 characters.
    Please try again.
da: Adgangskoden skal have mindst 5 karaktere.
    Vær venlig at prøve igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password may contain only certain characters
en: The password may only contain the following characters:
    0..9, a..z, A..Z, and any of "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Please try again.
da: Adgangskoden kan kun indholde følgende karaktere:
    0..9, a..z, A..Z, og alle fra "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Vær venlig at prøve igen.

note: Headline for desktop setup mode
en: Desktop Settings
da: Skrivebord indstillinger

note: Headline for X11 configuration screen
en: Desktop Settings - Details
da: Skrivebord indstillinger - Detaljer

en: 8 Bit / 256 Colors
da: 8 Bit / 256 Farver

en: 16 Bit / 16 K Colors
da: 16 Bit / 16 K Farver

en: 24 Bit / 16 M Colors
da: 24 Bit / 16 M Farver

en: 32 Bit / 16 M Colors
da: 32 Bit / 16 M Farver

note: User is asked if he really wants to skip the configuration of X11.
en: Are you sure you want to skip X11 configuration?
da: Er du sikker du vil springe over X11 konfigurationen ?

note: X server information string: %1 will be substituted with the name of the Module to use (e.g. "nvidia").
en: XFree86 4 module: %1
da: XFree86 4 modul: %1

en: &No X11 configuration
da: Ingen X11 ko&nfiguration

en: &Write XF86Config
da: Skri&v XF86Config

note: ******************** End of GUI elements *********************************************************************************** help texts *********** Help text (HTML-like) START
en: <p>
    Please choose the X-Windows <b>Desktop Settings</b>
    </p>
da: <p>
    Vær venlig at vælge X-Windows <b>Skrivebords indstillinger</b>.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    The video card shown has automatically been detected.
    The appropriate X server for this video card has been chosen accordingly.
    </p>
da: <p>
    Grafikkortet som er vist er blevet fundet automatisk.
    Den rigtige X-Server for grafikkortet er blevet valgt.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>No X11 configuration</b> to skip X Window configuration.
    You can manually configure X11 later (using <b><i>sax</i></b>) if you wish.
    </p>
da: <p>
    Vælg <b>Ingen X11 konfiguration</b> for at springe over X Windows konfiguration.
    Du kan vælge at konfigurere X11 senere (med <b><i>sax</i></b>) hvis du vil.
    </p>

note: "No X11" here means no configuration of X11 (at most 10 characters)
en: No X11
da: Ingen X11

note: Title for monitor configuration dialog: The user is prompted for vendor and model of his monitor. He also has the option of entering video frequencies manually or using a monitor driver disk.
en: Configure Monitor
da: Konfigurere monitor

note: User should insert a floppy with monitor drivers that came with his monitor.
en: Please insert a monitor drivers floppy.
da: Vær venlig at ilægge en monitor driver diskette.

note: The floppy could not be mounted into the file system.
en: Driver disk could not be mounted
da: Driver diskette kunne ikke monteres / findes

note: There was no fil with monitor information data on the floppy.
en: No monitor information file found on this disk
da: Der er ikke fundet nogen monitor information på denne diskette

note: A frequency value is not of type numerical. User must correct this.
en: Minimal horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
da: Minimal horisontal frekvens er ikke en numerisk værdi.
    Vær venlig at prøve igen.

note: A frequency value is not of type numerical. User must correct this.
en: Maximum horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
da: Maksimal horisontal frekvens er ikke en numerisk værdi.
    Vær venlig at prøve igen.

note: A frequency value is not of type numerical. User must correct this.
en: Minimal vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
da: Minimal vertikal frekvens ikke en numerisk værdi.
    Vær venlig at prøve igen.

note: A frequency value is not of type numerical. User must correct this.
en: Maximum vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
da: Maksimal vertikal frekvens er ikke en numerisk værdi.
    Vær venlig at prøve igen.

note: user did not complete X-configuration (error writing config file)
en: Error creating X11 configuration.
    Please use SaX (sax) to configure XFree86 V3 or SaX2 (sax2) for XFree86 V4 later.
da: Fejl under oprettelse af X11 konfiguration.
    Vær venlig at bruge SaX (sax) til at konfigurere XFree86 V3 or SaX2 (sax2) for XFree86 V4 senere.

en: &Resolution:
da: &Opløsning:

en: Re&fresh Rate (Hz):
da: S&kærmopdateringer (HZ):

note: PushButton to change monitor type (at most 15 characters)
en: Change &Monitor...
da: Skift &Monitor...

note: HTML-like field for X11 hardware
en: <p><b>Graphics Card:</b><br>%1</p>
da: <p><b>Grafikkort:</b><br>%1</p>

note: HTML-like field for X11 hardware, continued
en: <p><b>X Server:</b><br>%1</p>
da: <p><b>X-Server:</b><br>%1</p>

note: * Help text (HTML like) for X11 setup (resolution, color depth etc.) * * Dialog layout: * [ComboBox resolutions]		[RichText: *					 Graphics card * [ComboBox color depths]		 X server *					 Monitor] * [ComboBox refresh rates] * [ ] 3D acceleration * [Test]				[Change Monitor...] * --- * Notice: The 
en: <p>
    Please choose the desktop settings for the <i>X Window System</i> -
    <b>Resolution</b>, number of <b>Colors</b>, <b>Refresh Rate</b> and whether
    or not you want to use <b>3D Acceleration</b>. Please note that not all combinations 
    of those values may be valid, depending on your hardware.
    </p>
da: <p>
    Vælg venligst skrivebord indstillinger for det <i>X Window System</i> -
    <b>Opløsning</b>, antal <b>Farver</b>, <b>Opdateringer</b> og om 
    ønsker at bruge <b>3D Acceleration</b>. Noter venligst at ikke alle  kombinationer 
    er disse værdier er mulige. Det afhænger nemlig af din hardware.
    </p>

note: Help text (HTML-like), continued
en: <p>
    You can and should <b>Test</b> the current settings (follow the instructions
    that will appear). If you don't explicitly perform the test, it will
    automatically be started when you select <b>Next</b>. 
    </p>
da: <p>
    Du kan og burde udføre en <b>Test</b> af den nuværende opsætning (følg instruktionerne
    som kommer). Hvis du ikke udfører testen, vil den
    automatisk blive startet når du vælger <b>Næste</b>. 
    </p>

note: Help text (HTML-like), continued
en: <p>
    The <b>Resolution</b> indicates the number of pixels horizontally and vertically.
    </p>
da: <p>
    <b>Opløsningen</b> indikerer antallet af pixels horisontalt og vertikalt.
    </p>

note: Help text (HTML-like), continued
en: <p>
    <b>Colors</b> indicates how many colors can be displayed simultaneously on the
    screen. You might want to choose at least 16 Bit / 65535 colors if possible to
    avoid color flickering when switching from one window to another.
    </p>
da: <p>
    <b>Farver</b> indikerer hvor mange farver der kan vises på samme tid på
    skærmen. Du vil ønske mindst 16 Bit / 65535 farver hvis muligt for
    at undgå flimmer når der skiftes mellem et vindue til et andet.
    </p>

note: Help text (HTML-like), continued
en: <p>
    The <b>Refresh Rate</b> is the number of times per second the image is
    refreshed. The higher you go here, the more flicker-free the display becomes
    - unless you have an LCD where this is irrelevant. Values of at least 72 Hz or
    more are recommended.
    </p>
da: <p>
    <b>Opdateringer</b> er antallet gange billedet bliver opdateret hvert
    sekund. Jo længere du kommer op, des mere roligt og flimmerfrit billede opnås
    - medmindre du har en LCD hvor opdateringer er irrelevant. Værdier af mindst 72 Hz eller
    mere anbefales.
    </p>

note: Help text (HTML-like), continued
en: <p>
    If your graphics card supports this, you can enable or disable <b>3D
    Acceleration</b>.  
    </p>
da: <p>
    Hvis dit grafikkort understøtter dette, kan du aktiver eller deaktiver <b>3D
    Acceleration</b>.  
    </p>

note: Help text (HTML-like), continued
en: <p>
    The table to the right shows your <b>Graphics Card</b> as automatically detected.
    You cannot change this here, but of course you can always run <i>SaX</i> or
    <i>SaX2</i> later if you need to.
    </p>
da: <p>
    Tabellen til højre viser dit <b>Grafikkort</b> som automatisk blev fundet.
    Du kan ikke ændre det her, men selvfølgelig kan du altid køre <i>SaX</i> eller
    <i>SaX2</i> senere hvis der er behov for det.
    </p>

note: Help text (HTML-like), continued
en: <p>
    The matching <b>X Server</b> is automatically selected, depending on your
    hardware and the current settings. Please notice that this may change when you
    switch <b>3D Acceleration</b> on or off.
    </p>
da: <p>
    Den tilhørende <b>X-Server</b> er automatisk valgt, afhængig af din
    hardware og nuværende indstillinger. Noter venligst at det kan ændre sig når du
    slår <b>3D Acceleration</b> til eller fra.
    </p>

note: Help text (HTML-like), continued
en: <p>
    The <b>X Server</b> is (very loosely spoken) the counterpart of what other
    operating systems call <i>graphics driver</i> - that part of the window system
    that deals with the underlying hardware.
    </p>
da: <p>
    <b>X-Serveren</b> er (meget overfladisk sagt) hvad der svarer til hvad andre
    operativ systemer kalder<i>grafikkort driveren</i> - den del af vindues systemet
    der håndterer den underliggende hardware.
    </p>

note: Help text (HTML-like), continued
en: <p>
    The <b>Monitor</b> is shown as manually selected or
    automatically detected. You can change this with <b>Change Monitor</b>.
    </p>
da: <p>
    <b>Monitoren</b> er vist som manuelt valgt eller
    automatisk fundet. Du kan ændre det med <b>Skift Monitor</b>.
    </p>

note: Headline for monitor vendor selection box
en: Vendor
da: Producent

note: Frame title for horizontal frequency input fields
en: Horizontal frequency
da: Horisontal frekvens

note: Frame title for vertical frequency input fields
en: Vertical frequency
da: Vertikal frekvens

note: Push button for monitor driver disk
en: &Driver disk
da: &Driver diskette

note: * Help text (HTML like) for X11 video data dialog help part 1 of 8
en: <p>
    Please select your monitor's <b>vendor</b> and <b>model</b>.
    </p>
da: <p>
    Vær venlig at vælge din monitor's <b>producent</b> og <b>model</b>.
    </p>

note: help part 2 of 8
en: <p>
    If your monitor is not listed here, use <b>VESA</b>
    - most monitors comply with this standard.
    </p>
da: <p>
    Hvis din monitor ikke er listet her, så brug <b>VESA</b>
    - de fleste monitors overholder denne standard.
    </p>

note: help part 3 of 8
en: <p>
    You can use a monitor <b>driver disk</b> to import the monitor's
    technical data. Notice that you do not need a special Linux monitor
    driver disk; most common monitor driver disks will do. Just try the
    floppy that came with your monitor.
    </p>
da: <p>
    Du kan bruge en monitor <b>driver diskette</b> til at importere din monitor's
    tekniske data. Noter at du ikke skal bruge en special Linux monitor
    driver diskette; de fleste almindelige monitor driver disketter dur. Bare prøv
    den floppy der kom med din monitor.
    </p>

note: help part 4 of 8
en: <p>
    If you do not wish to use the X Window System (X11), select
    <b>no X11</b>.
    </p>
da: <p>
    Hvis du ikke ønsker at bruge X Windows Systemet (X11), vælg
    <b>ingen X11</b>.
    </p>

note: help part 5 of 8
en: <p>
    You can modify the monitor's frequencies in the respective input
    fields below the selection boxes.
    Refer to your monitor manual for your monitor's maximum
    frequencies. <b><i>Do not exceed</i></b> the values specified there -
    otherwise, there is a serious risk of <b><i>damaging your monitor</i></b>.
    </p>
da: <p>
    Du kan modificere monitorens frekvenser i de respektive indtastningsfelter
    under udvælgelsesboksene.
    Referer til din monitor manual for din monitor's maksimale
    frekvenser. <b><i>Overskrid ikke</i></b> værdierne specificeret der -
    for ellers, er der seriøs chance for <b><i>beskadigelse af din monitor</i></b>.
    </p>

note: help part 6 of 8
en: <p>
    The <b>horizontal frequency</b> (in kHz) specifies how many times
    per second the monitor can write a horizontal scan line. This is a
    hard limit of the monitor, independent of the screen resolution.
    </p>
da: <p>
    Den <b>horisontale frekvens</b> (in kHz) specificerer hvor mange gange
    per sekund monitoren kan skrive en horisontal scan linje. Dette er en
    hardware begrænsning af monitoren, uafhængigt af skærmopløsningen.
    </p>

note: help part 7 of 8
en: <p>
    The <b>vertical frequency</b> (in Hz) specifies how many times per
    second the image on the screen is refreshed. This value depends on the
    screen resolution and the monitor's maximum horizontal frequency.
    </p>
da: <p>
    Den <b>vertikale frekvens</b> (i Hz) specificerer hvor mange gange per
    sekund billedet på skærmen bliver opdateret. Denne værdi afhænger meget
    af skærmopløsning og monitorens maksimale horisontal frekvens.
    </p>

note: help part 8 of 8
en: <p>
    If you experience a constant high frequency beep from your monitor,
    you might wish to use slightly lower frequency values than the maximum
    specified in your monitor's manual. This usually helps a lot to reduce
    the noise.
    </p>
da: <p>
    Hvis du oplever en konstant højfrekvens hyletone fra din monitor,
    vil du nok ønske en smule lavere frekvens værdi en det maksimale som er
    specificeret i din monitors manual. Dette hjælper normalt en del til at
    reducere støjen.
    </p>

note: Radio button: Disable X11 alltogether
en: &Text mode only - no graphical desktop
da: &Tekst login - ingen grafisk skrivebord

note: RadioButton: Select X11 (reasonable defaults suggested below)
en: &Graphical desktop environment
da: &Grafisk skrivebord miljø

note: PushButton: Change X11 settings
en: &Change...
da: Æn&dre...

note: Help text (HTML-like), continued
en: <p>
    You can select <b>Text mode only</b> to skip X Window configuration
    altogether. If you do that, you can always run <i>SaX</i> or <i>SaX2</i>
    later. 
    </p>
da: <p>
    Du kan vælge <b>Kun tekstkonsol</b> for at undgå X-Windows konfigurationen
    helt. Hvis du gør det, kan du altid køre <i>SaX</i> eller <i>SaX2</i>
    senere. 
    </p>

en: YaST2/Remote Administration
da: YaST2/fjern-Administration

en: remote host
da: Fjern vært

en: Host
da: Vært

en: Login name
da: Login navn

en: Module to start
da: Modul der skal startes

en: &Do it now
da: &Gør det nu

note: button
en: &Cancel
da: &Afbryd

en: Scanning for hosts on this LAN...
da: Scanner efter en værter på dette LAN...

en: YaST2/Remote Install
da: YaST2/Fjern Installering

en: Launch this module, if you want to install a
    computer with YaST2 that is connected to this computer
    via serial null modem cable.
da: Start dette modul, hvis du vil installer en
    computer med YaST2 der er tilsluttet til denne computer
    via et seriel-nul modem kabel

en: Choose the serial interface you want to use.
da: Vælg den serielle tilslutning du vil bruge.

en: &Other:
da: &Andre:

en: YaST2 Control Center
da: YaST2 Kontrol Center

note: Searchdialog
en: Please enter keywords:
da: Vær venlig at skrive nøgleord:

en: YaST2 Control Center - Search
da: YaST2 Kontrol Center - Søg

en: Reading module list...
da: Indlæser modul liste...

en: *** Reading module list failed ***
da: *** Indlæser modul liste fejlede ***

en: Quit
da: Afslut

note: Displays how many percent of modules are loaded
en: Loading: %1%
da: Indlæser: %1%

en: &Help
da: &Hjælp

note: Button label
en: &Close
da: &Luk

en: There was an error while attempting to obtain a list of available modules.
    The list of displayed modules may be incomplete.
    
    Please make sure that YaST2 and YaST2 Control Center are installed properly
da: Der var en fejl mens den forsøgte at skaffe en liste af tilgængelige moduler.
    Liste af moduler er måske ikke intakt.
    
    Vær venlig at sikre at YaST2 og YaST2 Kontrol Center er installeret rigtig

en: YaST2 Control Center is not running as root.
    You will only see modules which do not require root privileges
da: YaST2 Kontrol Center køre ikke som root.
    Du vil kun se moduler der ikke kræver disse root rettigheder

en: calling module %1 ...
da: Kalder modul %1 ...

note: title of help message box with help text
en: YaST2 Control Center - Help
da: YaST2 Kontrol Center - Hjælp

note: button for message box with help text
en: Ok
da: OK

note: the helptext it self
en: By clicking on icons to the left, you can choose the type of
    configuration modules (e.g. Hardware or Software) to be displayed.
da: Ved at klikke på ikonet på venstre side, kan du vælge den 
    type konfigurations-moduler (f.eks Hardware eller Software) som så visses.

en: To run one of the modules on the right side, simply single-click on the
    corresponding icon. 
    
    Be patient, starting of modules can take some seconds.
da: For at køre en af modulerne på den højre side, klik simpelthen på dens ikon.
    Vær tålmodig, start af moduler kan tage nogle sekunder.

en: You can also search for keywords (e.g. modem) by clicking on the "Search" button
da: Du kan også søge efter nøgleord (f.eks modem) ved at klikke på "Søg" knappen

en: Nothing found
da: Intet fundet

en: No search string specified
da: Der er ikke specificeret en søge række

en: YaST2 was unable to create the list of available sections.
    
    This means that either YaST2 or this Control Center are
    not correctly installed, or that you don't have sufficient
    permissions.
da: YaST2 kunne ikke skabe en liste af ledige sektioner.
    
    Dette betyder at enten YaST2 eller dets kontrol Center
    ikke er korrekt installeret, eller at du ikke har beføjelser nok.

en: If the former describes your situation, re-install all YaST2 components;
    if the latter is the case,  try to run the Control Center as root. 
    Also make sure that you do not run out of disk space.
da: Hvis det forrige beskriver din situation, geninstaler alle YaST2 komponenter;
    Hvis det senere er tilfældet,  prøv så at køre Kontrol Centeret som root. 
    Vær også sikker på at du ikke er løbet tør for diskplads.

en: YaST2
    Initializing ...
da: YaST2
    Initialiserer ...

en: Selected directory: %1
da: Den valgte mappe: %1

en: Directories
da: Mapper

en: Files
da: Filer

note: this is a button label
en: C&ontinue
da: F&ortsæt

note: this is a button label
en: &Yes
da: &Ja

note: this is a button label
en: &No
da: &Nej

note: this is a button label
en: &Finish
da: &Afslut

note: this is a button label
en: &Abort
da: &Afbryd

note: this is a button label
en: &Install
da: &Installer

note: this is a button label
en: &Don't install
da: &Unlad installation

note: this is a button label
en: C&lose
da: L&uk

note: this string is usually used as headline of a popup
en: Notify
da: Giv besked

note: this string is usually used as headline of a popup
en: Warning
da: Advarsel

note: this string is usually used as headline of a popup
en: Error
da: Fejl

en: Please wait...
da: Vær venlig og vent...

en: Start &T-DSL module
da: Start &T-DSL modulet

note: description of input field
en: &User
da: &Bruger

note: description of input field
en: &Password
da: &Adgangskode

en: &Ethernet card
da: &Netværkskort

note: description of input field
en: &Idletime
da: &Tomgang

note: description of Checkbox
en: Dial &on demand
da: &Opringning på forlangende

note: description of input field
en: Nameserver &1
da: Navneserver &1

note: description of input field
en: Nameserver &2
da: Navneserver &2

note: helptext  main dialog ADSL
en: <p>This module is used only for
    providers using PPPoE. In the <b>U.S.</b> some providers use PPTP,
    then you only need to configure your ethernet card in the "Network/Base"
    module within YaST2. If you are not shure, ask your provider.</p>
da: <p>Dette modul bruges kun til
    udbydere som bruger PPPoE. I <b>U.S.A.</b> Nogen udbydere bruger PPTP,
    så behøver du kun at konfigurere dit netværkskort i "Netværk/Base"
    modulet i YaST2. Hvis du ikke er sikker så spørg din udbyder.</p>

en: Configuration for ADSL
da: Konfiguration for ADSL

en: To use dial on demand you must specify a least Nameserver 1
da: For at bruge opringning på forlangende skal du som minimum specificere navneserver 1

en: Could not write the configuration file /var/lib/YaST2/config.ycp
da: Kunne ikke skrive til konfigurationsfilen /var/lib/YaST2/config.ycp

en: ADSL is now configured and usable,
    You will get your dial-in icon at the next login,
    where you can turn on/off your internet connection
da: ADSL er nu konfigureret og brugbart
    Du vil få en opkaldsikon ved næste login,
    hvor du kan tænde og slukke for din internetforbindelse

note: No line is selcted:
en: At least one input field is missing.
    Please enter username, password and idletime.
da: Et felt mangler.
    Vær venlig at indtaste brugernavn, adgangskode og tomgangstid.

en: Start &ADSL module
da: Start &ADSL modulet

en: <p>If you don't use <b>GERMAN T-Online</b>, please configure your DSL access with the <i>ADSL</i> module
    </p>
da: <p>Hvis du ikke bruger <b>GERMAN T-Online</b>, så vær venlig at konfigurere din DSL adgang med <i>ADSL</i> modulet.
    </p>

note: description of input field
en: &Line ID
da: &Linje-ID

note: description of input field
en: &Usercode
da: &Brugerkode

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: <p>This module is ONLY used for the <b>GERMAN T-Online T-DSL</b> service.
    For example, in the U.S. your DSL connection is NOT configured in this dialogue, you only need to
    configure your ethernet card in the "Network/Base" module within YaST2.
    </p>
da: <p>Dette modul bruges kun til <b>GERMAN T-Online T-DSL</b> service.
    For eksempel, i U.S.A. er din internet forbindelse ikke konfigureret i denne dialogboks, du har kunbrug for at konfigurere dit netværkskort i "Netværk/Base" modulet i YaST2.
    </p>

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: 
    <p>First you have to configure your ethernet card.</p>
da: 
    <p>Først skal du konfigurere dit netværkskort.</p>

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: 
    <p>Second you have to enter your registration data.
    You have to enter your <i>Line ID</i> (Anschlusskennung) e.g. 00056780362,
    the <i>T-Online ID</i> e.g. 870008594732, the <i>usercode</i> (Mitbenutzernummer),
    typically 0001, and your <i>password</i>.</p>
da: 
    <p>Andet, du skal indgive dine registreringsinformationer.
    Du skal indgive dit <i>Linje ID</i> (Anschlusskennung) f.eks. 00056780326,
    <i>T-Online</i> f.eks. 870008594732, <i>brugerkoden</i> (Mitenutzernummer),
    typisk 0001, og din <i>adgangskode</i>.</p>

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: <p>Then you have to enter the device of your ethernet card, e.g. <i>eth0</i>
    or if you have two cards, it could also be <i>eth1</i>.</p>
da: <p>Derefter skal indgive enheden på dit netværkskort, f.eks. <i>eth0</i>
    eller hvis du har to kort, kunne det også være <i>eth1</i>.</p>

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: 
    <p>The <i>idletime</i> is the time after the connection will disconnected,
    if no data coming over the T-DSL connection.</p>
da: 
    <p><i>tomgangstid</i> er den tid der skal til før forbindelsen vil blive
    afbrudt hvis der ingen data trafik er over T-DSL forbindelsen.</p>

en: Configuration for GERMAN T-DSL / ADSL
da: Konfiguration for GERMAN T-DSL / ADSL

en: At least one input field is missing.
    Please enter Line ID, T-Online ID, usercode, password and idletime.
da: Et felt mangler
    Vær venlig og indtast Linje-ID, T-Online ID, brugernavn, adgangskode og tomgangstid.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: German T-DSL
da: Germal T-DSL

en: <p>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</p>
da: <p>Du er nød til at være logget på som <i>root</i> for at kunne gøre dette.</p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your T-DSL modem
da: Konfigurer dit T-DSL model

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Configure boot mode
da: Konfigurere opstartstilstand

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Change your lilo configuration
da: Ændre din lilo konfiguration

en: &Rescue disk
da: &Redningsdiskette

en: SCSI/RAID/EIDE and PCMCIA &modules, old
    (non-ATAPI) CDROM drivers
da: SCSI/RAID/EIDE og PCMCIA &modules, ældre
    (ikke-ATAPI) CDROM drivere

en: &Network modules
da: &Netværksmoduler

en: Boot disks:
da: Opstartsdisketter:

en: Rescue disks:
da: Redningsdisketter:

en: Module disks:
da: Moduldisketter:

en: copy ......
da: Kopierer ......

note: caption of progress
en: Initializing cups configuration tool. Please wait.
da: Initialiser CUPS konfigurationsværktøj. Vent venligst.

note: progress stages
en: Check environment
da: Undersøg systemet

en: Load database of printers
da: Indlæs database af printere

en: Load settings
da: Indlæs indstillinger

en: Auto-detect printers
da: Automatisk genkendelse af printere

note: check system environment progress label
en: Checking environment
da: Checker systemet

note: load database of printers progress label
en: Loading  printer database
da: indlæser printerdatabasen

en: Unable to load printer database.
da: Ude af stand til at indlæse printerdatabasen

note: load current settings progress label
en: Loading settings
da: indlæser indstillinger

note: progress label
en: Auto-detecting printers
da: Automatisk genkendelse af printere

en: <P><B><BIG>Printers:</BIG></B><BR>
    In this dialog, you can manage printers and printer classes in your system.</P>
da: <P><B><BIG>Printere:</BIG></B><BR>
    I denne dialogboks, kan du håndtere printere og printerklasser på dit system.</P>

en: <P><B><BIG>Adding new printer or class:</BIG></B><BR>
    Press button <B>Add</B>.
     List of available connections will be provided.</P>
da: <P><B><BIG>Tilføj ny printer eller klasse:</BIG></B><BR>
    Tryk på knappen <B>Tilføj</B>.
     Liste af tilgængelige tilslutninger vil blive givet.</P>

en: <P><B><BIG>Deleting, editing, setting printer or class as default:</BIG></B><BR>
    Select printer or class in table and press appropriate button.</P>
da: <P><B><BIG>Sletter, retter, indstiller printer eller klasse som standard:</BIG></B><BR>
    Vælg printer eller klasse i tabel og tryk passende knap.</p>

en: <P><B><BIG>Saving changes:</BIG></B><BR>
    Press button <b>Finish</b> to save changes.</P>
da: <P><B><BIG>Gemmer ændringer:</BIG></B><BR>
    Tryk på <b>Afslut</b> for at gemme ændringer.</P>

en: <P><B><BIG>Discarding changes:</BIG></B><BR>
    Press button <b>Cancel</b> if you do not want to save changes you made.</P>
da: <P><B><BIG>Kasser ændringer:</BIG></B><BR>
    Tryk på <b>Annuller</b> hvis du ikke vil gemme dine ændringer.</P>

en: <P><B><BIG>Disk File:</BIG></B><BR>
    Printed data are not sent to printer but to file.</P>
da: <P><B><BIG>Diskfil:</BIG></B><BR>
    Udskriv til fil.</P>

en: <P><B><BIG>Parallel, USB, Serial port:</BIG></B><BR>
    Printers connected to local port.</P>
da: <P><B><BIG>Parallel, USB, Seriel port:</BIG></B><BR>
    Printere tilsluttet lokale porte.</P>

en: <P><B><BIG>IPP Printer:</BIG></B><BR>
    Remote printers working in Internet Printing Protocol.</P>
da: <P><B><BIG>IPP Printer:</BIG></B><BR>
    Netværksprintere som fungerer med Internet Printing Protocol.</P>

en: <P><B><BIG>LPD Remote Printer:</BIG></B><BR>
    Printers connected to LPD server.</P>
da: <P><B><BIG>LPD Netværksprinter:</BIG></B><BR>
    Printere tilsluttet til LPD server.</P>

en: <P><B><BIG>Samba/Windows Printer:</BIG></B><BR>
    Printer connected to Samba server or Windows.</P>
da: <P><B><BIG>Samba/Windows Printer:</BIG></B><BR>
    Printer tilsluttet Samba server eller Windows.</P>

en: <P><B><BIG>Jet Direct Network Printer:</BIG></B><BR>
    Some HP printers connected directly
     to network can support this protocol.</P>
da: <P><B><BIG>Jet Direct Netværksprinter:</BIG></B><BR>
    Nogen HP printere tilsluttet direkte
    til netværket understøtter denne protokol.</P>

en: <P><B><BIG>Class:</BIG></B><BR>
    Classes are groups of printers. They behave like printers.</P>
da: <P><B><BIG>Klasse:</BIG></B><BR>
    Klasser er grupper af printere. De opfører sig som printere.</P>

en: <P><B><BIG>Info:</BIG></B><BR>
    Any textual description of printer.</P>
da: <P><B><BIG>Info:</BIG></B><BR>
    En genkendende beskrivelse af printeren.</P>

en: <P><B><BIG>Location:</BIG></B><BR>
    Textual description of printer's location.</P>
da: <P><B><BIG>Placering:</BIG></B><BR>
    Beskrivelse af printerens placering.</P>

en: <P><B><BIG>File name:</BIG></B><BR>
    Name of file where printing output will be written.</P>
da: <P><B><BIG>Filnavn:</BIG></B><BR>
    Navn på filen som bliver printet til.</P>

en: <P><B><BIG>URI:</BIG></B><BR>
    You can specify printer uri here.
     Please consult CUPS documentation before doing so.</P>
da: <P><B><BIG>URI:</BIG></B><BR>
    Du kan specificere printerens uri her.
    Vær venlig at konsultere CUPS dokumentationen før du fortsætter.</P>

en: <P><B><BIG>Parallel port:</BIG></B><BR>
    If you have multiple parallel ports,
     please choose the port to which your printer is attached.</P>
da: <P><B><BIG>Parallelport:</BIG></B><BR>
    Hvis du har flere parallelporte,
     så vær venlig at indgiv hvilken din printer er tilsluttet.</P>

en: <P><B><BIG>Testing connection:</BIG></B><BR>
    If you want to be sure that the printer is
     properly connected, try the <B>Test</B> button.</P>
da: <P><B><BIG>Tester tilslutningen:</BIG></B><BR>
    Hvis du vil være sikker på at printeren 
     korrekt tilsluttet, prøv da <B>Test</B> knappen.</P>

en: <P><B><BIG>USB Port:</BIG></B><BR>
    Please select device for your USB printer.</P>
da: <P><B><BIG>USB Port:</BIG></B><BR>
    Vær venlig at vælge enheden for din USB printer.</P>

en: <P><B><BIG>Testing connection:</BIG></B><BR>
    If you want to be sure that the printer is properly connected,
     try the <B>Test</B> button.</P>
da: <P><B><BIG>Test tilslutning:</BIG></B><BR>
    Hvis du vil være sikker på at printeren er korrekt tilsluttet,
     prøv da <B>Test</B> knappen.</P>

en: <P><B><BIG>Serial port:</BIG></B><BR>
    Select device and its parameters.</P>
da: <P><B><BIG>Serielport:</BIG></B><BR>
    Vælg enhed og dens parametre.</P>

en: <P><B><BIG>Testing connection:</BIG></B><BR>
    If you want to be sure that the printer is properly
     connected, try the <B>Test</B> button.</P>
da: <P><B><BIG>Tester tilslutning:</BIG></B><BR>
    Hvis du vil være sikker på at printeren er korrekt
     tilsluttet, prøv da <B>Test</B> knappen.</P>

en: <P><B><BIG>Hostname:</BIG></B><BR>
    Enter the hostname of your print server.
     If it's a local server, you can select it from the list.</P>
da: <P><B><BIG>Hostname:</BIG></B><BR>
    Indtast værtsnavn (hostname) på din printerserver.
     Hvis det er en lokal server kan du vælge den fra listen.</P>

en: <P><B><BIG>Remote queue:</BIG></B><BR>
    Enter the name of remote printer.</P>
da: <P><B><BIG>Netværks printerkø:</BIG></B><BR>
    Indtast navnet på netværksprinteren.</P>

en: <P><B><BIG>User, password:</BIG></B><BR>
    You can enter username and password you access print server with.</P>
da: <P><B><BIG>Brugernavn, adgangskode:</BIG></B><BR>
    Du kan indtaste brugernavn og adgangskode for adgang til printerserveren.</P>

en: <P><B><BIG>Restrictions:</BIG></B><BR>
    You can specify users that can or can not use this printer/class.</P>
da: <P><B><BIG>Restriktioner:</BIG></B><BR>
    Du kan specificere hvilke brugere der kan eller ikke kan bruge denne printer/klasse.</P>

en: <P>Printer can not print if it is stopped or rejecting jobs.
     Select requested state for printer here.</P>
da: <P>Printer kan ikke printe hvis den er stoppet eller smider jobs.
    Vælg den ønskede tilstand for printer her.</P>

en: <P><B><BIG>Starting banner:</BIG></B><BR>
    Page that is printed before each job.</P>
da: <P><B><BIG>Start banner:</BIG></B><BR>
    Siden som bliver printet før alle job.</P>

en: <P><B><BIG>Ending banner:</BIG></B><BR>
    Page that is printed after each job.</P>
da: <P><B><BIG>Slut banner:</BIG></B><BR>
    Siden bliver udskrevet efter alle jobs.</P>

en: <P><B><BIG>Members of class:</BIG></B><BR>
    List of printers that belong to class.
     If you print to class, job is sent to one of its members.</P>
da: <P><B><BIG>Medlem af klasse:</BIG></B><BR>
    Liste af printere som hører til en klasse.
     Hvis du printer til en klasse, bliver jobbet sendt til en af dens medlemmer.</P>

en: <P><B><BIG>Printer driver:</BIG></B><BR>
    Please select driver for your printer.</P>
da: <P><B><BIG>Printer driver:</BIG></B><BR>
    Vær venlig at vælge en driver til din printer.</P>

en: <P><B><BIG>Options:</BIG></B><BR>
    There is a list of current settings in upper box.</P>
da: <P><B><BIG>Indstillinger:</BIG></B><BR>
    Der er en liste af aktive indstillinger i den øverste boks.</P>

en: <P><B><BIG>Values:</BIG></B><BR>
    If you select option in upper box,
     you may choose corresponding value in lower box. </P>
da: <P><B><BIG>Værdier:</BIG></B><BR>
    Hvis du vælger en indstilling i øverste boks,
     må du vælge en tilhørende værdi i nederste boks. </P>

en: <P>Some of the settings may not work together properly.
     If you want to try printing using the current the configuration,
     click the <B>Test</B> button.</P>
da: <P>Nogle indstillinger virker måske ikke ordenligt sammen.
     Hvis du ønsker en prøve udskrift med den nuværende konfiguration,
     tryk da på <B>Test</B> knappen.</P>

en: <P><B><BIG>Reseting:</BIG></B><BR>
    By pressing button <B>Reset</B> you set default value for
     currently selected option.
     If you want to reset all options, press button <B>Reset all</B>.</P>
da: <P><B><BIG>Resetter:</BIG></B><BR>
    Ved at trykke på knappen <B>Reset</B> sætter du standardværdier for
     nuværende valgte indstilling.
     Hvis du ønsker at resette alle indstillinger, tryk da på <B>Reset alle</B>.</P>

en: <P><B><BIG>Test:</BIG></B><BR>
    You can try to print test page.</P>
da: <P><B><BIG>Test:</BIG></B><BR>
    Prøv at udskrive test side.</P>

en: <P><B><BIG>Expert:</BIG></B><BR>
    Settings of filter, printer state, users and banners.</P>
da: <P><B><BIG>Ekspert:</BIG></B><BR>
    Indstilling af filter, printer tilstand, brugere og bannere.</P>

en: <P><B><BIG>Name:</BIG></B><BR>
    Press this button to change printer name or description.</P>
da: <P><B><BIG>Navn:</BIG></B><BR>
    Tryk denne knap for at ændre printer navn eller beskrivelse.</P>

en: <P><B><BIG>Connection:</BIG></B><BR>
    You can change printer connection here.</P>
da: <P><B><BIG>Tilslutning:</BIG></B><BR>
    Du kan ændre printer tilslutning her.</P>

en: <P><B><BIG>Model:</BIG></B><BR>
    You can try printing using another driver.</P>
da: <P><B><BIG>Model:</BIG></B><BR>
    Du kan prøve at printe med en anden driver.</P>

en: <P><B><BIG>Expert:</BIG></B><BR>
    Set advanced settings of printer.</P>
da: <P><B><BIG>Ekspert:</BIG></B><BR>
    Sæt advanceret indstillinger på printer.</P>

en: <P><B><BIG>Name:</BIG></B><BR>
    Press this button to change class name or description.</P>
da: <P><B><BIG>Navn:</BIG></B><BR>
    Tryk denne knap for at ændre klasse navn or beskrivelse.</P>

en: <P><B><BIG>Members:</BIG></B><BR>
    Add printers to class or remove printers from class here.</P>
da: <P><B><BIG>Medlemmer:</BIG></B><BR>
    Tilføj her printere til klasse eller fjern printere fra klasse.</P>

en: <P><B><BIG>Detected printer:</BIG></B><BR>
    You have decided to configure the print queue for the detected printer.</P>
da: <P><B><BIG>Fundet printer:</BIG></B><BR>
    Du har valgt at konfigurere printerkøen for den fundne printer.</P>

en: <P><B><BIG>Normal setup:</BIG></B><BR>
    Detected manufacturer and model will be used to choose a printer driver.
     This option may be unavailable if detected
     printer was not found in database.</P>
da: <P><B><BIG>Normal opsætning:</BIG></B><BR>
    Den fundne printers producent og model vil blive brugt til at vælge en printer driver.
     Denne mulighed er muligvis ikke til stede hvis den fundne
     printer ikke var fundet i databasen.</P>

en: <P><B><BIG>Advanced setup:</BIG></B><BR>
    You will have to choose printer driver for print queue.</P>
da: <P><B><BIG>Advanceret opsætning:</BIG></B><BR>
    Du skal vælge en printer driver til printerkøen.</P>

note: duplex printing
en: None
da: Ingen

note: message box with [OK] [Stop]
en: The test page was sent to the printer using
    the command '%1'.
    Printing should start in a few seconds.
    
    If the printer is not producing the appropriate
    output, use the 'Stop!' button.
    
    When the whole page is printed, press 'OK'.
da: Testsiden er sendt til printeren med
    kommandenoen '%1'.
    Udskrivning burde starte i et par sekunder.
    
    Hvis printeren ikke producerer en acceptabel
    udskrift, brug 'Stop!' knappen.
    
    Når hele siden er udskrevet, tryk 'OK'.

en: N&o
da: &Nej

note: abort question: label
en: Exit without saving
da: Afslut uden at gemme

note: abort question: text
en: All your changes in the setup procedure
    will be lost if you continue.
da: Alle dine ændringer i opsætningsproceduren
    vil gå tabt hvis du fortsætter.

note: abort question: exit button
en: &Exit without saving
da: Afslut ud&en at gemme

note: abort question: go back button
en: &Cancel abort
da: &Fortryd afbryd

en: Default
da: Standard

en: &Set as default
da: Vælg som &standard

note: dialog label
en: Printers and classes in cups system
da: Printere og klasser i CUPS systemet

note: message box
en: Now the changes to your printing 
    system are going to be saved.
da: Nu vil ændringer til dit printer 
    system blive gemt.

note: message box
en: The new configuration 
    was stored successfully.
da: Den nye konfiguration 
    blev gemt.

note: message box
en: You must choose some printer or class
da: Du skal vælge nogen printere eller klasser

note: message box
en: Really delete selected printer/class?
da: Vil du virkelig slette valgte printer/klasse?

en: Class
da: Klasse

note: dialog caption
en: Basic printer settings
da: Basis printer indstillinger

note: dialog caption
en: Basic class settings
da: Basis klasse indstillinger

en: &Name:
da: &Navn:

en: &Info:
da: &Information:

en: &Location:
da: &Placering:

note: message box
en: Invalid name. 
    Name can only contain 
    letters, numbers and underscore, 
    must begin with letter and must be 
    at most 127 characters long.
da: Ugyldigt navn. 
    Navn kan kun indeholde 
    bogstaver, tal og underscore. 
    Navn skal starte med et bogstav og skal være 
    under 128 tegn langt.

note: message box
en: Name already used. 
    Other printer or class has this 
    name. Choose some other name.
da: Navn allerede brugt. 
    Andre printere elller klasser har dette 
    navn. Vælg et andet navn.

note: labels and radio buttons
en: Local Connections:
da: Lokale tilslutninger:

en: Remote Printers:
da: Netværks printere:

note: dialog label
en: Choose printer type
da: Vælg printer type

note: frame label
en: Connection
da: forbindelse

note: text entry label
en: &File name:
da: &Filnavn:

note: dialog label
en: Printing to file
da: Udskriver til fil

note: message box
en: Please enter full path of file to print to.
da: Vær venlig at indgive fuld sti til filen du vil printe til.

en: Printer device
da: Printer enhed

note: selection box label
en: &Select the device:
da: &Vælg enheden:

note: label of the dialog box
en: Parallel printer connection
da: Parallel printer tilslutning

note: label of the dialog box
en: USB printer connection
da: USB printer tilslutning

note: in-dialog text
en: &Hostname of the printer server:
da: &Værtsname (hostname) på printer server:

note: text entry label
en: &Name of remote printer:
da: &Navn på fjern printer:

en: &User:
da: &Bruger:

en: &Password:
da: &Adgangskode:

note: message box
en: You must enter host name.
da: Du skal indgive et værtsnavn (hostname).

note: message box
en: You must enter queue name.
da: Du skal indgive navnet på en kø.

note: label of the dialog box
en: Internet Printing Protocol printer connection
da: Internet Printing Protocol printer forbindelse

note: label of the dialog box
en: LPD printer connection
da: LPD printer tilslutning

note: label of the dialog box
en: Samba/Windows printer connection
da: Samba/Windows printer forbindelse

note: label of combo box: serial port property
en: &Parity:
da: &Paritet:

note: combo box item. To translator: even is 2*x, x is whole number
en: Even
da: Lige

note: combo box item. To translator: odd is 2*x+1, x is whole number
en: Odd
da: Ulige

note: label of combo box: serial port property
en: &Flow control:
da: &Flow kontrol:

note: dialog label
en: Serial printer connection
da: Serial printer tilslutning

note: selection box label
en: &Select user:
da: &Vælg bruger:

note: text entry label
en: Or type &username:
da: Cr type &brugernavn:

note: items in combobox
en: All users can use this printer
da: Alle brugere kan bruge denne printer

en: Following users can use this printer
da: Følgende brugere kan bruge denne printer

en: Following users can not use this printer
da: Følgende brugere kan ikke bruge denne printer

note: items in combobox
en: All users can use this class
da: Alle brugere kan bruge denne klasse

en: Following users can use this class
da: Følgende brugere kan bruge denne klasse

en: Following users can not use this class
da: Følgende brugere kan ikke bruge denne klasse

en: &Users
da: &Brugere

en: A&dd
da: &Tilføj

en: De&lete
da: S&let

note: dialog label
en: Restrictions
da: Restriktioner

note: message box
en: You must specify at least one user
da: Du skal specificere en bruger som minimum

note: label for printer state
en: Printer is idle or printing
da: Printeren printer eller laver ikke noget

note: label for printer state
en: Printer is stopped
da: Printeren er stoppet

note: label for printer state
en: Printer is accepting jobs
da: Printeren accepterer udskrivning

note: label for printer state
en: Printer is rejecting jobs
da: Printeren afviser udskrivning

note: label for printer state
en: Class is idle or printing
da: Klassen udskriver eller lavet ikke noget

note: label for printer state
en: Class is stopped
da: Klassen er stoppet

note: label for printer state
en: Class is accepting jobs
da: Klassen accepterer udskrivning

note: label for printer state
en: Class is rejecting jobs
da: Klassen afviser udskrivning

note: combo box label
en: &Starting banner
da: &Starter banner

note: combo box label
en: &Ending banner
da: &Slutter banner

note: dialog label
en: Banners
da: Banner

note: selection box label
en: Choose &printer:
da: Vælg &printer:

note: selection box label
en: &Following printers and classes are members of this class
da: &Følgende printere og klasser er medlemmer af denne klasse

note: dialog label
en: Members of class
da: Medlemmer af klasse

note: message box
en: Select printer to delete.
da: Vælg printer du vil fjerne.

note: message box
en: Class must contain at least one printer.
da: Klasse skal mindst indeholde en printer.

note: selection box label
en: &Select manufacturer:
da: &Vælg producent:

note: selection box label
en: Select &model:
da: Vælg &model:

note: dialog label
en: Manufacturer and model
da: Producent og model

note: notify user that he has to choose model. Message box
en: You must choose manufacturer and model for your printer.
da: Du skal vælge en producent og model for din printer.

note: selection box label
en: &Select printer driver:
da: &Vælg printer driver:

note: dialog label
en: Select printer driver
da: Vælg printer driver

note: notify user that he has to choose model. Message box
en: You must choose driver for your printer.
da: Du skal vælge en driver for din printer.

note: selection box label
en: Select &option
da: Vælg &indstilling

note: Translators: reset all means set default settings for all entries
en: Reset &all
da: Reset &alle

note: dialog label
en: Hardware-independent options
da: Hardware uafhængige indstillinger

note: selection box label
en: Choose &value for selected option
da: Vælg &værdi for valgte indstilling

note: dialog label
en: Options
da: Indstillinger

note: dialog, sentence 1
en: Class is configured now. You can try to print test page.
da: Klassen er nu konfigureret. Du kan prøve at udskrive en testside.

note: dialog, sentence 1
en: Printer is configured now. You can try to print test page.
da: Printer er nu konfigureret. Du kan prøve at udskrive en testside.

note: dialog, sentence 2
en: You can configure additional settings by clicking button below.
da: Du kan vælge flere indstillinger ved at trykke på knappen nedenunder.

en: &Expert
da: &Ekspert

note: dialog label
en: Congratulations !!!
da: Tillykke !!!

note: in-dialog text Printer name, description: <printer name>
en: Printer name, description:
da: Printer navn, beskrivelse:

en: Na&me ...
da: Na&vn ...

note: in-dialog text Printer connection: <connection>
en: Printer connection:
da: Printer tilslutning:

en: &Connection ...
da: &forbindelse ...

note: in-dialog text Expert settings
en: Expert settings
da: Ekspert indstillinger

en: &Expert ...
da: &Ekspert ...

note: dialog label
en: Change printer settings
da: Vælg printer indstillinger

en: Class name, description
da: klasse navn, beskrivelse

en: Class members
da: Klasse medlemmer

en: &Members ...
da: &Medlemmer ...

note: dialog label
en: Change class settings
da: Ændre klasse indstillinger

en: Configuring printer:
da: Konfigurer printer:

en: on device:
da: på enhed:

note: radio button
en: Normal setup with possibility to change values
da: Normal opsætning med mulighed for justering af værdier

note: radio button
en: Advanced setup with model selection
da: Avanceret opsætning med valg af model

note: dialog label
en: Printer configuration
da: Printer konfiguration

note: "Unknown connection"
en: Unknown
da: Ukendt

note: "File filename" (e.g. "File /var/printers/lp.prn")
en: File %1
da: Fil %1

note: name of connection: some label or text in dialog
en: Disk file
da: Diskfil

en: Parallel port
da: Parallelport

en: Serial port
da: Serielport

en: Internet printing protocol
da: Internet printer protokol

en: Remote LPD/LPR
da: Netværks LPD/LPR

en: First parallel port (%1)
da: Første parallel port (%1)

en: Second parallel port (%1)
da: Anden parallel port (%1)

en: Third parallel port (%1)
da: Tredje parallel port (%1)

en: Fourth parallel port (%1)
da: Fjerde parallel port (%1)

en: First serial port (/dev/ttyS0)
da: Første seriel port (/dev/ttyS0)

en: Second serial port (/dev/ttyS1)
da: Anden seriel port (/dev/ttyS1)

en: Third serial port (/dev/ttyS2)
da: Tredje seriel port (/dev/ttyS2)

en: Fourth serial port (/dev/ttyS3)
da: Fjerde seriel port (/dev/ttyS3)

en: Serial port (%1)
da: Seriel port (%1)

en: First USB port (%1)
da: Første USB port (%1)

en: Second USB port (%1)
da: Anden USB port (%1)

en: Third USB port (%1)
da: Tredje USB port (%1)

en: Fourth USB port (%1)
da: Fjerde USB port (%1)

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Printers in CUPS
da: Printere i CUPS

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure cups
da: Konfigurere CUPS

en: Probing:
da: Kigger efter hardware:

en: Progress:
da: Fremskridt:

en: Architecture
da: Arkitektur

en: Card type
da: Korttype

en: CD type
da: CD Type

en: Device name
da: Enhedsnavn

en: Device identifier
da: Enheds genkendelse

en: Family
da: Familie

en: Resources
da: Resourcer

en: Class (spec)
da: Klasse (spek)

en: Device identifier (spec)
da: Enhedsgenkendelse (spek)

en: Sub Vendor
da: Underproducent

en: Sub vendor identifier
da: Underproducent genkendelse

en: Unique key
da: Unik nøgle

en: Vendor identifier
da: Producent genkendelse

en: Enable/disable inetd:
da: Start/Stop inetd:

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: O&ff, don't start inetd
da: Sto&ppet, start ikke inetd

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: On with d&efault configuration
da: Fortsæt m&ed standard konfiguration

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: On with c&ustom configuraton ...
da: Fortsæt med &selvvalgt konfiguration ...

note: helptext inetd configuration
en: 	
    <p>
    If you want to start the inetd, you can choose
    the SuSE default configuration. If you choose
    the custom configuration, you can edit the default
    configuration for your needs in the next step.
    </p>
da: 	
    <p>
    Hvis du ønsker at starte inetd, kan du vælge
    SuSE standard configuration. Hvis du vælger
    valgfri konfiguration, kan du ændre standard
    konfigurationen til dine ønsker i næste trin.
    </p>

note: Main dialog: Header
en: Network services
da: Netværksservicer

note: helptext for popup create inetd-service
en: 
    <p>To create a valid entry i.e. service for the inetd you
    have to enter</p>
da: 
    <p>For at lave en gyldig sætning til service i inetd, skal
    du indgive</p>

en: <ul>
    <li>service name            
    <li>socket type		    
    <li>protocol		    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>user[.group]	    
    <li>server program	    
    <li>server program arguments
    </ul>
da: <ul>
    <li>service navn            
    <li>socket type		    
    <li>protokol		    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>bruger[.gruppe]	    
    <li>server program	    
    <li>server program argumenter
    </ul>

en: <p>The <b>service-name</b> entry is the name of a valid service
    </p>
da: <p><b>Service-navn</b> sætning er navnet på en gyldig service
    </p>

en: <p>The <b>socket-type</b> should be one of stream, dgram, raw, rdm,
    or seqpacket, depending on whether the socket is a stream, datagram,
    raw, reliably delivered message, or sequenced packet socket.
    
    </p>
da: <p><b>socket-type</b> skal være en af stream, dgram, raw, rdm,
    eller seqpacket, afhængig om socket er en stream, datagram,
    raw, reliably delivered message, eller sequenced packet socket.
    
    </p>

en: <p>The <b>protocol</b> must be a valid protocol as given in /etc/protocols. 
    Examples might be <i>tcp</i>,<i>udp</i>,<i>rpc/tcp</i> or <i>rpc/udp</i>.
    </p>
da: <p><b>protokol</b> skal være en gyldig protokol som givet i /etc/protocols. 
    Et eksempel kan være <i>tcp</i>,<i>udp</i>,<i>rpc/tcp</i> eller <i>rpc/udp</i>.
    </p>

en: <p>The <b>server-program</b> entry should contain the pathname of the program which
    is to be executed by inetd when a request is found on its socket. 
    
    </p>
da: <p><b>server-program</b> sætningen bør indeholde stien til det  program som
    bliver startet af inetd når en forespørgsel er fundet på dens socket. 
    
    </p>

note: popup create edit service: Framedescription here values for the inetd service can be set
en: Edit service
da: Rediger service

en: service is &active
da: servicen er &aktiv

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Protocol
da: &Protokol

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Flags
da: &Flag

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: S&erver / Args
da: S&erver / Argumenter

note: popup create
en: &Comment
da: &Kommentar

note: `VWeight( 0,`Frame( _("Previous block comment in inetd.conf"), `Label( previous_comment )))
en: Previous block comment in inetd.conf
da: Foregående blok kommentar i inetd.conf

note: Column header: minimum = 4 characters /  fill with space if needed
en: Flags
da: Flag

note: Column header
en: User
da: Bruger

en: Server / Args
da: Server / Argumenter

note: main dialog: Button Edit service
en: &Activate/Inactivate
da: &Start/Stop

note: helptext  "main dialog edit inetd.conf"
en: <p>In the listbox you see all services preconfigured by SuSE</p>
da: <p>I listboksen ser du alle de servicer som SuSE har konfigureret</p>

en: <p>All services marked with "#" are <i>inactive</i> (locked).
    All services marked with "Active!" are <i>active</i> (unlocked).</p>
da: <p>Alle servicer markeret med "#" er <i>inaktive</i> (låst).
    Alle servicer markeret med "Aktive!" er <i>aktive</i> (ikke låst).</p>

en: <p>Inactive means, that these services are preconfigured in the configuration
    file of inetd (/etc/inetd.conf), but they are locked.</p>
da: <p>Inaktiv betyder at disse servicer er prækonfigureret i konfigurationsfilen
    for inetd (/etc/inetd.conf), men de er låste.</p>

note: using SetContents (define in lan_inetd.ycp)
en: Enable/disable network services
da: Start/stop netværks servicer

note: ///////////////////////////////////////// - create line and comment - insert line in Database - compute comment
en: Create a new service entry
da: Opret en ny service sætning

note: No line is selcted:
en: To delete a service, you have to select one in main dialog
da: For at slette en service, skal du vælge den i hoved dialogen.

note: No line is selcted:
en: To activate/inactivate a service, you have to select one in main dialog
da: For at starte/stoppe en service, skal du vælge en i hoved dialogen

note: edit line and comment
en: Edit a service entry
da: Rediger en service sætning

note: No line is selcted:
en: To edit a service, you have to select one in main dialog
da: For at redigere en service, skal du vælge en i hoved dialogen.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Start/stop services (inetd)
da: Start/stop servicer (inetd)

en: Launch this module to configure your network services.
da: Start dette modul for at konfigurere dine netværks servicer

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your network services which are started via inetd
da: Konfigurer dine netværks servicer som bliver startet via inetd

note: popup message with confirmation buttons
en: Should the network configuration be saved?
da: Skal netværks konfigurationen blive gemt nu?

note: help text 1/4
en: <p>Please select ISDN card from the list.</p>
da: <p>Vær venlig at vælge ISDN kort ud fra listen.</p>

note: help text 2/4
en: <p>You can pass some extra option values to the kernel module.</p>
da: <p>Du kan give ekstra indstillinger til kernel modulet.</p>

en: Selection of ISDN protocol
da: Valg af ISDN protokol

en: Leased line
da: Lejet linie

en: Options for '%1' card
da: Valg af '%1' kort

en: Select your ISDN card
da: Vælg dit ISDN kort

en: ISDN low level configuration
da: ISDN ekspert konfiguration

note: warning popup
en: Really abort?
da: Virkelig afbryde?

note: help text 2/7
en: <p><b>Dial mode - Off</b> means no connections at all are possible.</p>
da: <p><b>Opkaldstilstand - Fra</b> betyder at forbindelse ikke er muligt.</p>

note: help text 5/7
en: <p>Selecting <b>activate firewall</b> will block all incoming
    connections; choosing this option will make dialup connections to
    the internet save for attacks from the outside.</p>
da: <p>Vælger <b>aktiver firewall</b> vil blokere alle indkommende
    forbindelser; valg af denne indstilling vil sikre dialup forbindelser til
    internettet mod angreb udefra.</p>

en: Automatic
da: Automatik

en: Manual
da: Manuelt

en: Off
da: Sluk

en: Automatic hang-up
da: Automatisk lægge på

en: ISDN connection parameters
da: ISDN forbindelsesparametre

en: You have to fill in Local and Remote IP addresses correctly
da: Du skal udfylde Lokal og Fjern (Remote) IP adresse korrekt

en: IP address settings
da: IP adresse indstillinger

en: &Local IP address of your machine
da: &Lokal IP adresse på din maskine

en: &Remote IP address
da: &Fjern IP adresse

en: &Dynamic IP address
da: &Dynamisk IP adresse

en: Dynamic D&NS assignment
da: Dynamisk D&NS tildeling

en: ISDN IP address settings
da: ISDN IP adresse indstillinger

note: help text 1/3
en: <p>If callback mode is off,  calls  are handled normally without special processing.</p>
da: <p>Hvis tilbagekald tilstand er slået fra, så er opkald håndteret normalt.</p>

note: help text 2/3
en: <p>If callback mode  is  server,  then  after  getting  an incoming call, a callback is triggered.</p>
da: <p>Hvis tilbagekald tilstand er server, så er tilbagekald aktiveret efter et indkommende opkald.</p>

note: help text 3/3
en: If callback mode is client, then the local system does the initial call  and  then  waits  for  callback of the remote machine.
da: Hvis tilbagekald er indstillet til klient, så vil det lokale system kalde op først og så vente på et tilbagekald fra den fjerntliggende maskine.

en: Callback functions
da: Tilbagekald funktioner

en: Callback Off
da: Tilbagekald fra

en: Callback Server
da: Tilbagekald Server

en: Callback Client
da: Tilbagekald klient

en: ISDN callback settings
da: ISDN tilbagekald indstillinger

en: Can't delete all ISDN card configuration while you have configure some connections.
da: Kan ikke slette alle ISDN adapter konfiguration imens du konfigureret nogen forbindelser.

note: error message
en: Starting ISDN hardware failed.
da: Start af ISDN hardware fejlede.

note: error message
en: Starting ISDN failed.
da: Start af ISDN fejlede.

en: Network complex configuration
da: Komplex netværks konfiguration

en: Network base configuration
da: Basis netværks konfiguration

en: Network modem configuration
da: Netværk via modem konfiguration

en: Network isdn configuration
da: Netværk via ISDN konfiguration

note: help text 1/3
en: <p>Please select the appropriate <b>provider</b>.</p>
da: <p>Vær venlig og vælg en passende <b>udbyder</b>.</p>

note: help text 3/3
en: <p>Use the <b>New</b> button to add provider that cannot be found in the list.</p>
da: <p>Brug <b>Ny</b> knappen for at tilføje en udbyder som ikke kan findes i listen.</p>

en: ISP selection
da: Valg af ISP

en: Provider
da: Udbyder

en: Homepage: %1
da: Hjemmeside: %1

en: You have to choose one provider!
da: Du bliver nød til at vælge en udbyder!

en: <p>To register for <b>%1</b> and to find the best dialing number please connect to the homepage <b>%2</b> or call the hotline <b>%3</b>.</p>
da: <p>For tilmelding til <b>%1</b> og finde det bedste opkoblingspunkt, vær venlig og tilslutte til hjemmesiden <b>%2</b> eller kontakt hotline <b>%3</b>.</p>

en: <p>To register for <b>%1</b> and to find the best dialing number please connect to the homepage <b>%2</b>.</p>
da: <p>For at registrere <b>%1</b> og finde det bedste opkaldspunkt, vær venlig og tilslutte til webstedet <b>%2</b>.</p>

en: <p>To register for <b>%1</b> and to find the best dialing number please call the hotline <b>%2</b>.</p>
da: <p>For at registrere til <b>%1</b> og finde det bedste opkaldsnummer ring venligst hotline <b>%2</b>.</p>

note: help text 1/4
en: <p>Access to your internet provider. If you have selected your provider from the  list these values are already pre-filled.</p>
da: <p>Adgang til din Internet udbyder. Hvis du har valgt din udbyder fra listen er disse værdier allerede udfyldt.</p>

note: help text 2/4
en: <p>Please select the type of packet-encapsulation.  <b>RawIP</b> means that MAC-headers are stripped off, <b>SyncPPP</b> stands for Synchronous PPP.</p>
da: <p>Vælg venligst type af pakke indkapsling. <b>RawIP</b> betyder at MAC-hovedet er fjernet, <b>SyncPPP</b> står for Synchronous PPP.</p>

note: help text 3/4
en: <p>Please enter a <b>name</b> of the connection  and a <b>phone number</b> to access your provider.</p>
da: <p>Vælg venligst et <b>navn</b> til forbindelsen og et <b>telefon nummer</b> for adgang til din udbyder.</p>

note: help text 4/4
en: <p>Enter the <b>user name</b> and the <b>password</b>  that will be used for logging in (ask your provider if you are not sure).</p>
da: <p>Indtast <b>brugernavn</b> og <b>adgangskode</b> som vil blive brugt til at logge på (Spørg din udbyder hvis du er usikker).</p>

en: &Connection Name
da: &Navn på forbindelse

en: &Phone number
da: &Telefon nummer

en: &User name
da: &Brugernavn

en: Name for dialing
da: Navn på opkald

en: Request for password
da: Beder om kodeord

en: &Always ask me
da: &Spørg mig altid

note: help text 4/4
en: <p>Check the <b>Ask</b> button to always ask for the password.</p>
da: <p>Sæt flueben i <b>Spørg mig altid</b> for altid at spørge efter adgangskode.</p>

en: ISP parameters
da: ISP parametre

en: Name for dialing can't contains spaces
da: Navn på opkald må ikke indeholde mellemrum

en: Name %1 already exist
da: Navn %1 eksisterer allerede

en: Connection Name %1 already exist
da: Forbindelses navn %1 eksisterer allerede

en: You have to fill in all input boxes
da: Du skal udfylde alle indtastningsbokse

note: Warning message popup to warn user that he had entered some non-digital characters.
en: You have entered some non-digital characters into the phone field.
    
    Are you sure to continue?
da: Du har indtastet nogen ikke-nummeriske karakterer i telefon feltet.
    
    Er du sikker på du vil fortsætte?

en: Hostname && Domainname
da: Værtsnavn && Domænenavn

note: text entry label
en: &Host name
da: &Værtsnavn

note: text entry label
en: &Domain name
da: &Domænenavn

en: &Change hostname via DHCP
da: &Modtag værtsnavn fra DHCP

note: common label for more text entries
en: Domain &search list
da: Domæne &søgeliste

note: main dialog label
en: Hostname & name server configuration
da: Værtsnavn & navneserver konfiguration

note: error label message
en: The tertiary search domain is not correct
da: Det tertiære søgedomæne er ikke korrekt

note: error label message
en: The secondary search domain is not correct
da: Det sekundære søgedomæne er ikke korrekt

note: error label message
en: The primary search domain is not correct
da: Det primære søgedomæne er ikke korrekt

note: error label message
en: The tertiary nameserver is not correct
da: Den tertiære navneserver er ikke korrekt

note: error label message
en: The secondary nameserver is not correct
da: Den sekundære navneserver er ikke korrekt

note: error label message
en: The primary nameserver is not correct
da: Den primære navneserver er ikke korrekt

note: error label message
en: The domain name is not correct
da: Domænenavnet er ikke korrekt

note: error label message
en: The host name is not correct
da: Værtsnavnet er ikke korrekt

en: The values were saved.
da: Værdierne blev gemt.

en: The values were not saved correctly.
da: Værdierne blev ikke gemt korrekt.

en: Warning: all devices are configured to use DHCP.
da: Advarsel: alle enheder er konfigureret til at bruge DHCP.

note: help text 1/2
en: <p>In this dialog you can modify your hardware settings.</p>
da: <p>I denne dialogboks kan du ændre hardware indstillinger.</p>

note: help text 2/2
en: <p>Use the <b>Edit</b> button to modify existing hardware setting, use the <b>Delete</b> button to remove it.</p>
da: <p>Brug <b>Ændre</b> knappen til at ændre i en eksisterende hardware indstilling, brug <b>Fjern</b> knappen til at fjerne den.</p>

en: name
da: navn

en: Network hardware settings
da: Netværk hardware indstillinger

en: First serial port
da: Første seriel port

en: Second serial port
da: Anden seriel port

en: Third serial port
da: Tredje seriel port

en: Fourth serial port
da: Fjerde seriel port

en: First USB port
da: Første USB port

en: Second USB port
da: Anden USB port

en: Third USB port
da: Tredje USB port

en: Fourth USB port
da: Fjerde USB port

note: help text 1/6
en: <p>Please enter all modem configuration values.</p>
da: <p>Vær venlig og indgive alle modem konfigurationsværdier.</p>

en: Dial mode
da: Opkaldetilstand

en: Special settings
da: Specielle indstillinger

en: &Details
da: &Detaljer

en: Modem parameters
da: Modem parametre

en: Modem Name can't contains spaces
da: Modemnavn må ikke indeholde mellemrum

en: This modem name already exist
da: Dette modemnavn eksisterer allerede

note: help text 2/2
en: <p>You should find all the relevant information about <b>init strings</b> in your modem manual.</p>
da: <p>Du burde finde alt relevant information omkring <b>init strenge</b> i manualen til modemmet.</p>

en: BaudRate
da: Baudrate

en: Modem initialization strings
da: Modem initialiseringsstrenge

en: Modem parameters details
da: Modem parametre detaljer

note: help text 1/4
en: <p>If you have more than one modem, you can set one as the default for this provider.</p>
da: <p>Hvis du har mere end et modem, kan du vælge et som standard for denne udbyder.</p>

en: Profile for selected provider:
da: Profil for valgte udbydere:

en: &Default modem for this provider
da: &Standard modem for denne udbyder

en: &Set this provider as default
da: &Vælg denne udbyder som standard

en: Connection parameters
da: Forbindelsesparametre

en: <p>Check the buttons for reestablishing connection and modifying DNS according to your wish.</p>
da: <p>Sæt flueben ved knapperne for at reetablere forbindelsen og justere DNS i henhold til dine ønsker.</p>

en: Other settings
da: Andre indstillinger

en: &Reconnect when the connection is lost
da: &Genetabler forbindelsen hvis den tabes

en: &Modify DNS when connected
da: &Juster DNS efter forbindelse

en: &Disconnect after (seconds)
da: &Afbryd forbindelsen efter (sekunder)

en: Connection parameters details
da: Forbindelsesparametre detaljer

en: You have to set Idle seconds field
da: Du skal udfylde idletid feltet

en: Can't delete all modems, delete providers first
da: Kan ikke slette alle modemer, slet udbydere først

en: &Netmask
da: &Netmaske

en: Destination IP is incorrect.
da: Destination IP er ikke korrekt.

en: Gateway IP is incorrect.
da: Gateway IP er ikke korrekt.

en: Netmask IP is incorrect.
da: Netmaske IP er ikke korrekt.

en: The configuration was successfully saved.
da: Konfigurationen blev gemt korrekt.

en: Error while saving %1
da: Fejl mens %1 blev gemt

en: <p>The routing can be set up in this dialog. The
     default route matches every possible destination, but poorly, so that
     if any other entry exists that matches the required address it will be
     used instead of the default route. The idea of the default route is
     simply to enable you to say "and everything else should go here".</p>
da: <p>Routing kan blive sat op i denne dialog. 
    Standard route passer på enhver destination, men ikke hvis der i 
    forvejen findes en tabel som matcher den adresse der kræves.
    Ideen med standard route er simpelthen at sige:
    "Og alt andet skal den vej".<p>

en: Routing table
da: Routertabel

en: E&xpert configuration
da: E&kspert konfiguration

en: Netmask
da: Netmaske

en: &Add
da: &Tilføj

en: Route configuration
da: Router konfiguration

note: warning dialog message
en: The default gateway is incorrect
da: Standard gateway er forkert

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: The default route configuration will now be saved.
da: Standard route konfiguration vil blive gemt.

note: Help text 1/3
en: <p>
    Configure any of the system components shown.
    </p>
da: <p>
    Konfigurere en af de vidste system komponenter
    </p>

note: label
en: Network Controller
da: Netværkskontroller

note: button label
en: &Card
da: &kort

note: "Add provider" - label, "Add provider ..." - button label
en: Add provider
da: Tilføj udbyder

en: Add provider ...
da: Tilføj udbyder ...

note: label
en: Unknown modem
da: Ukendt modem

note: dialog title
en: Network device setup
da: Opsætning af netværks enhed

note: not_configured = create_table (not_configured, ["sub_vendor"]); help text 1/4
en: <p>Please select what kind of card you want to configure.</p>
da: <p>Vær venlig at vælge hvilken type lydkort du vil konfigurere.</p>

note: mesage label
en: Initializing ...
da: Initialisering ...

note: Skip - button label
en: Skip
da: Spring over

en: Network
da: Netværk

note: dummy message, which will be used in the future, but have to be translated into other languages.
en: Dailing....
da: Ringer op....

en: Hang up....
da: Læg på....

en: Could not dial to internet. Please check your settings.
da: Kunne ikke ringe op til Internet. Vær venlig og checke dine indstillinger.

en: Could not dial to internet. Please connect manually.
da: Kunne ikke ringe op til Internet. Vær venlig at tilslutte den manuelt.

en: Error occured while closing connection to internet.
da: En fejl opstod mens den afbrød forbindelsen til internettet.

en: Do not show this message again.
da: Vis ikke denne besked igen.

en: Continue
da: Forsæt

en: Install
da: Installer

en: The package "%1" is not a SuSE package.
    Should  I install nevertheless ?
da: Pakken "%1" er ikke en SuSE pakke.
    Skal jeg installer alligevel ?

en: There is no connection to internet. Trying to connect.
da: Der er ingen forbindelse til Internettet. Prøver at forbinde.

en: Cannot check the packages cause there has not be found
    any PGP configuration or key. So SuSE cannot guarantee that 
    the packages are created by SuSE
da: Kan ikke kontrollere pakken da der ikke kan findes
    nogen PGP konfiguration eller nøgle. Så SuSE kan ikke garantere
    at pakken er lavet af SuSE

note: Warning text for aborting the update before a patch is installed
en: If you abort the installation now,
    no patch will be installed.
    An existing connection to ftp server will be closed.
    Your installation will remain untouched.
da: Hvis du afbryder installationen nu,
    vil ingen opdateringer blive installeret.
    En eksisterende forbindelse til FTP serveren vil blive lukket.
    Din installation vil forblive uberørt.

note: Warning text for aborting if some patches are installed, some not
en: If you abort the installation now,
    the patches are not yet downloaded and installed.
    You will need to do the update again.
da: Hvis du afbryder installationen nu,
    vil opdateringerne ikke blive hentet og installeret.
    Det vil blive nødvendigt at opdatere igen.

note: Warning text for aborting an installation during the install process
en: If you abort the installation now,
    at least one patch is not installed correctly.
    You will need to do the update again.
da: Hvis du afbryder installationen nu, er der en
    eller flere opdateringer som ikke er installeret korrekt.
    Det bliver nødvendigt at opdatere igen.

note: Confirm user request to abort installation
en: Really abort Package Update?
da: Vil du virkelig afbryde opdateringen?

note: Button that will really abort the installation
en: &Abort Update
da: &Afbryd opdatering

note: Button that will continue with the installation
en: &Continue Update
da: &Fortsæt opdatering

en: Patch information
da: information om opdatering

en: Installed
da: Installeret

en: New Version
da: Ny version

en: Package Update information
da: Opdaterings information for pakke

en: Update is finished.
da: Opdatering er færdig.

en: Status of last update:
da: Status af sidste opdatering:

en: ALL installed security patches:
da: Alle installerede sikkerhedsopdateringer:

en: ALL installed recommended patches:
da: Alle anbefalede installeret opdateringer:

en: ALL installed YaST2 patches:
da: Alle installeret YaST2 opdateringer:

en: &Remove source-packages after update.
da: &Fjern hentet opdateringer efter endt installation af opdateringer.

note: helptext  update is finished
en: <p>
    Online Update is finished.
    Your installation is up to date now.
    It is recommended to check if there are
    new patches available in regular periods.<br></p>
da: <p>
    Online Opdatering er færdig.
    Din installation er op til dato nu.
    Det er smart at checke om der er nogle
    nye opdateringer med jævne mellemrum.<br></p>

en: <p>
    If any error occurs during download or installation
    of the patches, you can check the <b>Details</b>
    for further information.
    </p>
da: <p>
    Hvis der sker nogle fejl mens den downloader eller installerer
    opdateringerne, kan du checke <b>Detaljer</b>
    for flere information.
    </p>

en: <p>
    Please try to do the update again, if important
    patches could not be installed.
    </p>
da: <p>
    Vær venlig at prøve at opdatere igen, hvis vigtige
    opdateringer ikke kunne installeres.
    </p>

note: using SetContents (define in online_update.ycp)
en: Online Update Confirmation
da: Online opdaterings bekræftigelse

en: Days since update:
da: Dage siden sidste opdatering

en: Status of last update:
da: Status af sidste opdatering:

en: Number of recommended patches:
da: Antal af foreslået opdateringer:

en: Number of security patches:
da: Antal af sikkerhedsopdateringer:

en: Last update information
da: Information om sidste opdatering

en: Information about all installed patches
da: Information om alle installeret opdateringer

en: Patch
da: lap

en: &Show patch information
da: Vi&s information om lap

note: helptext  "main dialog online_update"
en: <p>
    This dialog shows detailed information about the
    last package update and about all patches
    installed on your system.
    </p>
da: <p>
    Denne dialog viser detaljeret oplysninger om
    sidste pakke opdatering og omkring alle lapper
    som er installeret på dit system.
    </p>

en: <p>
    More detailed information about a special patch can
    be obtained. First select the patch from the list and then
    click on the <b>Show Patch Info</b> button.
    </p>
da: <p>
    Mere detaljeret information om en speciel lap kan
    fås. Først vælg lappen fra listen og derefter
    klik på <b>Vis information om lap</b> knappen.
    </p>

note: using SetWizardContents (define in online_update.ycp)
en: Detailed Information
da: Detaljeret information

en: Current patch
da: Igangværende opdatering

en: Connected to
da: Tilsluttet til

en: Status of connection
da: Status af tilslutning

en: Total progress
da: Sammenlagt

en: Information about the activities
da: Information om aktiviteter

en: <p>
    The fields above show information about the connection and
    time of data transfer.
    The box below displays data from ftp logfile. If something
    goes wrong, please check this source of information. 
    </p>
da: <p>
    Felterne ovenover viser information om forbindelsen og
    overførselstid.
    Boksen nedenunder viser data fra FTP logfilen. Hvis noget
    går galt, kig her for mere information. 
    </p>

en: <p>
    If you decide to <b>Abort Update</b>, the download of
    patches will be interrupted. No patch will be installed.
    The ftp connection will be closed. 
    </p>
da: <p>
    Hvis du vælger <b>Afbryd opdatering</b>, vil hentning af
    lapper blive afbrudt. Ingen lapper vil blive installeret.
    FTP forbindelsen vil blive lukket.
    </p>

note: show the dialog also for CD update (!continue_mode) because it can take some time to copy the patch descriptions and there could be a popup "YaST2 patches available".
en: Connection and Data transfer
da: Forbindelse og data overførsel

en: closed
da: lukket

en: Starting download of selected patches from %1.
da: Starter hentning af valgte lapper fra %1.

en: active
da: aktiv

en: Get packages for patch %1
da: Hent pakker for lap %1

en: Connection failed to %1
da: Forbindelsen fejler til %1

en: Can't get patch "%1" from
    server "%2".
    You may try to download remaining patches or
    go on with installing of already got ones.
da: Kan ikke få lap "%1" fra
    server "%2".
    Du kan prøve at hente de tilbageværende lapper eller
    fortsætte med at installere dem der er hentet.

en: Download of patches will be stopped.
    You may continue with installation of already
    loaded patches or abort update completely.
da: Hentning af lapper vil blive stoppet.
    Du må fortsætte med installation af de hentede
    lapper eller afbryd opdatering fuldstædigt.

en: The patch %1 will not be installed 
    cause package %2 is corrupted
da: Lappen %1 vil ikke blive installeret 
    fordi pakke %2 er korrupt

en: Warning for patch %1
da: Advarsel for lap %1

en: &Skip patch
da: &Spring over lap

en: Information for patch %1
da: Information for lap %1

en: &Ok
da: &OK

en: The patch %1 needs the version %2 of YaST2.
    You have installed version %3
da: Lappen %1 behøver version %2 af YaST2.
    Du har installeret version %3

en: Don't install
da: Installer ikke

note: The patch-list only has to loaded from ftp-server when module is called first time and not only install local available patches.
en: Starting download of patch descriptions from %1.
da: Starter hentning af lap beskrivelser fra %1.

en: Connection to ftp server failed.
    Please try to get connection to another SuSE ftp server.
da: Forbindelsen til FTP server fejlede.
    Vær venlig at prøve at forbinde til en anden SuSE FTP server.

note: Message popup text: YaST2 patches found which should be installed first
en: There are YaST2 patches available.
    These patches should be installed first.
    Please install these patches and call YaST2 online update once
    again to install the rest of the packages.
da: Der er YaST2 lapper tilgængeligt.
    Disse lapper skal installeres først.
    Vær venlig at installere disse lapper og kald YaST2 online opdatering
    igen for at installere resten af pakkerne.

en: There are %1 patches on ftp. Downloading may take a while.
     Do you really want to download the patches now?
da: Der er %1 lapper på FTP. Hentning af disse kan tage et stykke tid.
     Vil du virkeligt hente lapperne nu?

en: There is no patch which will have to be installed.
da: Det er ingen lapper som er nødvendigt at installere.

en: No patch will be installed.
da: Ingen lap vil blive installeret.

en: Mode
da: Tilstand

en: &Show description
da: &Vis beskrivelse

note: using SetContents (define in online_update.ycp)
en: List of available patches
da: Liste over tilgængelige lapper

en: This patch needs the version %1 of YaST2.
    You have installed version %2
da: Denne lap behøver version %1 af YaST2.
    Du har installeret version %2

note: initialize PKGINFO
en: Initializing for ftp update; One moment please...
da: Initialisering af FTP opdatering; et øjeblik...

en: Last update was executed
     %1 days ago.
da: Sidste opdatering blev udført
     %1 dage siden.

en: Choice of update mode
da: Valg af opdateringstilstand

en: &Manual Update
da: &Manuel opdatering

en: Choice of installation-source
da: valg af installationskilde

note: helptext dialog online update start screen
en: <p>
    SuSE online update is the easy way to get all recommended
    patches and security fixes from SuSE ftp server.<br>
    <b>Automatic Update</b> will connect to the server,
    fetch the files and install the patches.</p>
da: <p>
    SuSE online opdatering er den nemme måde at få alle anbefalede
    lapper og sikkerhedsopdateringer fra SuSE FTP server.<br>
    <b>Automatisk opdatering</b> vil forbinde sig til serveren,
    hente filerne og installere lapperne.</p>

en: <p>
    <b>Manual Update</b> will display all available patches
    and you can choose which patches should be installed.<br>
    Information about the last update will be shown
    if you click on the <b>Details</b> button.
    </p>
da: <p>
    <b>Manuel Opdatering</b> vil vise alle tilgængelige lapper
    og du kan vælge hvilke lapper som skal installeres.<br>
    Information om sidste opdatering vil blive vist
    hvis du klikker på <b>Detaljer</b> knappen.
    </p>

en: <p>
    If you click on button <b>Expert</b> you can select an local
    installation-source instead of a ftp-server or select another ftp-server.
    </p>
da: <p>
    Hvis du klikker på <b>Ekspert</b> kan du vælge en lokal
    installationskilde istedet for en FTP-server eller vælge en anden FTP-server.
    </p>

en: Welcome to SuSE Package Update
da: Velkommen til SuSE pakke opdatering

en: Initialization failed - please try again.
    If failure continues, please choose
    another SuSE ftp server.
da: Initialisering fejlede - prøv igen.
    Hvis fejlen fortsætter med at komme, vælg
    venligst en anden SuSE FTP server.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Online Update
da: Online opdatering

en: Launch this module to get patches (online update).
    A patch updates, improves or corrects your existing installation.
da: Start denne modul for at hente lapper (online opdatering).
    En lap opdaterer, forbedrer og lapper din eksisterende installation.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Get patches, to correct and improve your existing installation
da: Hent lapper for at lappe og forbedre din eksisterende installation

en: Both BSD-style print spooler and cups are installed.
    It is impossible to use them together. Please fix this
    error before running printer configuation tool.
da: Både BSD-type printer jobopsamler og CUPS er installeret.
    Det er umuligt at bruge dem sammen. Vær venlig og ordne denne
    fejl inden kørsel af printer konfigurationsværktøjet.

en: Print spooler is not installed properly.
da: Printer jobopsamler er ikke installeret korrekt.

note: message box
en: The baud rate should not be 0!
da: Baud raten skal ikke være 0!

note: message box
en: You entered a wrong host name. It must be
    shorter than 50 characters and you can only use
    0..9, A..Z, a..z, dots, - and _.
da: Du indtastede et forkert værtsnavn. Det skal være
    kortere end 50 karakterer og du må kun bruge
    0..9, A..Z, a..z, punktum, - og _.

note: message box
en: Please choose which forwarding
    queue you want to use.
da: Vælg venligst hvilken vidersendelseskø
    du ønsker at bruge.

en: Please connect your printer to the computer,
    switch it on and make sure that it is ONLINE.
    
    If I send the message 'Hello, world' to
    the previously selected device and the operation
    fails, it will be timed out in %1 seconds.
da: Vær venlig og tilslut din printer til computeren
    og tænd for den og sørg for at printeren er ONLINE.
    
    Hvis jeg sender en besked 'Hello, world' til
    den førnævnte enhed og operationen
    fejler, vil dens tid udløbe i %1 sekunder.

note: results of printer test
en: It seems that there are no problems with the device
    you chose.
    
    If your printer has reacted somehow (printed message,
    formfeed or at least blinking leds), the hardware 
    connection should be functioning correctly.
da: Det ser ud til at der ingen problemer er med den enhed
    du valgte.
    
    Hvis din printer har reageret (udskrevet besked,
    sideskift eller nogen blinkende lamper), så burde den 
    være forbundet korrekt.

note: results of printer test
en: There was a problem while sending the message
    to the printer--The operation has timed out.
    
    Please, verify that your printer is connected to
    the computer, that the printer power is on and 
    that it is ONLINE. It is also possible that you
    have a cabling problem.
da: Der var et problem med at sende til en besked
    printeren -- operationen har udløbet.
    
    Vær venlig at verificiere at din printer er forbundet
    til computeren og at den er tændt og ONLINE.
    Det er også muligt at du har et problem med dine
    kabler.

note: results of printer test
en: There was a problem while printing.
    
    It seems that the device is not properly configured
    or you do not have permissions to write to it.
    Did you run the configuration program as user 'root'?
da: Der var et problem under udskrift.
    
    Det ser ud til at enheden ikke er rigtigt konfigureret
    eller du ikke har rettigheder til at skrive til den.
    Kørte du konfigurationsprogrammet som 'root'?

en: FATAL: Sorry, I was not able to run
    the 'test_device' script.
da: FATALT: Jeg var ikke i stand til at køre
    'test_device' skriptet.

en: I will run 'ping -c 1 %1'.
da: Jeg vil køre 'ping -c 1 %1'.

en: I will try if %1
    accepts printing jobs.
da: Jeg vil prøve om %1
    accepterer udskriftsjobs.

en: 
    
    If the operation fails, it will
    be timed out in a few seconds.
da: 
    
    Hvis operationen fejler, så vil
    den udløbe efter et par få sekunder.

note: result of testing
en: The printer server is accessible.
da: Printer serveren er tilgængelig.

note: result of testing
en: There was a problem.
    
    Your network access is not properly configured
    or the printer server is unknown or inaccessible.
    Please check the hostname of the print
    server or contact your network administrator.
da: Der var et problem.
    
    Din netværksadgang er ikke rigtigt konfigureret
    eller også er printer serveren ikke kendt eller tillader ikke adgang.
    Vær venlig at kontrollere værtsnavnet på printer
    serveren eller kontakt din netværks administrator.

note: result of testing. Output of some command is appended
en: There was a problem.
    
    You specified a wrong queue name
    on the printer server, or the printer server
    does not accept print jobs or the queue on
    the print server does not accept print jobs.
    
    Return from remote lpd:
da: Der var et problem.
    
    Du specificerede et forkert navn på printerkøen
    på printer serveren ,eller også accepterer printer serveren
    ikke udskrifter eller dens udskriftskø accepterer ikke udskrifter.
    
    Retur fra den fjerntliggende lpd:

note: result of testing
en: FATAL: Sorry, I was not able to
    run the test.
da: FATALT: Jeg var desværre ikke i stand til
    at køre testen.

en: <P><B><BIG>Printer auto-detection:</BIG></B><BR>
    For some printer models, auto-detection does not work. You can try to activate
     the device manually.</P>
da: <P><B><BIG>Printer automatisk genkendelse:</BIG></B><BR>
    For nogen printermodeller virker automatisk genkendelse ikke. Du kan prøve at aktivere
     enheden manuelt.</P>

note: in-dialog text
en: The hardware detection has not found any new or already
     installed devices on your system.
    
    Perhaps your printer is offline.
da: Hardware undersøgelsen fandt ikke nogen nye eller allerede
    installeret enheden på dit system.
    
    Måske er din printer offline.

note: radio button
en: &Restart hardware detection
da: Genstart ha&rdware undersøgelse

note: radio button
en: &Activate device manually
da: &Aktiver enheden manuelt

note: label of the dialog box
en: Printer setup
da: Printeropsætning

en: <P>Launch this module to configure your printer.
     If you turn your printer on, YaST2 will try to auto-detect it.</P>
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</P>
da: <p>Start dette modul for at konfigurere din printer.
    Hvis du tænder for den, så vil YaST2 forsøge at finde den.</p>
    <p>Du behøver at være logget på som <i>root</i> for at kunne gøre det.</p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your printer. Turn your printer on, YaST2 will try to auto-detect it.
da: Konfigurer din printer. Tænd for din printer; YaST2 vil prøve at finde den automatisk.

en: <P><B><BIG>Printers:</BIG></B><BR>In this dialog, you can manage printers on your system.</P>
da: <P><B><BIG>Printere:</BIG></B><BR>i denne dialog kan du administrere printere på dit system.</p>

en: <P><B><BIG>Adding new printer:</BIG></B><BR>
    By pressing the button <B>Add</B>, you will be provided
     with a list of available connections.</P>
da: <P><B><BIG>Tilføjer ny printer:</BIG></B><BR>
    Ved at trykke på knappen <B>Tilføj</B>, vil du blive givet
     en liste med mulige tilslutninger.</P>

en: <P><B><BIG>Deleting, editing, setting printer as default:</BIG></B><BR>
    Select printer in table and press apropriate button.
     Please note, that you can only edit printers that were added by YaST2 or apsfilter.</P>
da: <P><B><BIG>Sletter, justerer, vælger printer som standard:</BIG></B><BR>
    vælg printer i tabel og tryk passende knap.
     Noter venligst, du kan kun ændre printere som er tilføjet med YaST2 eller apsfilter.</P>

en: <P><B><BIG>Saving changes:</BIG></B><BR>Press button <b>Finish</b> to save changes.</P>
da: <P><B><BIG>Gemmer ændringer:</BIG></B><BR>Tryk på knappen <b>Afslut</b> for at gemme ændringer.</P>

note: Help text shown during progress 1/1
en: <P><BIG><B>Printer configuration tool</B></BIG><BR>
    You may change the settings of printers on your system.
     You can set up both local and network printers.</P>
da: <P><BIG><B>Printer konfiguration værktøj</B></BIG><BR>
    Du kan ændre indstillingerne på printere på dit system.
     Du kan både sætte lokale og netværks printere op.</P>

note: Label. Up to one line of text in std. yast2 screen.
en: Name for &printing:
da: Navn for &Udskrivning:

note: Label. Up to one line of text in std. yast2 screen.
en: Name for &ascii printing:
da: Navn for &ascii udskrivning:

note: name of connection. In-dialog text
en: Serial printer
da: Seriel printer

note: name of connection. In-dialog text
en: USB printer
da: USB Printer

note: name of connection. In-dialog text
en: Forwarding queue to a remote LPD
da: Vidersend kø til en fjern LPD

note: name of connection. In-dialog text
en: Pre-filter queue for a LPD forwarding queue
da: Filtrer køen før vidersendelse til LPD

note: Label. Up to one line of text in std. yast2 screen.
en: Name for &TCP/IP forwarding queue
da: Navn for &TCP/IP forwarding kø

en: Local printers:
da: Lokal printer:

en: LPD protocol network printing:
da: LPD protokol netværk udskrivning:

en: Other network printing:
da: Anden netværk udskrivelser:

note: Names of devices. Items in list.
en: First parallel port (/dev/lp0)
da: Første parallel port (/dev/lp0)

en: Second parallel port (/dev/lp1)
da: Anden parallel port (/dev/lp1)

en: Third parallel port (/dev/lp2)
da: Tredje parallel port (/dev/lp2)

en: Fourth parallel port (/dev/lp3)
da: Fjerde parallel port (/dev/lp3)

note: FIXME: switch completly from /dev/usblp? to /dev/usb/lp?
en: First USB printer (/dev/usblp0)
da: Første USB printer (/dev/usblp0)

en: Second USB printer (/dev/usblp1)
da: Anden USB printer (/dev/usblp1)

en: Third USB printer (/dev/usblp2)
da: Tredje USB printer (/dev/usblp2)

en: Fourth USB printer (/dev/usblp3)
da: Fjerde USB printer (/dev/usblp3)

note: progress label
en: Initializing printer configuration tool ...
da: Initialiser printer konfigurationsværktøj ...

note: progress stage, text in dialog (short)
en: Load printer database.
da: Indlæs printer database.

en: Load macros.
da: Indlæser makroer.

en: Check environment.
da: Check variabler/opsætning.

en: Load current settings.
da: Indlæs nuværende indstillinger.

en: Auto-detect printers.
da: Automatisk genkendelse af printere.

note: Initialization progress bar label
en: Loading printer database ...
da: Indlæser printer database ...

note: progress bar label
en: Loading macros...
da: Indlæser makroer...

note: progress bar label
en: Checking environment...
da: Checker variabler/opsætning

note: message box
en: FATAL: I am unable to find the printer database!
da: FATALT: Jeg kan ikke finde printer database!

note: message box
en: FATAL: I am unable to restart the lpd daemon!
     You may not have installed lpd (one of
     the lprold, plp or lprng packages) or
     you are not user 'root'.
da: FATALT: Jeg kan ikke genstarte lpd dæmon!
    Det er muligt at du ikke har installeret (en af
    lprold, plp eller lprng pakker) eller
    du ikke er bruger 'root'.

note: message box
en: It appears that you do not have GhostScript 
    installed on your computer. It is necessary  
    in order to print.
da: Det ser ud som om at du ikke har GhostScript 
    installeret på din computer. Det er nødvendigt 
    hvis der skal printes.

note: progress bar label
en: Loading current settings...
da: Indlæser nuværende indstillinger...

note: message box
en: ERROR: I was unable to read 
    the current configuration!
da: FEJL: Jeg kunne ikke læse
    den nuværende konfiguration!

note: user_settings = add (user_settings, "default", SCR (`Read (.rc.system.DEFAULT_PRINTER))); Autodetection progress bar label
en: Auto-Detecting printers...
da: Automatisk genkendelse af printere...

note: message box
en: Can't create directory '%1'!
da: Kan ikke skabe mappe '%1'!

note: help text: save settings (1/1)
en: <P><B><BIG>Saving:</BIG></B><BR>
    Please wait until YaST2 saves printer configuration.
     The time it takes depends on the number of printers in system.</P>
da: <P><B><BIG>Gemmer:</BIG></B><BR>
    Vær venlig at vente indtil YaST2 gemmer printer konfiguration.
     Ventetiden er proportional med antallet af printere i systemet.</P>

en: Saving settings of printers. Please wait...
da: Gemmer indstillingerne af printere. Vær venlig og vent...

note: progress stages, short texts
en: Save printers
da: Gem Printere

en: Save system settings
da: Gem system indstillinger

note: Saving printer printername... progress bar label
en: Saving printer %1...
da: Gemmer printer %1...

note: progress bar label
en: Saving system settings...
da: Gemmer system indstillinger...

note: message box
en: YaST2 is ready to print a sample page.
    
    Please make sure that the printer is turned
    on and ONLINE, then press the 'OK' button.
da: YaST2 er klar til at udskrive en testside.
    
    Vær venlig at sørge for at printeren er tændt
    og ONLINE, derefter tryk på 'OK' knappen.

note: message box
en: I was unable to print the testpage.
    Check %1.
da: Jeg kunne ikke printe testsiden.
    Check %1.

note: remove all jobs restart lpd message box
en: Printing was stopped.
    
    If the printer is still printing, push the reset button
    on the printer or remove all the paper from its tray.
    After it stops printing, switch off the printer power,
    wait 10 seconds and switch it on again.
    
    Again, check the manufacturer and printer model entries
    you made previously.
da: Udskrivning er stoppet.
    
    Hvis printeren stadig udskriver, tryk på reset knappen
    på printeren eller fjern alt papir fra dens bakke.
    Efter endt udskrift, sluk for strømmen til printeren,
    vent 10 sekunder og tænd den igen.
    
    Igen, kontroller producent og printer model valg
    du lavede før.

note: Help, parallel printer part
en: <P><B><BIG>Parallel port:</BIG></B><BR>
    If you have multiple parallel ports, please choose the parallel port to
     which your printer is attached.</P>
da: <P><B><BIG>Parallel port:</BIG></B><BR>
    Hvis du har flere parallel porte, vælg venligst den port
     som din pritner er tilsluttet.</P>

note: Help, USB printer part
en: <P><B><BIG>USB port:</BIG></B><BR>Please select the device for your USB printer.</P>
da: <P><B><BIG>USB port:</BIG></B><BR>Vær venlig at vælge enheden for din USB printer.</P>

note: Help, serial printer part
en: <P><B><BIG>Serial port:</BIG></B><BR>
    Please select the device for your serial printer.
     You can also set the baud rate.</P>
da: <P><B><BIG>Seriel port:</BIG></B><BR>
    Vælg venligst den enhed som din seriel printer er tilsluttet.
     Du kan også justere baud raten.</P>

note: Help, parallel printer part
en: <P><B><BIG>Details:</BIG></B><BR>
    If you want to enter other device, press button <b>Details</b>.</P>
da: <P><B><BIG>Detaljer:</BIG></B><BR>
    Hvis du vil indgive en anden enhed, tryk på <b>Detaljer</b>.</P>

note: CAUTION: "device" here means /dev/lp0, /dev/lp1, ...
en: I have not found any parallel devices (/dev/lp?)! It seems
    that your parallel port is not properly configured.
da: Jeg har ikke fundet nogle parallel enheder (/dev/lp?)! det ser ud 
    som om din parallel port ikke er konfigureret ordentligt.

note: CAUTION: "device" here means /dev/usblp0, /dev/usb/lp1, ... FIXME: /dev/usb/lp should be here
en: I have not found any USB devices (/dev/usblp?)! It seems
    that your USB bus is not properly configured.
da: Jeg har ikke fundet nogle USB enheder (/dev/usblp?)! det ser
    ud som om at din USB bus ikke er konfigureret ordentligt.

note: CAUTION: "device" here means /dev/ttyS0, /dev/ttyS1, ...
en: I have not found any serial devices (/dev/ttyS?)! It seems
    that your serial ports are not properly configured.
da: Jeg har ikke fundet nogle seriel enheder (/dev/ttyS?)! Det ser ud som
    om at din seriel port ikke er konfigureret ordentligt.

en: &Details...
da: &Detaljer

note: Help, 2 of 5
en: <P><B><BIG>Remote queue:</BIG></B><BR>Enter the name of remote printer.</P>
da: <P><B><BIG>Fjerntliggende kø:</BIG></B><BR>Indtast navnet på den fjerntliggende printer.</P>

note: Help, 3 of 5
en: <P><B><BIG>User, password:</BIG></B><BR>
    You can enter username and password to access the print server.</P>
da: <P><B><BIG>Brugernavn, adgangskode:</BIG></B><BR>
    Du kan indtaste brugernavn og adgangskode for adgang til printerserver.</P>

note: Help, 4 of 5
en: <P>Alternatively, you can use an already configured forwarding queue.</P>
da: <P>Alternativt, kan du bruge en allerede konfigureret vidersent kø.</P>

note: Help, 5 of 5
en: <P>If you want to be sure that you have entered the right name, try the <B>Test</B> button.</P>
da: <P>Hvis du vil være sikker på at du har indtastet det rigtige navn, så prøv <B>Test</B> knappen.</P>

note: dialog label
en: TCP/IP forwarding queue
da: TCP/IP forwarding kø

note: dialog label
en: Pre-Filter queue for remote printers
da: Filtrer før kø for fjerntliggende printere

note: label
en: Hostname of the printer:
da: Værtsnavn (hostname) på printer:

note: radio button label
en: Use already configured TCP/IP forwarding queue:
da: Brug en allerede konfigureret TCP/IP fowarding printerkø:

note: selection box label
en: &Queues:
da: &Printerkø:

note: radio button label
en: Create a new one:
da: Skab en ny en:

note: text entry label
en: Name of the remote &queue:
da: navn på fjerntliggende &kø:

note: Frame around hostname, queue, (user, passwd)
en: Connection information
da: Tilslutnings information

note: Help, 1 of 1
en: <P><B><BIG>Queues:</BIG></B><BR>
    Choose forwarding queue that will be used as
     forwarding queue for this pre-filter queue.</P>
da: <P><B><BIG>Printerkøer:</BIG></B><BR>
    Vælg forwarding printerkø som vil blive brugt som
     forwarding kø for denne før-filter printerkø.</P>

note: frame label
en: Select forwarding queue
da: Vælg forwarding printerkø

note: message box
en: You must choose some queue from list.
da: Du skal vælge en printerkø fra listen.

note: Help, 1 of 3
en: <P><B><BIG>Manufacturer:</BIG></B><BR>Select manufacturer of your printer.</P>
da: <P><B><BIG>Producent:</BIG></B><BR>Vælg din printers producent </P>

note: Help, 2 of 3
en: <P><B><BIG>Model:</BIG></B><BR>
    After selecting proper manufacturer,
     list of models is updated with printers made
     by selected manufacturer. Choose one please.</P>
da: <P><B><BIG>Model:</BIG></B><BR>
    Efter valg af den rigtige producent,
     bliver listen af modeller opdateret med 
     printere produceret af den producent. Vælg venligst en.</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you can not find your printer,
     try the Generic printers or Ghostscript devices.
     If you do not know which protocol your printer uses,
     consult the printer's manual or contact the manufacturer's
     technical support. </P>
da: <P>Hvis du ikke kan finde din printer,
     prøv en Generel printer eller Ghostscript enhed.
     Hvis du ikke ved hvilken protokol din printer bruger,
     så kig i din printermanual eller kontakt producenten
     af printeren's tekniske support. </P>

note: dialog box label
en: Manufacturer and model of the printer
da: Producent og model af printeren

note: message box Manufacturer or Manuf & Model must be selected. There is list of manufacturers and list of models. I need to say that user must choose manufacturer or manufacturer and model.
en: Please select at least one manufacturer.
da: Vælg mindst en producent.

note: info about manufacturer/model
en: <P>No info available.</P>
da: <P>Ingen info ledige.</P>

note: Manufacturer: ...info... Model: ...info...  1/4
en: <P><B>Manufacturer:</B></P>
da: <P><B>Producent:</B></P>

note: Help, 1 of 4
en: <P><B><BIG>Name for printing:</BIG></B><BR>When you print to this printer, you will use this name.</P>
da: <P><B><BIG>Navn for almindelig udskrivning:</BIG></B><BR>Når du printer til denne printer, vil du bruge dette navn.</P>

note: Help, 2 of 4
en: <P><B><BIG>Name for ascii printing:</BIG></B><BR>You can use this name to print ascii texts.</P>
da: <P><B><BIG>Navn for ASCII udskrivning:</BIG></B><BR>Når du udskriver tekst (ikke grafik) vil du bruge dette navn.</P>

note: Help, 3 of 4
en: <P><B><BIG>Name for TCP/IP forwarding queue:</BIG></B><BR>
    Name of the queue that is created for this pre-filter queue.</P>
da: <P><B><BIG>Navn på TCP/IP forwarding printerkø:</BIG></B><BR>
    Navn på printerkø som er lavet for denne før-filter printerkø.<P>

note: Help, 4 of 4
en: <P>If you don't like the default name, you can change it. Use a short but sensible name.</P>
da: <P>Hvis du ikke kan lide standart navnet, kan du ændre det. Brug et kort men fornuftig navn.</P>

note: dialog box label
en: Printer's name
da: Printer navn

note: Help, 1 of 3
en: <P><B><BIG>Current settings:</BIG></B><BR>
    There is a list of current settings in the upper box.</P>
da: <P><B><BIG>Nuværende indstillinger:</BIG></B><BR>
    Der er en liste af nuværende indstillinger i den øverste boks.</P>

note: help 2 of 3
en: <P><B><BIG>Values:</BIG></B><BR>
    If you select options in upper box, list of values appear in lower box.
     You can select new value by clicking on it.</P>
da: <P><B><BIG>Værdier:</BIG></B><BR>
    Når du vælger parametre i øverste boks, vil en liste af værdier komme frem i den nederste box.
     Du kan vælge en ny værdi ved at trykke på den.</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>Some of the settings may not work together properly.
     If you want to try printing with the current configuration,
     click the <B>Test</B> button.</P>
da: <P>Nogle indstillinger virker ikke ordenligt sammen.
     Hvis du ønsker at prøve udskrivning med den nuværende konfiguration,
     tryk på <B>Test</B> knappen.</P>

note: Help for changed upp file 1/1
en: <P><B>Printer`s settings</B> are located in files with <i>.upp</i>
     extension located in directory <i>/etc/gs.upp</i>.</P>
da: <P><B>Printerens indstillinger</B> befinder sig i filer med endelsen <i>.upp</i>
     i mappen <i>/etc/gs.upp</i>.</P>

note: in-dialog text
en: Printer's settings were changed outside of YaST2
    printer configuration tool. If you edit settings with YaST2,
    settings you changed manually will be lost.
da: Printerens indstillinger blev ændret udenfor YaST2
    printerværktøjet. Hvis du ændrer indstillinger med YaST2,
    vil indstillinger som du har lavet manuelt gå tabt.

note: in-dialog text
en: If you want to edit printer's settings, press Edit button.
    Otherwise press Next or Back to proceed
da: Hvis du vil redigere printer indstillinger, tryk på Redigere knappen.
    Ellers tryk Næste eller tilbage for at fortsætte

note: in-dialog text
en: If you are not sure, you can try to edit settings, test them,
    and if you do not like the result, just press Back.
da: Hvis du ikke er sikker, kan du prøve at redigere indstillingerne, teste dem,
    og hvis resultatet ikke er godt nok, så tryk på Tilbage.

note: dialog box label
en: Printer's settings
da: Printer indstillinger

note: selection box label
en: &Current printer's settings:
da: &Nuværende printer indstillinger:

note: help text 1/2
en: <P><B><BIG>Printing of ascii text:</BIG></B><BR>
    You can adjust how printout of ascii files should appear.
     You can not print two pages per sheet in landscape orientation.</P>
da: <P><B><BIG>Udskrivning af ascii tekst:</BIG></B><BR>
    Du kan justere hvordan udskrivning af ascii filer skal se ud.
     Du kan ikke udskrive to sider på et stykke papir i landskab orientation.</P>

note: help text 2/2
en: <P><B><BIG>Encoding of printed documents:</BIG></B><BR>
    For some languages, this choice is important to get correct output from
     <I>netscape</I> and some other programs. By default,
     the encoding is set to fit the language you chose
     at the time of the installation.</P>
da: <P><B><BIG>Kodning af udskrevne dokumenter:</BIG></B><BR>
    For nogen sprog, er det vigtigt at korrigere for korrekt udskrift fra
     <I>netscape</I> og nogen andre programmer. Som standard,
     er kodningen sat til det sprog du valgte
     på det tidspunkt du installerede.</P>

note: label of frame
en: Printing of ascii text
da: Udskrivning af ascii tekst

note: check box
en: &Print header
da: &Udskriv hoved

note: check box
en: &Landscape orientation
da: &Landskabs orientation

note: ComboBox
en: &Encoding of the printed documents
da: Kodning af d&e udskrevne dokumenter

note: combobox item
en: Use the system default
da: Brug system standarten

note: Label of the dialog
en: Hardware independent settings
da: Hardware uafhængige indstillinger

en: <P><B><BIG>Forwarding queue to remote LPD:</BIG></B><BR>
    Files to print are sent directly to remote printer.</P>
da: <P><B><BIG>Forwarding printerkø til fjerntliggende LPD:</BIG></B><BR>
    Filer som skal udskrives sendes direkte til den fjerntliggende printer.</P>

en: <P><B><BIG>Pre-Filter queue for a LPD forwarding queue:</BIG></B><BR>
    Files are prepared on local computer and raw data are sent to remote host with printer.</P>
da: <P><B><BIG>Før-Filter printerkø for en LPD forwarding printerkø:</BIG></B><BR>
    Filer bliver forberedt på den lokale computer og rå data sendes til den fjerntliggende vært med printer.</P>

en: <P><B><BIG>Samba/Windows Printer:</BIG></B><BR>
    Remote printer connected to Samba server or Windows.</P>
da: <P><B><BIG>Samba/Windows Printer:</BIG></B><BR>
    Fjerntliggende printer forbundet til en Samba server eller Windows.</P>

en: <P><B><BIG>Novell Printer:</BIG></B><BR>
    Remote printer connected to Novell netware print server.</P>
da: <P><B><BIG>Novell Printer:</BIG></B><BR>
    Fjerntliggende printer forbundet til en Novell netware print server.</P>

note: label of the frame
en: Select the printer type:
da: Vælg printer type:

note: label of the dialog
en: Connection for printer:
da: Tilslutning af printere:

note: help text 2/4 (can stay alone)
en: <P><B><BIG>Name:</BIG></B><BR>
    You may change name under which you will access the printer in the spool system.</P>
da: <P><B><BIG>Navn:</BIG></B><BR>
    Du må gerne ændre det navn du bruger for at få adgang til den i printerkøen.</P>

en: Remote printer on %1
da: Fjerntliggende printer på %1

note: help text 1/4
en: <P><B><BIG>Connection:</BIG></B><BR>
    Choose remote hostname and queue name for this remote printer.</P>
da: <P><B><BIG>Forbindelse:</BIG></B><BR>
    Vælg værtsnavn og printerkø for denne fjerntliggende printer.</P>

en: Connection:
da: Tilslutning:

en: &Connection...
da: &Tilslutning...

en: Name:
da: Navn:

en: &Name...
da: &Navn...

en: Samba printer on %1
da: Samba printer på %1

note: help text 1/4
en: <P><B><BIG>Connection:</BIG></B><BR>
    You can change hostname and queue-name for remote
     printer and username and password.</P>
da: <P><B><BIG>Forbindelse:</BIG></B><BR>
    Du kan ændre værtsnavn og printerkø for fjerntliggende
     printer og brugernavn og adgangskode.</P>

en: Novell printer on %1
da: Novell printer på %1

en: Pre-Filter queue
da: Før-Filter printerkø

note: help text 1/4
en: <P><B><BIG>Connection:</BIG></B><BR>
    Choose forwarding queue that will be used for this printer.</P>
da: <P><B><BIG>Forbindelse:</BIG></B><BR>
    Vælg forwarding printerkø som skal bruges for denne printer.</P>

en: <P><B><BIG>Connection:</BIG></B><BR>You can change connection for this printer.</P>
da: <P><B><BIG>Tilslutning:</BIG></B><BR>Du kan ændre tilslutningen for denne printer.</P>

en: Settings:
da: Indstillinger:

en: &Settings...
da: &Indstillinger...

note: help text 3/4
en: <P><B><BIG>Model:</BIG></B><BR>
    If you want to try your printer with other driver, choose it here.</P>
da: <P><B><BIG>Model:</BIG></B><BR>
    Hvis du vil prøve din printer med en anden driver, vælg den her.</P>

note: help text 4/4
en: <P><B><BIG>Settings:</BIG></B><BR>
    Edit options of printer here.</P>
da: <P><B><BIG>Indstillinger:</BIG></B><BR>
    Juster printer indstillinger her.</P>

en: Edit printer
da: Rediger printer

note: Help, part 1 of 4, branch 1
en: <P><B><BIG>New printer:</BIG></B><BR>
    Printer was found in printer database.
     You can use <B>quick automatic setup</B>.</P>
da: <P><B><BIG>Ny printer:</BIG></B><BR>
    Printeren blev fundet i printer databasen.
     Du kan bruge <B>hurtig automatisk opsætning</B>.</P>

note: Help, part 3 of 4
en: <P><B><BIG>Normal setup:</BIG></B><BR>
    Detected model information will be used. You may choose name and options for configured queue.</P>
da: <P><B><BIG>Normal opsætning:</BIG></B><BR>
    Fundet model information vil blive brugt. Du må vælge navn og indstillinger for den konfigureret printerkø.</P>

note: Help, part 4 of 4
en: <P><B><BIG>Advanced setup:</BIG></B><BR>
    Allows you to choose other printer model or attempt any generic driver.</P>
da: <P><B><BIG>Advanceret opsætning:</BIG></B><BR>
    Giver dig mulighed for at vælge andre printermodeller eller prøve en generel driver.</P>

en: %1 by %2
da: %1 med %2

note: radio button label
en: Quick automatic setup
da: Hurtig automatisk opsætning

note: radio button label
en: Normal setup with option to change values
da: Normal opsætning med mulighed for at ændre værdier

note: dialog box label
en: Auto-detected printer
da: Automatisk genkendelse af printer

note: label of message box
en: Can not install printer
da: Kan ikke installere printere

en: &Enter device:
da: &Indgiv enhed:

note: in-dialog text: To print, use: lpr QueueName <filename>
en: To print, use: lpr -P%1 filename
da: For at printe brug: lpr -P%1 filename

en: Queue name:
da: Printerkø navn:

en: Device:
da: Enhed:

note: label of the dialog
en: Printer overview
da: Printer oversigt

note: This printer was not configured using YaST2. Item in table. SHORT!
en: - not YaST2 -
da: - Ikke YaST2 -

en: This printer was not created by YaST2 
    and therefore it can not be edited.
da: Denne printer er ikke installeret af YaST2 
    og kan derfor ikke redigeres.

note: message box
en: You must choose some printer.
da: Du skal vælge nogle printere.

note: message box
en: Do you really want to delete
    the "%1" printer?
da: Vil du virkelig slette
    "%1" printer?

note: message box
en: Now the changes to your printing 
    system will be saved.
da: Nu vil dine ændringer til dit udskrivnings 
    system blive gemt.

note: message box
en: You entered a wrong remote name. It must be
    shorter than 30 characters and you can only use
    0..9, A..Z, a..z, spaces, - and _.
da: Du indtastede et ulovligt navn på en fjerntliggende printerkø.
    Det skal være mindre end 30 karakterer og du må kun bruge
    0..9, A..Z, a..z, mellemrum, - og _.

note: message box
en: Invalid name! The name should be less than 20 characters long and
    can only use the characters 0..9, A..Z, a..z and _. Additionally,
    you cannot use the names 'lp', 'lp<number>', 'ascii', 'raw' and
    'remote' because of their special function.
    
    The name must not be used for another printer.
da: Ugyldigt navn! Navnet skal være mindre end 20 karakterer og
    du kan kun bruge karaktererne 0..9, A..Z, a..z og _. Derudover
    kan du ikke bruge navnene 'lp', 'lp<nummer>', 'ascii', 'raw' og
    'remote' på grund af deres specielle funktion.
    
    Navnet må ikke være brugt på en anden printer.

note: message box
en: Call of apsfilter.setup (%1) was not successful.
da: Kald af apsfilter.setup (%1) fejlede.

note: message box
en: I cannot write %1.
    Please, check that you are
    logged in as the user root.
da: Jeg kan ikke skrive %1.
    Vær venlig at tjekke at du er
    logged på som bruger root.

note: message box
en: I cannot configure a remote
    queue. The internal structure
    is not filled properly.
da: Jeg kan ikke konfigurere en fjerntliggende
    printerkø. Den interne struktur
    er ikke udfyldt korrekt.

note: message box
en: I cannot configure a printer
    queue. The internal structure
    is not filled properly.
da: Jeg kan ikke konfigurere en printerkø.
    Den interne struktur
    er ikke udfyldt korrekt.

en: YaST2
    Load rc.config database ...
da: YaST2
    indlæs rc.config database ...

note: optional warning dialog text
en: Error code %1
da: Fejlkode %1

note: message on top of the progress bar
en: Read /etc/rc.config and additional describing data ...
da: Læser /etc/rc.config og andre beskrivelses data ...

en: <p><b>Subdialog for %1</b></p>
da: <p><b>Underdialog for %1</b></p>

en: <p>The configurations in this section are not yet organized.</p>
da: <p>Konfigurationen i denne sektion er ikke organiseret.</p>

en: Edit rc_config
da: Redigerer rc_config

en: <p>With this Editor, you can edit the variables in /etc/rc.config,
    the central configuration file of your SuSE Linux</p>
da: <p>Med dette redigeringsprogram, kan du ændre variabler i /etc/rc.config,
    den centrale konfigurationsfil i din SuSE Linux</p>

en: <p>Please note, that many of these variables are
    set by specialized YaST2 configuration modules like the "Network configuration"</p>
da: <p>Noter venligst at mange af disse variabler er
    sat af specielle YaST2 konfigurations moduler som "Netværks konfiguration"</p>

en: S&ave
da: G&em

en: No entrys found
da: Ingen dele fundet

note: helptext for popup
en: <p>With this Editor, you can edit the variables in <b>/etc/rc.config,
    the central configuration file</b> of your SuSE Linux</p>
da: <p>Med dette værktøj, kan du redigere variablerne i <b>/etc/rc.config,
    den centrale konfigurationsfil</b> af din SuSE Linux</p>

note: helptext for popup
en: <p>After you save your changes, this editor changes the variables in the
    corresponding  rc.config file, in /etc/rc.config or /etc/rc.config.d/ *. Then it runs
    SuSEconfig, which changes the underlying configuration files, resp. stops/starts deamons,
    runs  low level configuration tools, so that your configuration in rc.config take affect.</p>
da: <p>Efter du har gemt dine ændringer vil dette værktøj ændre variablerne i
    den tilhørende rc.config fil, i /etc/rc.config eller /etc/rc.config.d/*. Derefter køres
    SuSEconfig, som ændrer i de underliggende konfigurationsfiler og stopper/starter dæmoner,
    kører grundlæggende konfigurationsværktøjer, så din konfiguration i rc.config bliver aktiveret.</p>

en: <p><b>Important:</b> You still can edit each individual configuration file manually.</p>
da: <p><b>Vigtigt:</b> Du kan stadig ændre hver eneste konfigurationsfil manuelt.</p>

en: <p> SuSEconfig saves a checksum of each configuration file, so that it can detect if
     you have manually changed any of them.  If you have changed a configuration file manually,
     it will not touch it.</p>
da: <p> SuSEconfig gemmer en checksum for alle konfigurationsfiler, så den kan se hvis
     du på noget tidspunkt har ændret noget i dem. Hvis du har ændret i en konfigurations fil manuelt,
     vil den ikke røre den.</p>

en: <p> This concept was choosen, because:
    <ul><li>now you have your basic configuration in "one" central file, which is easy to read
     and to edit.</li>
    <li>you can easily copy the rc.config to another computer, run SuSEconfig and this system is
     nearly ready to work, without having to edit up to twenty individual configuration files
     manually.</li></ul></p>
da: <p> Dette koncept var valgt, fordi:
    <ul><li>Nu har du alle dine basis konfigurationer i "en" central fil, som er let at læse
     og redigere.</li>
    <li>du kan nemt kopiere rc.config til en anden computer, køre SuSEconfig og dette system er
     næsten klar til at køre, uden at blive nød til at redigere 20 individuale konfigurations filer
     manuelt.</li></ul></p>

note: helptext for popup
en: <p>Please note, that many of these variables are set by specialized YaST2
     configuration modules like the "Network configuration</p>
da: <p>Noter venligst, at mange af de variabler er sat af specielle YaST2
     konfigurationsmoduler som "Netværkskonfiguration</p>

en: An error occured, during execution SuSEconfig
    Probably "/sbin/SuSEconfig" is missing or the module has no root permission
da: En fejl opstod, mens den udførte SuSEconfig
    Højst sandsynlig "/sbin/SuSEconfig"der mangler eller modulet har ingenroot beføjelser

en: &OK and Exit
da: &OK og afslut

note: e.g. `Richtext()
en: OK and Exit
da: OK og afslut

en: Your changes are set, and SuSEconfig was run.
    Would now you like to see the logging of SuSEConfig?
da: Dine ændringer er gemt, og SuSEconfig er færdig kørt.
    Vil du se SuSEConfig logfil nu?

en: Show Logfile
da: Vis Logfil

en: Don't show logfile and exit
da: Vis ikke logfilen og afslut

en: SuSEConfig is running ...
da: SuSEConfig køre ...

en: Depending on  the CPU and the amount of memory,
    this procedure can take some time.
da: Afhængig af din CPU og din hukommelse,
    kan denne procedure tage lidt tid.

note: Main dialog edit rc_config
en: &Config options
da: &Konfigurations valg

note: helptext for popup search
en: Type the word related to the information you are looking for
da: Indtast et ord der relatere til den informationen som du leder efter

note: heading of popup
en: Search for a rc.config variable
da: Søg efter en rc.cobfig variabel

en: &Search for:
da: &Søg efter:

en: Search &keyname
da: Søg &nøgleord

en: Search &description
da: Søg &beskrivelse

en: Search &value
da: Søg &værdi

en: Help
da: Hjælp

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: Here you see the values, YaST2 will change.
    Choose "OK" and YaST2 will save these changes.
    Choose "Cancel" to edit the values again
da: Her ser du værdierne, YaST2 vil ændre.
    Vælg "OK" og YaST2 vil gemme disse ændringer.
    Vælg "Afbryd" til at ændre værdierne igen

note: heading of popup
en: Save rc.config variables
da: Gem rc.congig variabler

en: NEW VALUE
da: NY VÆRDI

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: Here you see the results of your search. If you see your item you have searched for, click at this item and then click "OK", else click "Cancel" to quit the search.
da: Her ser du resultatet af din søgning. Hvis du ser tingen som du har ledt ledt efter, tryk på tingen og så tryk "OK", ellers så tryk "Afbryd" til at afslutte søgningen.

en: Value
da: Værdi

note: helptext for menuentry
en: Launch this module to configure rc_config.
da: Start dette modul for at konfigurere rc_config.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Change settings in /etc/rc.config, the main SuSE Linux configuration file
da: Ændring af indstillinger i /etc/rc.config, der er hovedet SuSE Linux konfigurations fil

note: info text shown at the end of module
en: Please wait while updating configuration files.
da: Vær venlig at vent mens den opdaterekonfigurations filer.

note: main screen caption
en: Local security configuration
da: Lokal Sikkerhedskonfiguration

en: <p>With this module you can change the local security settings.</p>
da: <p>Med dette modul kan du ændre lokale sikkerhedsindstillinger.</p>

en: <p>The local security settings consists of the boot configuration, login
    settings, password settings, some user adding settings, file permissions
    and some other settings.</p>
da: <p>Den lokale sikkerhedsindstillinger består af boot konfigurationen,
    login indstillinger, adgangskode indstillinger, nogle bruger 
    tilføjelsersindstillinger, filer beføjelser og nogle andre indstillinger.</p>

en: <p>All particular settings are described in the respective dialogs.</p>
da: <p> Alle specielle indstillinger er beskrevet i den respektive dialogboks.</p>

en: <p>You can choose one of the preset configurations or you can make your
    own settings.</p>
da: <p> Du kan vælge en af de tilstedeværende konfigurationer eller du kan 
    lave din egen.</p>

en: <p>Use <b>Home workstation</b> for the computer at home, not connected
    to any type of a network.</p>
da: <p>Brug <b> hjemme arbejdsstation</b> for computeren der hjemme, der ikke er
    er tilsluttet til nogen form for netværk.</p>

en: <p>Use <b>Networked workstation</b> for the computer at home, connected
    to any type of a network or internet.</p>
da: <p>Brug <b>arbejdsstation tilsluttet netværk</b> for computeren derhjemme, 
    tilsluttet til en hvilken som helst netværk eller internet.</p>

en: <p>Use <b>Network server</b> for the computer which will be serving
    any kind of service, either network or any other.</p>
da: <p>Brug <b>Netværk server</b> for computeren som så vil understøtte alle
    former for service, enten netværk eller andre.</p>

en: <p>Or use <b>Custom settings</b> if you want your own configuration.</p>
da: <p>Eller brug <b>tilpasset indstillinger</b> hvis du ønsker din egen
    konfiguration.</p>

note: caption for screen
en: Boot settings
da: Opstartsindstillinger

en: <p>In this dialog you can change various boot settings.</p>
da: <p>I denne dialogboks kan du ændre forskellige 
    opstartsindstillinger.</p>

en: <p><b>How to interpret Ctrl-Alt-Del</b><br>
    When someone at the console has pressed the CTRL-ALT-DEL key
    combination, the system usually reboots. Sometimes it is
    desirable to ignore this event, for example when the system
    serves as both workstation and server.</p>
da: <p><b>Hvordan du tyder Ctrl-Alt-Del</b><br>
    Hvis nogle på konsollen har trykket CTRL-ALT-DEL knappe
    kombinationen, systemet vil som regel genstarte. Nogle gange
    er det ønskeligt at sådan noget ikke sker, f.eks hvis dit system
    fungerer som arbejdsstation og server.</p>

en: <p><b>Shutdown behaviour of KDM</b><br>
    With KDM you can control who is allowed to shutdown the machine from KDM.</p>
da: <p><b>Hvordan KDM opføre sig ved nedlukning</b><br>
    Med KDM kan du kontrollere hvem der har beføjelser til nedlukning at maskinen på
     KDM.</p>

note: caption for screen
en: Login settings
da: Login indstillinger

en: <p>In this dialog you can change various login settings. These
    settings are mainly stored in the '/etc/login.defs' file.</p>
da: <p>I denne dialogboks kan du ændre forskellige lokalindstillinger.
    Disse indstillinger er hovedsagelig gemt i '/etc/login.defs' file.</p>

en: <p><b>Seconds to wait after an incorrect login attempt</b><br>
    It is advisable to wait some time after an incorrect login attempt
    to prevent password guessing. On the other hand, make the
    time so small that if a password is mistyped, you do not need
    to wait to retry. A sensible value is '3' seconds.</p>
da: <p><b>Sekunder til at vente efter forkert login forsøg</b><br>
    Det er tilrådelig at vente et stykke tid efter en forkert login forsøg
    for at forhindre adgangskode gætteri. Men på den anden side,
    lav tiden så lille, så hvis adgangskode er tastet forkert, at der ikke er
    så lang ventertid før du kan forsøge igen. Forslået værdier er '3' sekunder.</p>

en: <p><b>Record failed login attempts</b><br>
    It is useful to know if somebody is trying to log in and failed.
    For example if someone is trying to guess the password of other users.
    By checking this option, you control if the failed login attempts
    will be logged in the system logfile.</p>
da: <p><b>Optaget fejlslået login forsøg</b><br>
    Det er brugbart at vide hvis nogle forsøger at login og fejlet.
    F.eks hvis nogle forsøger at gætte adgangskoden for en anden bruger.
    Ved at markere dette valg, bestemmer du om fejlslået login forsøg skal 
    optages i system logfilen.</p>

en: <p><b>Record successful login attempts</b><br>
    Logging succesful login attempts is useful.  It can help to warn
     you of unauthorised access to the sysem (for
    example, a user logging in from a different location than usual).</p>
da: <p><b>Optag vellykket login forsøg</b><br>
    Vellykket login forsøg er brugbart.  Det kan hjælpe dig til at 
     advare dig om en ikke godkendt adgang på dit system (f.eks 
    en bruger login fra et andet sted en normalt).</p>

note: caption for screen
en: Password settings
da: Adgangskode indstillinger

en: <p>In this dialog you can change various password settings. These
    settings are mainly stored in the "/etc/login.defs" file.</p>
da: <p>I denne dialogboks kan du ændre forskellige indstillinger. Disse
    indstillinger er hovedsalig gemt i "/etc/login.defs" file.</p>

en: <p><b>Password length</b><br>
    Set the minimum and maximum password length.</p>
da: <p><b>Adgangskode længde</b><br>
    Vælg minimum og maximum adgangskode længde.</p>

en: <p><b>Days of password change warning</b><br>
    Set the minimum and maximum time for warning if the password must
    be changed.</p>
da: <p><b>Dage før advarsel for adgangskode ændring</b><br>
    Vælg minimum og maximum tid før advarsel hvis adgangskoden skal 
    ændres.</p>

note: caption for screen
en: Adduser settings
da: Adduser indstillinger

en: <p>In this dialog you can change various useradd settings.</p>
da: <p>I denne dialogboks kan du ændre forskellige useradd indstillinger.</p>

en: <p><b>User ID limitations</b><br>
    Set the minimum and maximum possible user ID.</p>
da: <p><b>Bruger ID begrænsninger</b><br>
    Vælg minimum og maximum mulige bruger ID.</p>

en: <p><b>Group ID limitations</b><br>
    Set the minimum and maximum possible Group ID.</p>
da: <p><b>Gruppe ID begrænsninger</b><br>
    Vælg minimum og maximum mulige Grupper ID.</p>

note: caption for screen
en: Miscellaneous settings
da: Andre indstillinger

en: <p>In this dialog you can change miscellaneous settings.</p>
da: <p>I denne dialogboks kan du ændre forskellige indstillinger.</p>

en: <p><b>Setting of files premissions</b><br>
    Settings for the permissions of certain system files are set
    according to the data in /etc/permissions.secure or
    /etc/permissions.easy. Which file is used depends upon this
    selection. Launching SuSEconfig sets these permissions
    according to /etc/permissions.*. This fixes files with
    incorrect permissions, whether this occured accidentally or
    by intruders.
    </p>
da: <p><b>Indstilling af filbeføjelser</b><br>
    Indstillinger for beføjelser af specielle systemfiler bliver sat
    i forhold til de data i /etc/permissions.secure eller
    /etc/permissions.easy. Det afhænger af valget hvilken fil
    der bliver brugt. Start af SuSEconfig sætter disse beføjelser
    ifølge /etc/permissions.*. Dette ordner filer med
    forkerte beføjelser, ligegyldigt om dette skete ved et uheld eller
    af en indtrænger.
    </p>

en: <p>"easy": Most of the system files that are only readable
      by root (via secure) are modified so that other users can
      also read these files.
    </p>
da: <p>"let": De fleste af system fileren er kun læsbar
      som root (via sikker) de er ændret så andre brugere
      også kan læse disse filer.
    </p>

en: <p>"secure": Certain system files (e.g. /var/log/messages) can
      only be viewed by the user root. Some programs can only be
      launched by root or by daemons, not by an ordinary user.
    </p>
da: <p>"sikker": Bestemte system filer (f.eks. /var/log/messages) kan
      kun blive set af brugeren root. Nogle programmer kan kun
      startes af root eller af dæmoner og ikke af en almindelig bruger.
    </p>

en: <p>"paranoid":  If you are really paranoid, use this setting.
      You must decide which users will be able to
      run X applications and set-uid programs.
    </p>
da: <p>"paranoid":  Hvis du virkelig er paranoid, brug så denne indstilling.
      Du må beslutte dig hvilke brugere der kan køre
      X applicationerne og set-uid programs.
    </p>

en: <p><b>User launching updatedb</b><br>
    The program updatedb runs regularly, once a day. It scans
    your whole filesystem and creates a database (locatedb)
    where the location of EVERY file is stored. The database can
    be searched by the program "locate".
    </p>
da: <p><b>Bruger starter updatedb</b><br>
    Program updatedb køre regelmæssigt, en gang om dagen. Den 
    scanner hele dit filsystem og skaber en database (locatedb)
    som er stedet hvor alle filer er gemt. Databasen kan blive
    gennemset af programmet "locate".
    </p>

en: <p>By setting this entry, you can select the user to run this
    command:
    </p>
da: <p>Ved at markere dette felt, kan du vælge brugeren til at køre
    denne kommando:
    </p>

en: <p>"nobody": only files which the user "nobody" can access
      are added into the database. All users can choose if the
      file will be in the database or not.
    </p>
da: <p>"ingen": kun filer med brugeren "ingen" kan få adgang
      det er tilføjet i databasen. Alle bruger kan vælge hvis
      filen vil være i databasen eller ej.
    </p>

en: <p>"root": all files in the system are added into the
      database
    </p>
da: <p>"root": alle filer i dette system er tilføjet i
      databasen
    </p>

en: <p><b>Include current directory in the path of user root</b><br>
    On a DOS system, executable files (programs), are first
    searched for in the current directory, and in the current
    path variable afterwards. In contrast, on a UNIX system they
    are exclusively searched for via the search path (variable
    PATH).
    </p>
da: <p><b>Inkludere den aktuelle mappe i stien af bruger root</b><br>
    På et DOS system, eksekverbare filer (programmer), er først søgt efter
    i den aktuelle mappe, og i den aktuelle
    sti variabel efterfølgende. I modsætning til et UNIX system der
    er de udelukkende kun søgt efter via søge stien (variabel
    PATH).
    </p>

en: <p>Some systems set up a 'workaround' by adding the dot (".")
    to the search path, thus enabling files in the current path
    to be found and executed. This is highly dangerous since you
    may accidentally launch unknown programs in the current
    directory instead of the usual system-wide files. As a
    result, creating 'Trojan Horses' which exploit this weakness
    and intrude your system is rather easy if you set this
    option.
    </p>
da: <p>Nogle systemer går udenom ved at tilføje prikken  (".")
    til søgestien, som medfører at filer i den aktive sti
    kan findes og eksekveres. Det er meget farligt, da du
    måske uheldigvis starter ukendte programmer i indeværende
    mappe istedet for de almindelige systemfiler. Resultatet
    bliver at det bliver nemt at lave 'trojanske heste' som udnytter
    denne svaghed og invadering af dit system er meget nemt hvis
    du aktiverer denne mulighed.
    </p>

en: <p>"yes": the dot (".") is attached to the end of the search
      path of root, making it the last to be searched.
    </p>
da: <p>"ja": prikken (".") er sat fast på enden af søgestien
     for root, Det gør at gennemsøgt til sidst.
    </p>

en: <p>"no": the user root always has to launch programs in the
      current directory prefixed with a "./". Example: "./configure".
    </p>
da: <p>"nej": brugeren root skal altid starte programmer i
      denne mappe præfiks med en "./". F.eks: "./konfigure".
    </p>

note: Boot options combo box options
en: Ignore
da: Ignorere

en: Reboot
da: Genstart

en: Halt
da: Stop

note: Boot options combo box options
en: Only root
da: Kun root

en: All users
da: Alle brugere

en: Nobody
da: Ingen

en: Local users
da: Lokal brugere

note: perms options combo box options
en: Easy
da: Let

en: Secure
da: Sikkert

en: &Please choose
da: &Vær venlig og vælg

note: radio button label
en: Level &3 (Network/Server)
da: Niveau &3 (netværk/server)

note: radio button label
en: Level &1 (Home workstation)
da: Niveau &1 (hjemme arbejdsstation)

note: radio button label
en: Level &2 (Networked workstation)
da: Niveau &2 (arbejdsstation tilsluttet netværk)

note: popup message
en: Do you really want to abort the security configuration?
    All changes you made will be lost.
da: Vil du vi afbryde sikkerhedskonfigurationen?
    Alle ændringer vil gå tabt.

en: &Custom settings
da: &Tilpasset indstillinger

note: frame caption
en: Current security settings:
da: Faktiske sikkerhedsindstillinger

note: popup if level 3 is choosen
en: You have chosen 'Level 3'. This setup
    provides a basic configuration for network servers
    but not a completed 'full security' setting.
    
    You need expert knowledge to make a
    network server secure.
da: Du har valgt 'Niveau 3'. denne opsætning
    Skaffer en basis konfiguration for netværk servere
    Men ikke en komplet 'hel sikkerhed' indstilling.
    
    Du har brug for expert viden for at lave en netværk
    server sikker.

en: User and group ID settings
da: Bruger og gruppe ID indstillinger

note: SecurityBootDialog caption
en: Boot permissions
da: Genstart beføjelser

note: VSeparator(), `VSpacing(-0.2), SecurityPasswdDialog caption
en: Checks
da: Undersøger

note: SecurityPasswdDialog
en: Password length
da: Adgangskode længde

note: SecurityPasswdDialog
en: Days of password change warning
da: Advarsel for dage adgangskode ændring

note: bad password data
en: The minimum password length cannot be larger than maximum
da: Minimum adgangskode længde kan ikke være større in maximum

note: bad password data
en: The minimum number of days cannot be larger than maximum
da: Minimum antal af dage kan ikke være større end maximum

note: SecurityAdduserDialog caption
en: User ID limitations
da: Bruger ID begrænsninger

note: SecurityAdduserDialog caption
en: Group ID limitations
da: Gruppe ID begrænsninger

note: SecurityAdduserDialog error
en: The minimum user ID cannot be larger than maximum
da: Minimum af bruger ID kan ikke være større end maximum:

note: SecurityAdduserDialog error
en: The minimum group IDs cannot be larger than maximum
da: Minimum af gruppe IDs kan ikke være større end maximum

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shown in curses menu and ycc                             //
en: Security settings
da: Sikkerhedsindstillinger

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation of yast2 menueentry in ncurses menu                            //
en: <p>Configure all local security settings.</p>
da: <p>Konfigurer alle lokale sikkerhedsindstillinger.</p>

en: <p>You need to be logged in as <i>root</i>
    in order to do this.</p>
da: <p>Du har brug for at være logged på som
    <i>root</i> for at du kan gøre det.</p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure all local security settings
da: Konfigurer alle lokale sikkerhedsindstillinger

note: dialog title
en: Sound configuration
da: Lyd konfiguration

note: To translators: text entry label dialog title
en: Manual sound card selection
da: Manuelt valg af lydkort

note: if no option name is available
en: No name available
da: Ingen navn ledig

note: `Top(`Label ( cardlabel)), To translators: label message
en: There are no options for this module
da: Der er ingen indstillinger til dette modul

note: dialog title
en: Sound card advanced options
da: Avanceret lydkort valg

note: dialog title
en: Sound card volume
da: Lydkort volume

note: dialog title
en: Success
da: Succes

note: label message
en: Saving ...
da: Gemmer ...

note: To translators: popup message, wrong value
en: The value: %1 must be a number
da: Værdien: %1 skal være et tal

note: To translators: "space" means blank character
en: (space)
da: (mellemrum)

note: To translators: popup message, wrong value
en: String cannot contain: %1
da: Strengen kan ikke indholde: %1

note: To translators: popup message, wrong value
en: The value must be one of %1
da: Værdien skal være en af %1

note: To translators: just one file will be displayed To translators: if the test audio file can not be found this message is displayed To translators: This is just popup message, shouldn't be too long
en: Cannot find file:
     %1
    
    (test audio file)
da: Kan ikke finde filen:
     %1
    
    (test audio file)

en: Unknown module name
da: Ukendt modul navn

en: All
da: Alle

en: <P>Automatic configuration finished successfully.</P>
da: <P>Den automatiske konfiguration er afsluttet med succes.</P>

en: Error while saving '/etc/modules.conf'.
da: Fejl mens den gemte '/etc/modules.conf'.

en: These errors occurred during saving configuration:
    %1
da: Disse fejl skete mens den gemte konfigurationen:
    %1

en: The sound card was successfully configured.
    You can now use it immediately.
da: Lydkortet var konfigureret med succes.
    Du kan nu bruge det med det samme.

en: The sound configuration was saved.
da: Lyd konfigurationen blev gemt

en: Error while saving file: %1
da: Fejl mens den gemte filen:%1

en: Error while setting volume.
da: Fejl mens indstilling af volume.

en: Sound volume and the configuration
    for the sound card will be saved now.
da: Lydstyrke og konfiguration
    for lydkortet vil blive gemt nu.

en: The sound configuration will be saved now.
da: Lydkort konfiguration vil blive gemt nu.

en: <p>An error has occurred. </p>
da: <p>En fejl er opstået. </p>

en: Sound card configuration
da: Lydkort konfiguration

note: dialog title
en: Settings for sound card
da: Indstillinger for lydkort

en: Volume adjust and test
da: Volume justering og test

note: message label
en: Press 'Test' to start playing sound sample
da: Tryk 'Test' for at starte lyd eksempel

en: Option
da: Valg

en: &Set
da: &Sæt

en: Select
da: Vælg

note: label of radiobutton
en: &Autodetected
da: &Automatisk genkendelse

note: label of radio button
en: &Select from list
da: &Vælg fra liste

note: table header labels
en: Number
da: Nummer

note: this is the first part of message "The sound card 'cardname' will be configured as the first snd card"
en: The sound card
da: Lydkortet

note: dialog title
en: Configure a sound card
da: Konfigurer et lydkort

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Sound
da: Lyd

en: Launch this module to configure your sound card.
da: Start dette modul for at konfigurere dit lydkort.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your sound card
da: Konfigurere dit lydkort

en: <p>Please insert <b>CD 1</b> for CD installation.</p>
da: <p>Vær venlig at indsætte <b>CD 1</b> for CD installation.</p>

en: <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to
    do this.</P>
da: <p>Det er nødvendigt at være logget på som <i>root</i> for at kunne gøre dette.</p>

en: Installed version: %1
da: Installeret version: %1

en: Error while reading configuration-file.
da: Fejl under læsning af konfigurationsfil.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Install/Remove software
da: Tilføj/fjern programmer

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation of yast2 menueentry in ncurses menu                            //
en: <p>Launch this module to install additional packages or
    remove installed ones.
    To install commercial software, launch this module and select
    set 'pay' from list of package sets.
    </p>
da: <p>Start dette modul for at installere flere pakker eller
    fjerne nogen installeret pakker.
    For at installere kommercielle programmer, skal du starte
    dette modul vælge sættet 'pay' fra listen af pakker.
    </p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Install additional software package or remove installed packages.
da: Installer flere programpakker eller fjern installeret programpakker.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Change source of installation
da: Ændre installationskilde

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation of yast2 menueentry in ncurses menu                            //
en: <p>Launch this module if you want to choose the
    source of installation. It is possible to install packages from CD,
    via the network or from harddisk.</p>
    <p>You can specify the source media and install
    packages with this module.
    </p>
da: <p>Start dette modul hvis du ønsker at vælge kilden
    du installerer fra. Det er muligt at installere pakker fra CD,
    via netværk eller fra harddisk.</p>
    <p>Du kan specificere mediekilde og installere
    pakker med dette modul.
    </p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Choose the source for installation/removal of software packages
    It is possible to install packages from CD, via the network or from harddisk.
da: Vælg kilde for installation/sletning af programpakker
    Det er muligt at installere pakker fra CD, via netværk eller fra harddisk.

note: warning message
en: Please check either Mrs or Mr
da: Vær venlig at tjekke enten HR og FRU

note: warning message
en: Please enter your first name
da: Vær venlig at skrive dit fornavn

note: warning message
en: Please enter your last name
da: Vær venlig at skrive dit efternavn

note: warning message
en: Please enter your email address
da: Vær venlig at skrive din email adresse

note: warning message
en: Please enter your registration code
da: Vær venlig at skrive din registreringskode

note: warning message
en: Please enter a valid email address
da: Vær venlig at skrive en gyldig email adresse

note: popup when saving data
en: Saving new registration data
da: Gemmer nye registrerings oplysninger

note: popup when saving failed
en: Saving of registration data failed !
da: Skrivning af registrerings oplysninger har fejlet

note: just a final text to give user a 'good' fealing
en: Thank you for using SuSE support
da: Tak fordi du bruger SuSE support

en: &Booting
da: &Genstarter

en: &Sound
da: &Lyd

en: &Notebook
da: &Notatbog

en: &Unspecified
da: &Uspecificeret

note: label for regcode field
en: Registration Code:
da: Registrerings Kode:

note: push button for changeing registration data
en: &Change
da: &Ændre

note: frame label, around checkbuttons
en: Choose a category
da: Vælg en kategori

note: label for multi line edit widget where user can describe the problem
en: &Your question for SuSE support:
da: &Dit spørgsmål for SuSE support:

note: helptext 1 of 5
en: <p><b>Support Question</b></p>
da: <p><b>Support Spørgsmål</b></p>

note: helptext 2 of 5
en: <p>Please describe your problem briefly here, but still 
    as thoroughly as you can. Exact error messages and previous action you have taken 
    are especially important for us to know.</p>
da: <p>Vær venlig at beskrive dit problem her, så kort som muligt, men stadigvæk 
    så præcist som muligt. Nøjagtige fejl meddelser og forrige handlinger som du har lavet 
    det er meget vigtig for os at vide.</p>

note: helptext 3 of 5
en: <p>Please do not include more than one question in a mail. 
    In other words, separate multiple requests, if that is the case, under different 
    subject blocks, and write a specific request corresponding to each topic. This makes 
    them easier to process and thus accelerates our response.</p>
da: <p>Vær venlig ikke at inkludere mere end et spørgsmål i en email. 
    Med andre ord, adskil flere spørgsmål, hvis det er muligt under forskellige
    emne bokse og skriv et specifikt spørgsmål der svare til hvert emne.Dette gør 
    det nemmere at forarbejde og derfor fremskynder svaret.</p>

note: helptext 4 of 5
en: <p>The hard- and software information serves to determine 
    the basic system information and configuration on your computer. In case of doubt, 
    this information can be helpful for support and should therefore only be de-activated 
    with good reason.</p>
da: <p>Hard- og software informationen tjener til at bestemme de
    basale system information og konfigurationen på din computer. Hvis du er i tvivl, 
    denne information kan være særdeles nyttig for support og skal derfor kun de-aktiveres 
    med meget gode grunde.</p>

note: helptext 5 of 5 keep the '%1' in the text, it will be replaced by an URL at runtime !
en: <p>If you need further support for individual problems, 
    you can make use of the SuSE Professional Services as well. You will find more information about this at %1</p>
da: <p>Hvis du har brug for mere support for individuelle problemmer, 
    så kan du også bruge SuSE profesionelle service. Du vil finde mere information omkring dette på %1</p>

note: frame for registration data screen
en: Enter registration data
da: Indtast registrerings data

note: `CheckBox (`id(`male), _("&Mr")), `CheckBox (`id(`female), _("Mr&s")), radion button
en: Mr
da: Hr

note: radion button
en: Mrs
da: Fru

note: text entry
en: &Company:
da: &Firma:

note: text entry
en: &Street:
da: &Gade:

note: text entry
en: &ZIP:
da: &Postnummer:

note: text entry
en: &City:
da: &By

note: text entry
en: &State:
da: &Stat:

note: text entry
en: &Country:
da: &Land:

note: text entry
en: &E-Mail:
da: &Email:

note: text entry
en: &Registration Code:
da: &Registreringskode:

note: helptext 1 of 4
en: <p><b>Support Module</b></p>
da: <p><b>Support Modul</b></p>

note: helptext 2 of 4
en: <p>Please enter your personal information as completely as possible 
    in this form. For one reason, this allows us to be able to reach you if, for instance, it 
    is not possible to e-mail you. Secondly, this will enable us to enter your information during 
    the registration process necessary for support.</p>
da: <p>Vær venlig at indtaste dine personlige informationer så nøjagtigt som muligt 
    I denne blanket. For det første, dette gør det muligt at vi kan kontakte dig, hvis f.eks at
    det ikke er muligt at sende dig en email. For det andet, dette vil gøre det muligt for os at skrive informationer til dig imens
     registrerings processen køre, hvis dette er nødvendig.</p>

note: helptext 3 of 4
en: <p>To avoid additional inquiries, you should in any case review 
    the registration number you entered.</p>
da: <p>For at undgå yderligere spørgsmål, bør du altid være opmærksom på 
    det registrerings nummer som du indtastede.</p>

note: helptext 4 of 4
en: <p>You can find further information on installation support and 
    what it has to offer in the appendix at the end of your manual.</p>
da: <p>Du kan finde flere informationer på installation support og 
    hvad den har at byde dig i tillæget, som du finder til slut i manualen.</p>

en: &local file
da: &lokal fil

en: to &floppy disk
da: Til &floppy diskette

en: &view
da: &SE

note: helptext 2 of 3
en: <p>Here you will see an overview of the information you 
    transmitted. The transfer takes place by HTTP uploading.</p>
da: <p>Her vil du se en oversigt over informationerne som du 
    overførte. Overførselen sker ved hjælp af HTTP uploading.</p>

note: helptext 3 of 3
en: <p>If you do not have Internet access on your Linux system, 
    you can save the data instead to the hard drive (save to disk) and from there 
    transfer the data to another computer by floppy disk.</p>
da: <P>Hvis du ikke har Internet adgang på dit Linux system, 
    kan du i stedet for gemme dine dataer på din hard disk (gem til drev) og derfra 
    overføre dataerne til en anden computer ved hjælp af floppy diskette.</p>

note: radio button
en: transmission via Internet to SuSE Support
da: transmission via Internet til SuSE Support

note: radio button
en: save to disk
da: Gem på diskette

note: cant connect to server, popup message 1 of 3
en: Can't connect to SuSE support server.
da: Kan ikke tilslutte sig på SuSE support server.

note: cant connect to server, popup message 2 of 3
en: Please check your internet connection
da: Vær venlig at checke din Internet forbindelse

note: cant connect to server, popup message 3 of 3
en: or choose 'save to disk' and send a printed copy by mail.
da: Eller vælg 'Gem til disk' og send en copy med email.

note: popup message, about to connect to support server
en: Sending data via Internet
da: Sender dataer via Internettet

note: failed to upload data to server, popup message 3 of 3
en: or try again later.
da: Eller prøv igen senere.

note: popup message about where the "saving to disk" file resides
en: Saving data to %1
da: Gemmer data på %1

note: title for view window, %1 will be replaced by filename
en: Boot log (%1)
da: Opstarts log (%1)

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Post a support query
da: Send et support spørgsmål

en: <P>Launch this module to post a support query.</P>
da: <p>Start dette modul for at sende et support spørgsmål.</p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Send a online query to the SuSE support portal
da: Send et online spørgsmål til SuSE support portal

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: View system log
da: Se system log

en: <P>Launch this module to view <tt>/var/log/messages</tt>.</P>
da: <p>Start dette modulet for at se <tt>/var/log/meddelser</tt>.</P>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: This module displays the systems log (/var/log/messages)
da: Dette modul visser system log (/var/log/meddelser)

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: View startup log
da: Se startop log

en: <P>Launch this module to view <tt>/var/log/boot.msg</tt>.</P>
da: <P>Start dette modul for at se <tt>/var/log/boot.msg</tt>.</P>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: This module displays the boot log (/var/log/boot.msg)
da: Dette modul viser opstarts log (/var/log/boot.msg)

note: For translators: Header of the table with installed cards
en: Card name
da: Kortnavn

en: No access to source media used on previous installation.
    Continue with choosing new installation source?
da: Ingen adgang til denne kildemedie som er brugt på den tidligere 
    installation. Fortsæt med at vælge en ny installations kilde?

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: System Update
da: System Opdatering

en: <P>Launch this module to update existing packages.
    </P>
    Please insert <b>CD 1</b> before proceeding.
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to
    do this.</P>
da: <P>Start denne modul til at opdatere eksisterende pakker.
    </P>
    Vær venlig at indsætte <b>CD 1</b> før du fortsætter.
    <P>Du er nød til at være logged på som <i>root</i> For at
    kunne gøre det.</P>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Update your complete system, please insert CD 1 before proceeding
da: Opdater hele systemet, vær venlig at indsætte CD 1 før du fortsætter

en: Can't make directory %1
da: Kan ikke oprette mappe %1

en: Can't move old home directory %1
    to new home directory %2
da: Kan ikke flytte den gamle hjemmemappe %1
    til den nye hjemmemappe %2

en: Can't remove home directory %1.
da: Kan ikke fjerne hjemmemappen %1.

en: Can't set user and group variable to the home directory
da: Kan ikke sætte bruger og gruppe variablen til hjemmemappen

en: Can't set read and write permissions to the home directory
da: Kan ikke sætte læse og skrive rettigheder i hjemmemappen

en: Can' set group password
da: Kan ikke sætte gruppe adgangskode

en: Can't execute /usr/sbin/useradd.local
da: Kan ikke eksekvere /usr/sbin/useradd.local

en: Can't create the new user %1
da: Kan ikke oprette den nye bruger %1

en: Can't change the settings of the user %1
da: Kan ikke ændre indstillinger for bruger %1

en: Can't create new group %1
da: Kan ikke oprette den nye gruppe %1

en: Can't add user %1 to group %2
da: Kan ikke tilføje bruger %1 til gruppe %2

en: Can't change the settings of the group %1
da: Kan ikke ændre indstillinger for gruppe %1

en: Groups
da: Grupper

en: User and group administration
da: Bruger og gruppe administration

en: Please select an entry in the user table
da: Vær venlig og vælg en i brugertabellen

en: Default &group
da: Primær &gruppe

en: Login &shell
da: Login &skal

note: User account information, forename or first name
en: &Detaild profile for user:
da: &Detaljeret profil for bruger:

en: User &ID (uid)
da: Bruger &ID (UID)

en: &Home directory
da: &Hjemmemappe

en: Add/Edit User Properties - Details
da: Tilføj/Ændre bruger indstillinger - Detaljer

en: The selected User Id is not allowed.
    Please select a valid integer between 0 and %1
da: Den valgte bruger ID er ikke tilladt.
    Vælg venligst et heltal mellem 0 og %1

note: tell the max_system_uid
en: The selected User Id is a system Id,
    because the Id is smaller than %1. 
    Do you really want to create a new system user
da: Det valgte bruger ID er et system ID,
    da ID er mindre end %1.
    Ønsker du virkelig at oprette en ny system bruger

en: The inputted User Id is reserved.
    Please select a another User Id
da: Den indtastede bruger ID er reserveret.
    Vælg venligst en anden bruger ID

en: The home directory  may only contain the following characters:
    a..zA..Z0..9/
    Please try again.
da: Hjemmemappen må kun indeholde følgende karakterer:
    a..zA..Z0..9/
    Prøv venligst igen.

en: The home directory is used from another user.
    Please try again.
da: Hjemmemappen er i brug af en anden bruger.
    Prøv venligst igen.

en: You can only assign the user
    groups that really exists.
    Please try again.
da: Du kan kun tildele en bruger
    grupper som allerede eksisterer.
    Prøv venligst igen.

en: The groupfield may contain only
    letters and digits.
    Please try again.
da: Gruppefeltet må kun indeholde
    bogstaver og tal.
    Prøv venligst igen.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Add a new user
da: Opret en ny bruger

en: Add a new user by cloning user
da: Opret en ny bruger ved kopiere en eksisterende

en: Edit an existing user
da: Ændre en eksisterende bruger

note: Modify the dialog
en: &Clone
da: &Kopier

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The username is empty (no user input).
en: You didn't enter a username.
    Please try again.
da: Du indtastede ikke et brugernavn.
    Prøv venligst igen.

note: Tell the user that the login he entered conflicts with predefined logins in the passwd file.
en: There is a conflict between the entered
    login name and a predefined username.
    
    Please try another one.
da: Der er en konflikt imellem det indtastede
    brugernavn og et prædefineret brugernavn.
    
    Vælg venligst et andet.

en: The default home directory is used from another user.
    Please press button Details and edit home directory.
da: Standard hjemmemappe er brugt af en anden bruger.
    Tryk på Detaljer for at ændre hjemmemappen.

en: The marked user is a system user.
da: Den markerede bruger er en system bruger.

en: Do you really want to delete this user
da: Ønsker du virkeligt at slette denne bruger

en: Can't delete the user %1
da: Kan ikke slette bruger %1

en: Group name
da: Gruppenavn

en: Group ID
da: Gruppe ID

en: Group members
da: Gruppe medlemmer

en: Please select an entry in the group table
da: Vælg venligst en fra gruppetabellen

en: Add a new group
da: Opret en ny gruppe

en: Add a new group by cloning group
da: Opret en ny gruppe ved at kopiere en eksisterende

en: Edit an existing group
da: Ændre en eksisterende gruppe

en: &Group name
da: &Gruppenavn

en: Group &id (gid)
da: Gruppe &ID (GID)

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The new_groupname is empty (no group input).
en: You didn't enter a groupname.
    Please try again.
da: Du indtastede ikke et gruppenavn.
    Prøv venligst igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The groupname must have a size between 2 and 8 characters.
en: The groupname must be between 2 and 8 characters in length.
    Please try again.
da: Et gruppenavn skal være imellem 2 og 8 karakterer i længde.
    Prøv venligst igen.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The groupname may contain only certain characters and must begin with a letter.
en: The groupname may contain only
    lower case letters and digits
    and must begin with a letter.
    Please try again.
da: Gruppenavnet må kun indeholde
    små bogstaver og tal og
    skal begynde med et bogstav.
    Prøv venligst igen.

note: Tell the user that the groupname he entered conflicts with predefined groupnames in the groups file.
en: There is a conflict between the entered
    groupname and a predefined groupname.
    Please try another one.
da: Der er en konflikt imellem det indtastede
    gruppenavn og en prædefineret gruppenavn.
    Vælg venligst en anden.

en: You can only assign the group
    users that really exists.
    Please try again.
da: Du kan kun tildele en gruppe
    brugere der virkeligt eksisterer.
    Prøv venligst igen.

en: You can't delete the user -%1- from this group,
    because the user's defaultgroup is this group
da: Du kan ikke slette bruger -%1- fra denne gruppe,
    fordi det er brugerens primære gruppe

en: Syntax in Members of this group is not ok.
    Please try again.
da: Syntaksen i medlemmer af denne grupper er ikke i orden.
    Prøv venligst igen.

en: The selected Group Id is not allowed.
    Please select a valid integer between 0 and %1
da: Den valgte gruppe ID er ikke tilladt.
    Vælg venligst et heltal imellem 0 og %1

en: The inputted Group Id is reserved.
    Please select a another Group Id
da: Den indtastede gruppe ID er reserveret.
    Vælg venligst en anden gruppe ID

en: The inputted Group Id is a system Id.
    Please try again.
da: Den indtastede gruppe ID er en system ID.
    Prøv venligst igen.

en: The inputted Group Id is not a system Id.
    Please try again.
da: Den indtastede gruppe ID er ikke en system ID.
    Prøv venligst igen.

en: The marked group is a system group.
da: Den markerede gruppe er en system gruppe.

en: Do you really want to delete this group
da: Vil du virkeligt slette denne gruppe

en: Can't delete group %1
da: Kan ikke slette gruppe %1

en: You can't delete this group because
    there are users in the group.
    Delete this users first.
da: Du kan ikke slette denne gruppe fordi
    der er brugere i denne gruppe.
    Slet disse brugere først.

en: Save modified settings to system.
da: Gem ændrede indstillinger til systemet.

en: save ......
da: Gemmer .....

en: The new user and group are not configured.
da: Den nye bruger og gruppe er ikke konfigureret.

en: The new user and group settings
    are configured and usable
da: Den nye bruger og gruppe indstillinger
    er konfigureret og klar til brug.

en: <p>
    Linux is a <b>multi-user system</b>; several different users can be logged in the
    system at the same time.  In order to avoid confusion, each user must have
    a unique identity if they want to use Linux. Furthermore every user at
    least belongs to one group.
    </p>
da: <p>
    Linux er et <b>flerbruger system</b>; mange forskellige brugere kan være logget på
    systemet på samme tid. For at undgå forvirring, skal enhver bruger have en
    unik identitet hvis de ønsker at bruge Linux. Derudover skal enhver bruger
    som minimum høre til én gruppe.
    </p>

en: <p>
    To save the modified user and group setting to your system push the button
    <b>Finish</b>.
    </p>
da: <p>
    For at gemme den ændrede bruger og gruppe indstilling til dit system, tryk på knappen
    <b>Afslut</b>.
    </p>

en: <p>
    When entering a password, you must distinguish between upper and lower case; a
    password should have at least 5 characters, and as a rule, not contain any
    special characters (e.g. accented characters).
    </p>
da: <p>
    Under indtastning af adgangskode, skal du skelne imellem store og små bogstaver; en
    adgangskode skal have en minimums længde på 5 karakterer og må ikke indeholde nogen
    specielle karakterer (f.eks. æ ø og å)</p>

en: <p>
    Possible characters are
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt>
    <tt>%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    It's enough to use a password with a length of approximately 8 alpha-numeric
    characters. To ensure that the password was entered correctly, you are asked to
    repeat it exactly in a second field. Make sure you don't forget your password!
    </p>
da: <p>
    Mulige karakterer er
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt>
    <tt>%&/|?{[()]}</tt> og mellemrum og tal
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    Det er nok at bruge en adgangskode med en længde på omkring 8 alfanummeriske
    karakterer. For at sikre at adgangskoden er indtastet korrekt, bliver du bedt om
    at gentage den i feltet efter. Sørg for du ikke glemmer din adgangskode!
    </p>

en: 
    <p>
    In this dialog you can get information about existing <b>users</b>.
    </p>
da: 
    <p>
    I denne dialog kan du få information om eksisterende <b>brugere</b>.
    </p>

en: <p>
    To shift in the group dialog push the radiobutton <b>Groups administration</b>.
    </p>
da: <p>
    For at skifte til grupper dialogen, tryk på knappen <b>Gruppeadministration</b>.
    </p>

en: 
    <p>
    If you want to create a new user push the button <b>Add</b>.
    </p>
da: 
    <p>
    Hvis du ønsker at oprette en ny bruger, så tryk på knappen <b>Opret</b>.
    </p>

en: <p>
    To edit or delete an existing user select one user from the list and
    push the button <b>Edit</b> or <b>Delete</b>.
    </p>
da: <p>
    For at ændre eller slette en eksisterende bruger, vælg en bruger fra listen og
    tryk på knappen <b>Ændre</b> eller <b>Slet</b>.
    </p>

en: 
    <p>
    In this dialog you can get information about existing <b>groups</b>.
    </p>
da: 
    <p>
    I denne dialog kan du få information om eksisterende <b>grupper</b>.
    </p>

en: <p>
    To shift in the user dialog push the radiobutton <b>Users administration</b>.
    </p>
da: <p>
    For at skifte til brugere, tryk på knappen <b>Brugeradministration</b>.
    </p>

en: 
    <p>
    If you want to create a new group push the button <b>Add</b>.
    </p>
da: 
    <p>
    Hvis du ønsker at oprette en ny gruppe, tryk på knappen <b>Opret</b>.
    </p>

en: <p>
    To edit or delete an existing group select one group from the list and
    push the button <b>Edit</b> or <b>Delete</b>.
    </p>
da: <p>
    For at ændre eller slette en eksisterende gruppe, vælg en gruppe fra listen og
    tryk på knappen <b>Ændre</b> eller <b>Slet</b>.
    </p>

en: <p>
    If you fill out the fields (<b>First name</b> and <b>Last name</b>), an
    account is created for an user with this name and a <b>Password</b> is stored.
    </p>
da: <p>
    Hvis du udfylder felterne (<b>Fornavn</b> og <b>Efternavn</b>), så vil en
    konto blive oprettet for brugeren med dette navn og <b>Adgangskode</b>.
    </p>

en: <p>
    The so-called <b>User login</b> is created from components of the full name and
    presented to you in one of the following dialogs.  If unsure, let YaST2
    <b>suggest</b> a username.  You're allowed to modify it, but only use
    <em>lower</em> case letters (no accented characters!), digits and <tt>._-</tt>
    - yes, usernames have stricter restrictions than passwords!
    </p>
da: <p>
    Den såkaldte <b>bruger login</b> er lavet af komponenter af det fulde navn og
    præsenteres til dig i de følgende dialoger. Hvis du er usikker, så lad YaST2
    <b>foreslå</b> et brugernavn. Du har lov til at rette i det, men kun at bruge
    <em>små</em> bogstaver (ingen æøå), tal og <tt>._-</tt>
    - ja, brugernavne har strengere restriktioner end adgangskoder!
    </p>

en: <p>
    If you want to work with Linux, you must first enter the <b>User login</b>  and
    the password; this starting procedure is traditionally known as the
    <b>Login</b>.
    </p>
da: <p>
    Hvis du ønsker at arbejde med Linux, skal du først indtaste dit <b>brugerlogin</b> og
    din adgangskode; denne start procedure er traditionelt kendt som 
    <b>login</b>.
    </p>

en: <p>
    To see more details like the home directory or the user Id push the button
    <b>Details</b>
    </p>
da: <p>
    For at få flere detaljer som hjemmemappe eller bruger ID, tryk på knappen
    <b>Detaljer</b>
    </p>

en: <p>
    YaST provides an easy means of maintaining your user groups on your 
    system. Here is what the different entries mean:
    </p>
da: <p>
    YaST giver dig mulighed for at vedligeholde dine brugere og grupper på dit
    system. Her er hvad de forskellige ting betyder:
    </p>

en: <p>
    <b>Group name:</b>
    Here the name of the group is entered. Please be careful not to use too
    long names. Normal lengths are between one and about 10 characters (the 
    shorter the better).
    </p>
da: <p>
    <b>Gruppenavn:</b>
    Her indtastes navnet på gruppen. Vær omhyggelig med ikke at bruge for
    lange navne. Normale længder er mellem 2 og 10 karakterer (jo 
    kortere jo bedre).
    </p>

en: <p>
    <b>Group id(gid):</b>
    In addition to its name, a group has to be assigned a numerical ID for its
    internal representation. These values reside somewhere between 0 and
    %1. Some of the IDs are already assigned during installation. YaST2
    warns you if you try to use an already set one by accident.
    </p>
da: <p>
    <b>Gruppe ID (GID):</b>
    Ud over sit navn, er gruppen tildelt et nummerisk ID for dens
    interne repræsentation. Disse værdier er mellem 0 og 
    %1. Nogen af disse ID'er er allerede tildelt under installation. YaST2
    advarer dig hvis du ønsker at bruge en der er i brug.
    </p>

en: <p>
    <b>Enter a  password:</b>
    If you want the members of the group to identify themselves while
    switching to this new group (see man page of newgrp) you can assign a
    password to this group. For security reasons this password is not shown
    here. You don't need to fill out this entry.
    </p>
da: <p>
    <b>Indtast en adgangskode:</b>
    Hvis du ønsker medlemmer af gruppen til at identificere sig selv under
    skift til denne nye gruppe (se man side for newgrp), kan du tildele en
    adgangskode for denne gruppe. For sikkerheds skyld er denne adgangskode
    ikke vist her. Du behøver ikke at udfylde dette felt.
    </p>

en: <p>
    <b>Repeat password:</b>
    The password has to be entered a second time to avoid typos, if you
    assign a password to the group.
    </p>
da: <p>
    <b>Gentag adgangskode:</b>
    Denne adgangskode skal indtastes en ekstra gang for at undgå fejl, hvis du
    tildeler en adgangskode for denne gruppe.
    </p>

en: <p>
    The meaning of the fields are described below:
    </p>
da: <p>
    Meningen med felterne er beskrevet nedenfor:
    </p>

en: <p>
    <b>User ID (uid):</b>
    Each user is known to the system by a unique number,
    the so-called "User ID". For normal users you should use
    a UID bigger than %1 because the smaller UIDs are used
    by the systems for special purposes and pseudo logins.
    </p>
da: <p>
    <b>Bruger ID (UID):</b>
    Enhver bruger er kendt af systemet på sit unikke nummer,
    det såkaldte "Bruger ID". For normale brugere burde du bruge
    en UID større end %1 fordi de mindre UIDs er brugt
    af systemet for specielle formål og pseudo logins.
    </p>

en: <p>
    <b>Default Group:</b>
    The group to which the user belongs. Select one group
    from the list of all groups existing on your system.
    </p>
da: <p>
    <b>Primære gruppe:</b>
    Gruppen som brugeren tilhører. Vælg en gruppe
    fra listen over alle grupper som eksisterer på dit system.
    </p>

en: <p>
    <b>Home directory:</b>
    The home directory of the user. Normally this is
    /home/login-name.
    </p>
da: <p>
    <b>Hjemmemappe:</b>
    Hjemmemappen for brugeren. Normalt er dette
    /home/brugernavn
    </p>

en: <p>
    <b>Login shell:</b>
    The login shell ("command interpreter") for the user.
    Select one shell from the list of all shells installed
    on your system.
    </p>
da: <p>
    <b>Login skal:</b>
    Login skallen ("kommandolinje") for brugeren.
    Vælg en skal fra listen over alle skaller installeret
    på dit system.
    </p>

en: <p>
    <b>Additional group membership:</b>
    All additional memberships in groups from the user.
    The single names separated by commas. Example:  
    audio,video,dialout.
    </p>
da: <p>
    <b>Yderligere gruppe medlemskab:</b>
    Alle yderligere medlemskab i grupper for brugeren.
    De enkelte navne separeres med komma. Eksempel:  
    audio,video,dialout.
    </p>

en: <p>
    Save the current user and group settings to system
    </p>
da: <p>
    Gem de nuværende bruger og gruppe indstillinger i systemet
    </p>

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Edit and create Users
da: Rediger og opret brugere

en: Launch this module to edit and create users.
da: Start dette modul for at redigere og oprette brugere.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Edit and create users
da: Rediger og opret brugere

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Edit and create Groups
da: Rediger og opret grupper

en: Launch this module to edit and create groups.
da: Start dette modul for at redigere og oprette grupper

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Edit and create groups
da: Rediger og opret grupper

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Create a new group
da: Opret en ny gruppe

en: Launch this module to create a new group
da: Start dette modul for at oprette en ny gruppe

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// name of the entry, shon in curses menu and ycc                             //
en: Create a new user
da: Opret en ny bruger

en: Launch this module to add a new user.
da: Start dette modul for at tilføje en ny bruger.

note: Networking/Admin
en: Admin
da: Administrative

note: Amusements/Games Amusements/Graphics X11/Amusements
en: Amusements
da: Underholdning

note: Applications/Archiving Applications/Clustering Applications/Communications Applications/Databases Applications/Editors Applications/Editors/Emacs ...
en: Applications
da: Applikationer

note: Extensions/Arabic
en: Arabic
da: Arabisk

note: Applications/Archiving Utilities/Archiving
en: Archiving
da: Arkivering

note: X11/Backgrounds
en: Backgrounds
da: Baggrundstapet

note: Base Base/Kernel System Environment/Base X11/GNOME/Base X11/KDE/Base
en: Base
da: Grundlæggende

note: Development/Building
en: Building
da: Bygge

note: Extensions/Chinese
en: Chinese
da: Kinesisk

note: Applications/Clustering
en: Clustering
da: Klynger

note: Applications/Communications
en: Communications
da: Kommunikation

note: Utilities/Console
en: Console
da: Konsol

note: Networking/Daemons System Environment/Daemons
en: Daemons
da: Dæmoner

note: Applications/Databases
en: Databases
da: Databaser

note: Development/Debuggers
en: Debuggers
da: Aflusere

note: User Interface/Desktops
en: Desktops
da: Skriveborde

note: Development Development/Building Development/Debuggers Development/Embedded Development/Languages Development/Languages/Fortran ...
en: Development
da: Udvikling

note: Applications/Editors Applications/Editors/Emacs
en: Editors
da: Redigeringsværktøjer

note: Development/Embedded
en: Embedded
da: Indkapslet

note: Applications/Engineering
en: Engineering
da: Udvikling

note: Extensions/Arabic Extensions/Chinese Extensions/Japanese Extensions/Korean
en: Extensions
da: Udvidelser

note: Applications/File Utilities/File
en: File
da: Filværktøjer

note: X11/Fonts
en: Fonts
da: Skrifttyper

note: Amusements/Games X11/GNOME/Games X11/Games X11/Games/Strategy X11/Games/Video X11/KDE/Games
en: Games
da: Spil

note: Amusements/Graphics Applications/Graphics X11/Applications/Graphics X11/GNOME/Graphics X11/KDE/Graphics
en: Graphics
da: Grafisk

note: X11/Icons
en: Icons
da: Ikoner

note: Extensions/Japanese
en: Japanese
da: Japansk

note: Extensions/Korean User Interface/Korean
en: Korean
da: Koreansk

note: Development/Languages Development/Languages/Fortran Development/Languages/Java Development/Languages/Perl Development/Languages/Python Development/Languages/Tcl
en: Languages
da: Programmeringssprog

note: Development/Libraries Development/Libraries/Hamradio Development/Libraries/Parallel Development/Libraries/Perl Development/Libraries/Python Development/Libraries/Tcl ...
en: Libraries
da: Biblioteker

note: Applications/Mail
en: Mail
da: Post

note: Applications/Math X11/KDE/Math
en: Math
da: Matematik

note: Applications/Multimedia X11/Applications/Multimedia X11/GNOME/Multimedia X11/KDE/Multimedia
en: Multimedia
da: Multimedie

note: Applications/Networking Networking/Admin Networking/Daemons Networking/Hamradio Networking/News Networking/Security ...
en: Networking
da: Netværktøjer

note: Applications/News Networking/News
en: News
da: Nyheder

note: Utilities/Printing
en: Printing
da: Udskrivning

note: Applications/Productivity
en: Productivity
da: Produktivitet

note: Applications/Publishing Applications/Publishing/TeX
en: Publishing
da: Publishering

note: X11/KDE/Science
en: Science
da: Forskning

note: Applications/Scientific
en: Scientific
da: Videnskabelig

note: Beowulf/Scientific Computing
en: Scientific Computing
da: Videnskabelige beregninger

note: X11/XFree86/Servers
en: Servers
da: Servere

note: System Environment/Shells
en: Shells
da: Skal

note: Applications/Spreadsheets
en: Spreadsheets
da: Regneark

note: X11/Games/Strategy
en: Strategy
da: Strategi

note: System Environment/Base System Environment/Daemons System Environment/Kernel System Environment/Libraries System Environment/Shells System Environment/YaST
en: System Environment
da: System Miljø

note: X11/Terminals
en: Terminals
da: Terminaler

note: Applications/Text Utilities/Text
en: Text
da: Tekst

note: Development/Tools
en: Tools
da: Værktøjer

note: User Interface/Desktops User Interface/Korean User Interface/X User Interface/X Hardware Support
en: User Interface
da: Brugerflader

note: Networking/Utilities Utilities/Archiving Utilities/Console Utilities/File Utilities/Hamradio Utilities/Printing ...
en: Utilities
da: Nyttigt

note: Development/Version Control
en: Version Control
da: Version kontrol

note: X11/Window Managers
en: Window Managers
da: Brugerflader

note: User Interface/X Hardware Support
en: X Hardware Support
da: X Hardware Understøttelse

en: English (US)
da: Engelsk(US)

en: English (UK)
da: Engelsk (UK)

en: German
da: Tysk

en: German (Swiss)
da: Tysk (Schweiz)

en: French
da: Fransk

en: French (Switzerland)
da: Fransk (Schweiz)

en: Spanish
da: Spansk

en: Italian
da: Italiensk

en: Portugese
da: Portugisisk

en: Portugese (Brazil)
da: Portugisisk (Brasilien)

en: Greek
da: Græsk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Danish
da: Dansk

en: Norwegian
da: Norsk

en: Swedish
da: Svensk

en: Finnish
da: Finsk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Czech (qwerty)
da: Tjekkisk (qwerty)

en: Hungarian
da: Ungarnsk

en: Polish
da: Polsk

en: Russian
da: Russisk

en: Turkish
da: Turkisk

en: PS/2 mouse (Aux-port)
da: PS/2 mus (Aux-port)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS0 - COM1)
da: Microsoft kompatibel seriel mus - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS1 - COM2)
da: Microsoft kompatibel seriel mus - (ttyS1 - COM2)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS0 - COM1)
da: Microsoft Intellimouse - 3 knapper og hjul - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS1 - COM2)
da: Microsoft Intellimouse - 3 knapper og hjul - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS0 - COM1)
da: Mouse Systems seriel mus - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS1 - COM2)
da: Mouse Systems seriel mus - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS0 - COM1)
da: Mouse Man protokol (seriel Logitech mus) - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS1 - COM2)
da: Mouse Man protokol (seriel Logitech mus) - (ttyS1 - COM2)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS0 - COM1)
da: Gammel Logitech seriel mus (serie 9) - (ttyS0 - COM1)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS1 - COM2)
da: Gammel Logitech seriel mus (serie 9) - (ttyS1 - COM2)

en: Logitech busmouse
da: Logitech busmus

en: Sun Mouse - (/dev/sunmouse)
da: Sun Mus - (/dev/sunmouse)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS0 - COM1)
da: Ældste 2-knap seriel mus - (ttyS0 - COM1)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS1 - COM2)
da: Ældste 2-knap seriel mus - (ttyS1 - COM2)

en: Microsoft busmouse
da: Microsoft busmus

en: ATI XL busmouse
da: ATI XL busmus

en: Plug-and-Play mice - (ttyS0 - COM1)
da: Plug-and-Play mus - (ttyS0 - COM1)

en: Plug-and-Play mice - (ttyS1 - COM2)
da: Plug-and-Play mus - (ttyS1 - COM2)

en: C&T 82C710 mouse
da: C&T 82C710 mus

en: USB mouse
da: USB mus

en: NONE
da: INGEN

en: Africa/Algiers
da: Afrika/Algeriet

en: Africa/Brazzaville
da: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Casablanca
da: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
da: Afrika/Ceuta

en: Africa/Dakar
da: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
da: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
da: Afrika/Djibouti

en: Africa/Freetown
da: Afrika/Freetown

en: Africa/Johannesburg
da: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Libreville
da: Afrika/Libreville

en: Africa/Monrovia
da: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
da: Afrika/Nairobi

en: Africa/Timbuktu
da: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tunis
da: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
da: Afrika/Windhoek

en: Africa/Cairo
da: Afrika/Cairo

en: Africa/Tripoli
da: Afrika/Tripoli

en: America/Asuncion
da: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
da: Amerika/Barbados

en: America/Bogota
da: Amerika/Bogota

en: America/Buenos_Aires
da: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Caracas
da: Amerika/Caracas

en: America/Costa_Rica
da: Amerika/Costa_Rica

en: America/Dominica
da: Amerika/Dominica

en: America/El_Salvador
da: Amerika/El_Salvador

en: America/Grenada
da: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
da: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
da: Amerika/Guatemala

en: America/Lima
da: Amerika/Lima

en: America/Managua
da: Amerika/Managua

en: America/Martinique
da: Amerika/Martinique

en: America/Panama
da: Amerika/Panama

en: America/Puerto_Rico
da: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Virgin
da: Amerika/Virgin

en: Asia/Bahrain
da: Asien/Bahrain

en: Asia/Bangkok
da: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
da: Asien/Beirut

en: Asia/Brunei
da: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
da: Asien/Calcutta

en: Asia/Colombo
da: Asien/Colombo

en: Asia/Damascus
da: Asien/Damascus

en: Asia/Dubai
da: Asien/Dubai

en: Asia/Gaza
da: Asien/Gaza

en: Asia/Katmandu
da: Asien/Katmandu

en: Asia/Kuala_Lumpur
da: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuwait
da: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
da: Asien/Macao

en: Asia/Manila
da: Asien/Manila

en: Asia/Qatar
da: Asien/Qatar

en: Asia/Saigon
da: Asien/Saigon

en: Asia/Samarkand
da: Asien/Samarkand

en: Asia/Tashkent
da: Asien/Tashkent

en: Asia/Vladivostok
da: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yekaterinburg
da: Asien/Yekaterinburg

en: Asia/Tokyo
da: Asien/Tokyo

en: Asia/Shanghai
da: Asien/Shanghai

en: Asia/Taipei
da: Asien/Taipei

en: Asia/Seoul
da: Asien/Seoul

en: Asia/Singapore
da: Asien/Singapore

en: Atlantic/Azores
da: Atlanten/Azores

en: Atlantic/Bermuda
da: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Reykjavik
da: Atlanten/Reykjavik

en: Australia/North
da: Australien/North

en: Australia/Darwin
da: Australien/Darwin

en: Australia/Queensland
da: Australien/Queensland

en: Australia/South
da: Australien/South

en: Australia/Adelaide
da: Australien/Adelaide

en: Australia/Sydney
da: Australien/Sydney

en: Australia/ACT
da: Australien/ACT

en: Australia/Canberra
da: Australien/Canberra

en: Australia/NSW
da: Australien/NSW

en: Australia/Tasmania
da: Australien/Tasmania

en: Australia/Melbourne
da: Australien/Melbourne

en: Australia/West
da: Australien/West

en: Australia/Perth
da: Australien/Perth

en: Brazil/East
da: Brasilien/East

en: Brazil/West
da: Brasilien/West

en: Canada/Pacific
da: Canada/Stillehavet

en: Global/Egypt
da: Global/Egypten

en: Global/Iceland
da: Global/Iseland

en: Global/Poland
da: Global/Polen

en: Global/Turkey
da: Global/Turkiet

en: Europe/Netherlands
da: Europa/Holland

en: Europe/Greece
da: Europa/Grækenland

en: Europe/Northern-Ireland
da: Europa/Nord Irland

en: Europe/Yugoslavia
da: Europa/Yugoslavien

en: Europe/Germany
da: Europa/tyskland

en: Europe/Slovakia
da: Europa/Slovakiet

en: Europe/Belgium
da: Europa/Belgien

en: Europe/Romania
da: Europa/Romanien

en: Europe/Hungary
da: Europa/Ungarn

en: Europe/Moldova
da: Europa/Moldova

en: Europe/Denmark
da: Europa/Danmark

en: Europe/Ireland
da: Europa/Irland

en: Europe/Gibraltar
da: Europa/Gibraltar

en: Europe/Finland
da: Europa/Finland

en: Europe/Turkey
da: Europa/Turkiet

en: Europe/Ukraine
da: Europa/Ukraine

en: Europe/Portugal
da: Europa/Portugal

en: Europe/Slovenia
da: Europa/Slovenien

en: Europe/United_Kingdom
da: Europa/England

en: Europe/Luxembourg
da: Europa/Luxemborg

en: Europe/Spain
da: Europa/Spanien

en: Europe/Malta
da: Europa/Malta

en: Europe/Monaco
da: Europa/Monaco

en: Europe/Russia
da: Europa/Rusland

en: Europe/Norway
da: Europa/Norge

en: Europe/France
da: Europa/Frankrig

en: Europe/Czech_Republic
da: Europa/Tjekkiet

en: Europe/Latvia
da: Europa/Letland

en: Europe/Italy
da: Europa/Italien

en: Europe/Bosnia & Herzegovina
da: Europa/Bosnien & Herzegovina

en: Europe/Macedonia
da: Europa/Macedonien

en: Europe/Bulgaria
da: Europa/Bulgarien

en: Europe/Sweden
da: Europa/Sverige

en: Europe/Estonia
da: Europa/Estland

en: Europe/Albania
da: Europa/Albanien

en: Europe/Liechtenstein
da: Europa/Liechtenstein

en: Europe/Vatican
da: Europa/Vatikanet

en: Europe/Austria
da: Europa/Østrig

en: Europe/Lithuania
da: Europa/Litauen

en: Europe/Poland
da: Europa/Polen

en: Europe/Croatia
da: Europa/Kroatien

en: Europe/Switzerland
da: Europa/Schweiz

en: Mideast/Riyadh87
da: Mellemøsten/Riyadh87

en: Mideast/Riyadh88
da: Mellemøsten/Riyadh88

en: Mideast/Riyadh89
da: Mellemøsten/Riyadh89

en: Pacific/Fiji
da: Stillehavet/Fiji

en: Pacific/Galapagos
da: Stillehavet/Galapagos

en: Pacific/Guadalcanal
da: Stillehavet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
da: Stillehavet/Guam

en: Pacific/Midway
da: Stillehavet/Midway

en: Pacific/Nauru
da: Stillehavet/Nauru

en: Pacific/Palau
da: Stillehavet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
da: Stillehavet/Pitcairn

en: Pacific/Tahiti
da: Stillehavet/Tahiti

en: Pacific/Samoa
da: Stillehavet/Samoa

en: US/Alaska
da: USA/Alaska

en: US/Aleutian
da: USA/Aleutian

en: US/Arizona
da: USA/Arizona

en: US/Central
da: USA/Central

en: US/East-Indiana
da: USA/East-Indiana

en: US/Hawaii
da: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
da: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
da: USA/Michigan

en: US/Mountain
da: USA/Mountain

en: US/Pacific
da: USA/Pacific

en: US/Samoa
da: USA/Samoa

en: US/Eastern
da: USA/Eastern

en: not set (use the driver default)
da: Uændret (brug driver indstilling)

en: resolution
da: opløsning

en: Ghostscript devices
da: Ghostscript enheder

en: <P>Epson-compatible dot matrix printers (9 or 24 pin)</P>
da: <P>Epson-kompatibel dot matrix printers (9 or 24 nåls)</P>

en: <P>Epson LQ-2550 and Fujitsu 3400/2400/1200 color printers</P>
da: <P>Epson LQ-2550 og Fujitsu 3400/2400/1200 farve printere</P>

en: <P>HP DeskJet 500C (1 bit per pixel color)</P>
da: <P>HP DeskJet 500C (1 bit per pixel farve)</P>

en: <P>HP DeskJets (monochrome)</P>
da: <P>HP DeskJets (monokrom)</P>

en: <P>HP DeskJet 890C (for the 895C better use cdj880)</P>
da: <P>HP DeskJet 890C (for 895C er det bedre at bruge cdj880)</P>

en: print quality
da: udskrift kvalitet

en: <P>HP DeskJet 820C (experimental, no color, hardcoded paper sizes A4, letter)</P>
da: <P>HP DeskJet 820C (experimental, ingen farver, kun A4, letter)</P>

en: <P>HP DeskJet and DeskJet Plus</P>
da: <P>HP DeskJet og DeskJet Plus</P>

en: <P>HP DeskJet 500 (for DJ 600 series 600x600 dpi may work)</P>
da: <P>HP DeskJet 500 (for DJ 600 series 600x600 dpi virker måske)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C alternate driver (does not work on 550C or 560C)</P>
da: <P>HP DeskJet 500C alternativ driver (virker ikke på 550C eller 560C)</P>

en: <P>alternate HP PaintJet color driver</P>
da: <P>anden HP PaintJet farve driver</P>

en: <P>alternate HP PaintJet XL driver</P>
da: <P>anden HP PaintJet XL driver</P>

en: <P>HP PaintJet XL color driver</P>
da: <P>HP PaintJet XL farve driver</P>

en: color mode
da: farve tilstand

en: media type
da: medie type

en: compression method
da: kompressions metode

en: <P>HP LaserJet IIID with duplex capability</P>
da: <P>HP LaserJet IIID med duplex mulighed</P>

en: <P>HP LaserJet 5 & 6 family, gray-scale bitmap</P>
da: <P>HP LaserJet 5 & 6 familien, gråskaleret grafik</P>

en: <P>Canon BJC-600 , BJC-4000 , BJC-70 and Apple StyleWriter 2x00</P>
da: <P>Canon BJC-600 , BJC-4000 , BJC-70 og Apple StyleWriter 2x00</P>

en: <P>Canon LIPS III laser printer in English (CaPSL) mode</P>
da: <P>Canon LIPS III laser printer i engelsk (CaPSL) tilstand</P>

en: <P>alternate DEC LJ250 driver</P>
da: <P>alternativ DEC LJ250 driver</P>

en: <P>DEC LJ250 Companion color printer</P>
da: <P>DEC LJ250 Companion farve printer</P>

en: <P>IBM 9-pin Proprinter</P>
da: <P>IBM 9-nåls Proprinter</P>

en: <P>IBM Jetprinter ink-jet color printer (Model #3852)</P>
da: <P>IBM Jetprinter ink-jet farve printer (Model #3852)</P>

en: <P>Okidata MicroLine IBM-compatible printers</P>
da: <P>Okidata MicroLine IBM-kompatible printere</P>

en: papertype
da: papirtype

en: Index value for %1 soundcard.
da: Indeks værdi for %1 lydkort.

en: ID string for %1 soundcard.
da: ID streng for %1 lydkort.

en: Size of 1st DMA for %1 driver.
da: Størrelse på 1st DMA for %1 driver.

en: Size of 2nd DMA for %1 driver.
da: Størrelse af 2nd DMA for %1 driver.

en: Size of 1st DMA # for %1 driver.
da: Størrelse på 1st DMA # for %1 driver.

en: DAC frame size for %1 soundcard.
da: DAC rammestørrelse for %1 lydkort.

en: ADC frame size for %1 soundcard.
da: ADC rammestørrelse for %1 lydkort.

en: Number of hardware channels assigned for PCM.
da: Antal hardware kanaler givet til PCM.

en: Size of 8-bit DMA # for %1 driver.
da: Størrelse af 8-bit DMA # for %1 driver.

en: Size of 16-bit DMA # for %1 driver.
da: Størrelse af 16-bit DMA # for %1 driver.

en: Game port # for %1 driver.
da: Spil port # for %1 driver.

en: Index value for %1 driver.
da: Indeks værdi for %1 driver.

en: ID string for %1 driver.
da: ID streng for %1 driver.

en: Enable this soundcard.
da: Aktiver dette lydkort.

en: DAC frame size in kB for %1 driver.
da: DAC rammestørrelse i kB for %1 driver.

en: ADC frame size in kB for %1 driver.
da: ADC rammestørrelse i kB for %1 driver.

en: Enable beep using PCM.
da: Aktiver bip med PCM

en: ID string  for %1 soundcard.
da: ID streng  for %1 lydkort.

en: Size of 8-bit DMA in kB for %1 driver.
da: Størrelse af 8-bit DMA in kB for %1 driver.

en: Size of 16-bit DMA in kB for %1 driver.
da: Størrelse af 16-bit DMA in kB for %1 driver.

en: Size of DMA in kB for %1 driver.
da: Størrelse af DMA in kB for %1 driver.

en: DAC frame size in kB for %1 soundcard.
da: DAC rammestørrelse i kB for %1 soundcard.

en: ADC frame size in kB for %1 soundcard.
da: ADC rammestørrelse i kB for %1 soundcard.

en: Enable MPU-401 port.
da: Aktiver MPU-401 port

en: Enable FM OPL-3 synth.
da: Aktiver FM OPL-3 synth.

en: Size of 2nd DMA # for %1 driver.
da: Størrelse af 2nd DMA # for %1 driver.

en: Control port # for %1 driver.
da: Kontrol port # for %1 driver.

en: SB port # for %1 driver.(optional).
da: SB port # for %1 driver.(valgfril).

en: ISA PnP detection for %1 soundcard.
da: ISA PnP genkendelse for %1 lydkort.

en: Mixer devices # (0-1) for %1 driver.
da: Mixer enheder # (0-1) for %1 driver.

en: PCM devices # (0-4) for %1 driver.
da: PCM enheder # (0-4) for %1 driver.

en: PCM subchannels # (1-16) for %1 driver.
da: PCM sub-kanaler # (1-16) for %1 driver.

en: MIDI devices # (0-2) for %1 driver.
da: MIDI enheder # (0-2) for %1 driver.

en: Maximum number of voices for WaveTable
da: Maximum antal stemmer for WaveTable

en: DAC1 frame size in kB for %1 soundcard.
da: DAC1 rammestørrelse i kB for %1 lydkort.

en: DAC2 frame size in kB for %1 soundcard.
da: DAC2 rammestørrelse i kB for %1 lydkort.

en: FM port # for %1 driver.(optional).
da: FM port # for %1 driver.(valgfri).

en: total buffer size in kB.
da: total buffer størrelse i kB.

en: Enable MIDI MPU-401 for %1 driver.
da: Aktiver MIDI MPU-401 for %1 driver.

en: PCM Playback subchannels for %1 soundcard.
da: PCM Afspilning sub-kanaler for %1 lydkort.

en: PCM Capture subchannels for %1 soundcard.
da: PCM Optage sub-kanaler for %1 lydkort.

en: Size of 8-bit DMA for %1 driver.
da: Størrelse af 8-bit DMA for %1 driver.

en: Size of 1st DMA in kB for %1 driver.
da: Størrelse af 1st DMA i kB for %1 driver.

en: Size of 2nd DMA in kB for %1 driver.
da: Størrelse af 2nd DMA i kB for %1 driver.

en: Joystick DAC level 0.59V-4.52V or 0.389V-2.98V for %1 driver.
da: Joystick DAC niveau 0.59V-4.52V eller 0.389V-2.98V for %1 driver.

en: GF1 voices for %1 driver.
da: GF1 stemmer for %1 driver.

en: Reserved PCM voices for %1 driver.
da: Reserveret PCM stemmer for %1 driver.

en: GF1 port # for %1 driver.(optional).
da: GF1 port # for %1 driver.(valgfri).

en: Used GF1 voices for %1 driver.
da: Brugte GF1 stemmer for %1 driver.

en: Consumer playback frame size in kB.
da: Forbruger afspilning rammestørrelse i kB.

en: Consumer capture frame size in kB.
da: Forbruger optage rammestørrelse i kB.

en: Professional playback frame size in kB.
da: Professional afspil rammestørrelse i kB.

en: Professional capture frame size in kB.
da: Professionel optage rammestørrelse i kB.

en: Playback frame size in kB.
da: Afspilnings rammestørrelse i kB.

en: Capture frame size in kB.
da: Optage rammestørrelse i kB.

en: MIC capture frame size in kB.
da: MIC optage rammestørrelse i kB.

en: AC'97 codec clock (default 48000Hz).
da: AC'97 codec clock (normalt 48000Hz).

en: Tone control (TEA6330T - i2c bus) port # for %1 driver.
da: Tone kontrol (TEA6330T - i2c bus) port # for %1 driver.

en: Effects enable for %1 driver.
da: Effekter aktive for %1 driver.

en: Enable external amp for %1 soundcard.
da: Aktiver ekstern forstærker for %1 lydkort.

en: Index value for %1 MIDI.
da: Indeksværdi for %1 MIDI.

en: ID string for %1 MIDI.
da: ID streng for %1 MIDI.

en: Force to use AC97 codec for %1 soundcard.
da: Tving brug af AC97 codec for %1 lydkort.

en: Set the top address of audio buffer for %1 soundcard.
da: Indstil top adresse for lyd buffer for %1 lydkort.

en: Enable the cache for coefficient table access.
da: Aktiver cache for koefficient table adgang

en: Enable workaround for Sony VAIO notebooks.
da: Aktiver omgåelser for Sony VAIO bærbare.

en: Speaker size selection for 3D Enhancement mode: Desktop/Large Notebook/Small Notebook/HiFi.
da: Valg af højtaler størrelse for 3D forbedret tilstand: Skrivebord/Stor bærbar/lille bærbar/HiFi.

en: Enable/disable specific RME96{52,36} soundcards. Use a list like "0,1" to specify on (1) or off (0) for up to 8 cards
da: Aktiver/deaktiver specifikke RME96{52,36} lydkort. Brug en liste som "0,1" til at specifere tænd (1) eller slukket (0) for op til 8 kort

en: Mic Auto-Gain-Control switch.
da: Mic Auto-forstærkning-kontrol kontakt.

en: ASP/CSP chip support.
da: ASP/CSP chip understøttelse.

en: Divisor of rate.
da: rate Divisor.

en: Number of MIDI ports.
da: Antal MIDI porte.

en: Enable this share soundcard.
da: Aktiver denne deling af lydkort

en: PCM card # for %1 driver.
da: PCM kort # for %1 driver.

en: PCM device # for %1 driver.
da: PCM enhed # for %1 driver.

en: PCM subchannel # for %1 driver.
da: PCM sub-kanal # for %1 driver.

en: Max number of contemporary open.
da: Max antal af samtidig åbne.

en: DDMA-A size in kB for %1 soundcard.
da: DDMA-En størrelse i kB for %1 lydkort.

en: DDMA-C size in kB for %1 soundcard.
da: DDMA-C størrelse i kB for %1 lydkort.

en: Enable reverb (SRAM is present) for %1 soundcard.
da: Aktiver reverb (SRAM er tilstede) for %1 lydkort.

en: MIC Gain Enable for %1 soundcard.
da: MIC Forstærkning aktivering for %1 lydkort.

en: DDMA i/o base address for %1 soundcard.
da: DDMA i/o base adresse for %1 lydkort.

en: Foldback frame size in kB for %1 soundcard.
da: Foldback rammestørrelse i kB for %1 lydkort.

en: S/PDIF frame size in kB for %1 soundcard.
da: S/PDIF rammestørrelse i kB for %1 lydkort.

en: Maximum memory size in kB for wavetable synth.
da: Maximum hukommelsesstørrelse i kB for wavetable synth.

en: FM playback frame size in kB.
da: FM afspilning rammestørrelse i kB.

en: Joystick support.
da: Joystick understøttelse.

en: MIDI devices # (0-4)
da: MIDI enheder # (0-4)

en: Size of 1st DMA # for %1 interface.
da: Størrelse for 1st DMA # for %1 interface.

en: Size of 2nd DMA # for %1 interface.
da: Størrelse af 2nd DMA # for %1 interface.

en: ISA PnP detection for %1 soundcard..
da: ISA PnP genkendelse for %1 lydkort.

en: ISA PnP Device ID (0x7532 or 0x7632)
da: ISA PnP enhed ID (0x7532 or 0x7632)

en: Direct AC'97 frame size in kB for %1 soundcard.
da: Direct AC'97 rammestørrelse i kB for %1 lydkort.

note: title for selection box 'keyboard layout'
en: Keyboard layout
da: Tastatur Layout

note: title for selection box 'timezone'
en: Timezone
da: Tidszone

note: title for input field to test the keyboard setting
en: &Test your keyboard:
da: &Test dit tastatur

note: help text for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>keyboard layout</b> you want to use during
    installation and for the installed system.
    </p>
da: <p>
    Vælg dit <b>tastatur layout</b> som du vil bruge gennem 
    installationen og for det installeret system
    </p>

en: <p>
    Then select the appropriate <b>timezone</b>.
    </p>
da: <p>
    Vælg så den passende <b>tidszone</b>.
    </p>

en: <p>
    Please select the appropriate <b>timezone</b>.
    </p>
da: <p>
    Vær venlig at vælge den passende <b>tidszone</b>.
    </p>

en: Choose the country or region where you are located.
    </p>
da: Vælg land eller region som du befinder dig i
    </p>

en: <p>
    If you are unsure, please use the default values already selected.
    </p>
    <br>
da: <p>
    Hvis du er i tvivl så brug den som allerede er valgt.
    </p>
    <br>

note: Popup window that is displayed after successful installation
en: Your system is now installed.
    You may log in as `%1'.
da: Dit system er nu installeret
    du må logge dig på som `%1'.

note: this is a multiprocessor system the installed kernel modules are smp but the running kernel is still uniprocessor (from installing) configuration now does not work, because the smp modules can't be loaded while the uniprocessor kernel is running. tell the user to reboot (with the smp kernel) and do 
en: This is a multiprocessor system.
    
    
    
    You must finish the installation now,
    
    reboot and use YaST2 later
da: Dette er et multi processor system.
    
    
    
    Du skal slutte installationen nu,
    
    genstart og brug YaST2 senere

note: The default text below "Detected:" for printers:
en: No printer detected
da: Ingen printer fundet

note: The default text below "Detected:" for sound:
en: No sound card detected
da: Ingen lydkort fundet

note: The default text below "Detected:" for network/modem/ISDN:
en: No ethernet card, modem
    or ISDN card detected
da: Ingen netværkskort, modem
    eller ISDN kort fundet

en: Modem / ISDN / Network
da: Modem / ISDN /Netværk

en: Load device driver from vendor CD
da: Indlæs enhedsdriver fra producent CD

en: Load &CD...
da: Indlæs &CD...

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    If you wish, you can <b><i>skip the configuration of these devices and 
    instead finish the installaton</i></b>.
    It is not neccessary that these devices be configured now. They may be 
    configured at any time after installation is complete.
    </p>
da: <p>
    Hvis du ønsker, kan du <b><i>undlad konfigurationen af disse enheder og
    i stedet for slutte installationen</i></b>.
    hvis det ikke er nødvendig at disse enheder bliver konfigureret nu. Kan de
    blive konfigureret når som helst efter installationen er afsluttet</p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    All of the configuration dialogs will bring you back to this screen after 
    they are finished.
    </p>
da: <p>
    Alle af de konfigureret dialogbokse vil bringe dig tilbage til dette billede 
    efter de er afsluttet.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END
en: <p>
    Please realize that not all hardware can be detected automatically.
    If your hardware is not shown here, you will still be able to configure it 
    manually.
    Just press the appropriate configuration button in this dialog.
    </p>
da: <p>
    Vær venlig at være opmærksom på at ikke alt hardware automatisk kan 
    blive fundet.
    Hvis dit hardware ikke er vidst her, vil du stadigvæk have mulighed for 
    at konfigurere det manuelt
    Bare tryk den passende konfigurationsknap i denne dialogboks.
    </p>

note: Warning text for aborting an installation during a partition resizing etc.
en: If you abort the installation now,
    your hard disk may be corrupted -
    all systems on this disk may be unusable.
    You may have to reinstall all systems.
da: Hvis du afbryder installationen nu,
    Vil din harddisk måske være korrupt -
    Alle systemer på dette drev kan være ubrugeligt.
    Du skal måske gen-installere alle systemer igen.

note: show the user the final username used for login
en: Your user name will be '%1'.
da: Dit bruger navn vil være '%1'.

en: Linux will be installed on harddisk
    %1
da: Linux bliver installeret på din harddisk
    %1

note: inform about which partitions will be erased (i.e. re-used) for linux
en:   Erasing partition %1 (%2), was '%3'
da:   Sletter partition %1 (%2), var '%3'

note: inform about which partitions will be created for linux
en:   Creating partition %1 (%2), as %3 (%4)
da: Skaber partition %1 (%2), som %3 (%4)

en: %1 MB software will be installed
da: %1 MB software bliver installeret

note: show where lilo will be installed, this means MBR
en: The Linux boot manager will be installed on your hard disk.
da: Linux boot manager bliver installeret på din harddisk.

note: show where lilo will be installed, this means just on the boot record of the partition
en: The Linux boot manager will only be installed on a linux partition.
da: Linux boot manager vil kun blive installeret på en linux partition.

note: show where lilo will be installed, this means the user-selected partition
en: The Linux boot manager will only be installed on %1
da: Linux boot manager vil kun blive installeret på %1

en: Pressing "Next" will start the installation.
da: Ved at trykke "næste" vil starte installationen.

note: helptext (html-format) part 1 of 6
en: <p>
    YaST2 now has all the required information.
    <b><i>Please read all the information carefully</i></b> before you 
    continue.
    </p>
da: <p>
    YaST2 har nu alle nødvendige informationer.
    <b><i> Vær venlig at læse alle informationer grundigt</i></b> før du
    fortsætter.
    </p>

note: part 2 of 6
en: <p>
    You will need your <b>user name</b>, your <b>user password</b> and -
    most importantly - the <b>root password</b> to work with the installed
    system. Do not forget this information! (But do not write them on a post-it
    note on your screen, either - this is a common security hole).
    </p>
da: <p>
    Du skal bruge dit <b>bruger navn</b>, og <b>adgangskode</b> og -
    meget vigtigt - <b>root</b> til vedligeholdelse af det installeret 
    system. Glem ikke denne information! (men skriv dem ikke på en 
    post it seddel og hæng dem heller ikke på din skærm, dette er almindelig sikkerhedsregel.
    </p>

note: part 3 of 6
en: <p>
    If you are satisfied with the settings, select <b>next</b> in this dialog
    to <b><i>start the installation</i></b>. This initiates the actual
    installation: your hard disk will be prepared according to your
    selections, and the software will be installed.
    </p>
da: <p>
    Hvis du er tilfreds med indstillingerne, vælg <b>næste</b> i denne 
    dialogboks til at <b><i> begynde installationen</i></b> Dette initialiserer 
    den aktuelle installation: din hard disk bliver klargjort ud fra dine valg,
     og softwaret bliver installeret.
    </p>

note: part 5 of 6
en: <p>
    <b>Save the settings to a floppy disk</b> if you want to re-use these
    settings later.  Please use a fresh floppy disk - <em>not</em> the
    supplied SuSE "Boot disk" or the SuSE "Modules" disk. You might
    need these in the future.
    </p>
da: <p>
    Gem indstillingerne på en diskette</b> hvis du vil genbruge indstillinger 
    senere.  Vær venlig at bruge en ny diskette - <em>ikke</em>den 
    leveret  SuSE "opstartsdiskette" eller SuSE "Moduler" diskette. 
    Du vil måske blive nød til at bruger disse i fremtiden.
    </p>

note: part 6 of 6
en: <p>
    If you wish to abort the installation entirely, select <b>Abort
    installation</b>.  You will lose all settings chosen so far,
    but your hard disk will remain untouched.
    </p>
    <br>
da: <p>
    Hvis du ønsker at afbryde installationen helt, vælg da <B> afbryd
    installation</b>.  Du vil så miste alle indstillinger valgt indtil nu,
    men din harddisk vil vedblive urørt.
    </p>
    <br>

en: Warning:
    
    YaST2 has all necessary information to install SuSE Linux.
    The installation will be done according to your
    selections made in the previous dialogs.
    To commit the installation, and all choices made
    so far, choose "yes".  Choose "no" to go back
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
da: Advarsel:
    
    YaST2 har alle nødvendige informationer til at installere SuSE
    Linux. Installationen vil blive udført udfra dine valg i forrige dialogboks
    For at starte installationen og alle dine valg, vælg "ja".  
    Vælg "nej" for at gå tilbage til den forrige dialogboks.
    
    Start installation?

note: Just for safety Yes/No MsgBox; default: Yes
en: The current configuration and settings will be saved
    on a floppy disk.  Please insert a formatted floppy.
    
    Write data to floppy disk now?
da: Denne konfiguration og indstillinger vil blive gemt
    på en diskette.  Vær venlig at isætte en formateret diskette.
    
    Skriv data på din diskette nu?

note: msgbox data saved to floppy disk
en: Your settings have been written to floppy disk.
da: Dine indstillinger er blevet gemt på disketten.

en: Couldn't write your settings to the floppy.
    Please check to make sure that the floppy is
    formatted and that the write protection is removed.
da: Kunne ikke skrive dine indstillinger på disketten.
    Vær venlig at checke om din diskette er formateret 
    og at skrivebeskyttelse er fjernet

en: Couldn't find a valid floppy disk.
    Are you sure, you've entered a floppy disk?
    Is the disk formatted and verified?
da: Kunne ikke finde en gyldig diskette.
    Er du sikker på, at du har puttet en diskette i drevet?
    Er disketten formateret og i god stand?

note: Error msg
en: An error occurred during creation of the user login!
da: En fejl skete mens du lavede dit bruger login!

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>new installation</b> if there is no existing SuSE Linux
    system on your machine or if you want to completely replace an
    existing SuSE Linux system, abandoning all its configuration settings.
    </p>
da: <p>
    Vælg <b>ny installation</b> hvis der ikke er en eksisterende 
    SuSE linux system på din maskine eller hvis du helt vil erstatte 
    en eksisterende SuSe Linux system, overskriver den alle 
    konfigurationsindstillinger
    </p>

note: label to progress bar for startup initialization
en: Checking system
da: Checker system

note: no storage controllers found, where are the hard disks attached ?
en: No hard disks could be found for installation
    Please check your hardware
da: Der kunne ikke findes nogen harddisken til at installere på
    Vær venlig at checke dit hardware

en: Installation Logging
da: Installation Logning

en: Short info
da: Kort information

en: Long info
da: Lang Information

en: Would you like to see the installation logging ?
da: Vil du gerne se installations logning ?

en: <p>
    Normally, this will take a couple of minutes. Please wait...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> has to initialize your SuSE Linux system.  Depending on
    the CPU and the amount of memory, this process can take some time.
    </p>
    <br>
da: <p>
    Normalt, vil det tage et par minutter. vær venlig og vent...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> Skal initialisere dit SuSE Linux system.  Det kommer an 
    på din CPU og hukommelse, denne proces kan tage et stykke tid.
    </p>
    <br>

en: Finishing the installation
da: Slutter installationen

note: somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: Your computer doesn't fulfill all requirements to allow
    a graphical installation. Either you have less than 48 MB
    memory or the X server could not be started.
    
    As a fallback the text backend of YaST2 will guide you
    through the installation. Please note that this backend
    will offer the same functionality like the graphical one,
    but the screens will look different than in the manual.
da: Din computer opfylder ikke alle krav for at tillade grafisk installation. 
    Enten har du under 48MB hukommelse eller X serveren ikke er startet
    
    Dette resultere i at YaSt2 vil guide dig gennem installationen
    Vær opmærksom på at grafikken ikke matcher med den i manualen 
    men at den vil have den samme funktion som den grafiske.

note: VENDOR: vendor cd doesn't contain data for current system and linux version
en: CD-ROM data doesn't match running SuSE Linux
    Aborting now.
da: CD-ROM data matcher ikke kørende SuSE Linux
    Afbryder nu.

note: VENDOR: popup if installation of driver failed
en: Installation failed
    Please contact the address given on the CD
da: Installationen mislykket
    Vær venlig at kontakte adressen der står på
    CD'en

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the Id `next, `back, and `help helptext for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>language</b> to be used during installation and for
    the installed system.
    </p>
da: <p>
    Vælg dit <b>sprog</b> der skal bruges igennem installationen og for 
    den installeret system.
    </p>

en: <p>
    Select <b>next</b> to continue with the next dialog. If you wish to
    change your selections in a later dialog, you can use the <b>back</b>
    and <b>next</b> buttons to switch back and forth between the
    installation dialogs.
    </p>
da: <p>
    Vælg <b>næste</b> for at fortsætte til næste dialogboks. Hvis du ønsker
    at ændre dit valg i en senere dialogboks, kan du vælge at trykke <b>tilbage</b>
    og <b>næste</b> for at gå frem og tilbage mellem dialogboksene 
    </p>

en: <p>
    <b><i>Nothing will happen</i></b> to your computer until you confirm
    all your selections in the last installation dialog.
    </p>
    
    <p>
    You can select <b>Abort Installation</b> at any time to abort the
    installation process.
    </p>
    <br>
da: <p>
    <b><i>Ingen ting vil ske</i></b> på din computer før du har bekræftet
    alle dine valg i den forrige installation dialogboks.
    </p>
    
    <p>
    Du kan vælge <b>Afbryd Installation</b> når som helst for at afbryde 
    installation processen.
    </p>
    <br>

note: title for selection box 'mouse'
en: Please choose your mouse type from the list
da: Vær venlig at vælge din mus ud fra listen

note: Help text for mouse settings dialog - START: The user chooses a mouse type (e.g. Logitech MouseMan, PS/2, Microsoft serial) from a list. He can apply the settings with a "Test" button or just leave this dialog with "next" (this will also apply the settings). Special care needs to be taken to explain
en: <p>
    YaST2 could not identify your mouse.
    Choose the <b>mouse type</b> attached to your computer.
    </p>
da: <p>
    YaST2 Kunne ikke identificere din mus.
    Vælg den <b>mus type</b> som er tilsluttet din computer.
    </p>

note: Help text - END
en: <p>
    If you select <b>None</b>, you have to use the keyboard as
    described in the manual.
    </p>
    <br>
da: <p>
    Hvis du ha valgt <b>ingen</b>, bliver du nød til at bruge tastaturet 
    som beskrevet i manualen.
    </p>
    <br>

note: description of Checkbox
en: Configure A&DSL as default for internet connection
da: Konfigurere A&DSL som foretrukne internet forbindelse

note: helptext  main dialog ADSL"
en: 
    <p><b>First</b> you have to configure your ethernet card.</p>
da: 
    <p><b>Først</b> skal du konfigurere dit netkort.</p>

note: helptext  main dialog ADSL"
en: 
    <p><b>Second</b> you have to enter your registration data.
    You have to enter your <i>user name</i> and your <i>password</i>.</p>
da: 
    <p><b>Anden</b> Du er nød til at indgive registreringsoplysninger.
    Du skal skrive dit <i>brugernavn</i> og dit <i>adgangskode</i>.</p>

note: helptext  main dialog ADSL"
en: 
    <p>If you choose <i>Configure ADSL as default</i>, your system uses ADSL for the
    dial into the internet. After you log in, you will see an icon on your KDE panel.
    With that icon, you can easily turn your internet connection on or off.
    If you do not use KDE, a little window appears, with the same functionality</p>
da: 
    <p>Hvis du vælger <i>Konfigurer ADSL som standard</i>, bruger dit system ADSL til
    opkaldskort til internet. Efter du logger på, vil du se en ikon på dit KDE panel.
    Med denne ikon kan du nemt tænde og slukke for din internet forbindelse.
    Hvis du ikke bruger KDE, dukker et lille vindue op med samme funktionalitet.</p>

en: Error: ADSL is not configured.
    Could not write the configuration file /etc/pppoed.conf.
da: Fejl: ADSL er ikke konfigureret.
    Kunne ikke skrive til konfigurationsfilen /etc/pppoed.conf.

en: 
    Perhaps this module was not started as root.
    
    To configure ADSL, please start this module again
da: 
    Måske dette modul ikke blev startet som root.
    
    For at konfigurere ADSL, start modulet igen

en: ADSL is now configured and usable
da: ADSL er konfigureret og brugbart

note: No line is selcted:
en: One input field is missing.
    Please enter username and password.
da: Et felt mangler.
    Vær venlig at indtaste brugernavn og adgangskode.

en: Launch this module to configure your ADSL internet
       connection. This module is ONLY for Germany.
da: Aktiver dette modul for at konfigurere din ADSL internet
    forbindelse. Dette modul kan kun bruges i Tyskland.

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// explanation in YaST2 Control Center                                         //
en: Configure your ADSL connection with ppp over ethernet
       (ADSL/pppoed is used in germany, but not in the U.S.
da: Konfigurere din ADSL forbindelse med PPP over Ethernet
       (ADSL/pppoed bruges i tyskland, men ikke i U.S.A.)

note: description of Checkbox
en: Configure T-&DSL as default for internet connection
da: Konfigurere T-&DSL som standard internet forbindelse

note: helptext  main dialog T-DSL"
en: 
    <p>If you choose <i>Configure T-DSL as default</i>, your system uses T-DSL 
    for 
    dialing into the internet. After you log in, you will see an icon on your KDE 
    panel.
    With that icon, you can easily turn your internet connection on or off.
    Even if you do not use KDE, a little window will appear on your desktop
     with the same functionality</p>
da: 
    <p>Hvis du vælger <i>Konfigurer T-DSL som standard</i>, bruger dit system T-DSL
    til 
    opkald til internet forbindelsen. Efter du har logget på vil du se en ikon på dit KDE 
    panel.
    Med denne ikon kan du nemt tænde og slukke for din internet forbindelse.
    Selv hvis du ikke bruger KDE vil et lille vindue dukke op på dit skrivebord
    med samme funktionalitet</p>

en: Error: TDSL is not configured.
    Could not write the configuration file /etc/pppoed.conf.
da: Fejl: TDSL er ikke konfigureret.
    Kunne ikke skrive til konfigurationsfilen /etc/pppoed.conf.

en: 
    Perhaps this module was not started as root.
    
    To configure TDSL, please start this module again
da: 
    Måske dette modul ikke var startet som root.
    
    For at konfigure TDSL, start dette modul igen

en: T-DSL is now configured and usable,
    You will get your dial in icon at the next login,
    where you can turn on/off your internet connection
da: T-DSL er nu konfigureret og brugbart,
    Du vil få din opkaldsikon ved næste login,
    hvor du kan tænde og slukke din internet forbindelse

en: T-DSL is now configured and usable
da: T-DSL er konfigureret og brugbart

note: No line is selcted:
en: One input field is missing.
    Please enter Line ID, T-Online ID, usercode and password.
da: Et felt mangler
    Vær venlig og indtast Linje-ID, T-Online ID, brugernavn og adgangskode.

note: explanation of yast2 menueentry
en: Launch this module to configure your T-DSL (TDSL) internet
       connection. This module is ONLY for Germany.
da: Start dette modul for at konfigurere din T-DSL (TDSL) internet
      forbindelse. Dette modul er kun for tyskland.

en: <p>Launch this module to configure the boot-loader.
    </p>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</p>
da: <p>Aktiver dette modul for at konfigurere boot-loader.
    </p>Du behøver at være logget på som <i>root</i> for at gøre dette.</p>

en: YaST2 System Configuration and Administration
da: YaST2 System konfiguration og Administration

en: Available modules
da: Ledige moduler

en: &Launch module
da: &Start modul

en:  WELCOME
da:  VELKOMMEN

en: Welcome to YaST2!
da: Velkommen til YaST2!

en: This module lets you start YaST2 components on a remote machine 
    via a network connection or on the local machine as a different
    user. Several protocols are supported.
da: Dette modul lader dig starte YaST2 komponenter på en fjern maskine
    Via et netværk tilslutning eller en lokal maskine som en anden bruger
    Flere protokoller er understøttet.

en: Choose the serial interface to use
da: Vælg den serielle tilslutning der skal bruges

en: By clicking on icons on the left side, you can choose the type
    of the displayed configuration modules (e.g. Hardware or Software).
da: Ved at klikke på ikonet på venstre side, så kan du vælge den 
    type på den vidste konfigurations-modul (f.eks Hardware eller Software).

en: To run one of the modules on the right side, simply click once on it's icon.
    Be patient, starting of modules can take some seconds.
da: For at køre en af modulerne på den højre side, klik simpelthen på dens ikon.
    Vær tålmodig, start af moduler kan tage nogle sekunder.

en: You can also search for keywords (e.g. internet) by clicking on the "Search" button
da: Du kan også søge efter nøgleord (f.eks internet) ved at klikke på "Søg" knappen

en: For the first case reinstall all YaST2 components,
    for the latter try to run the Control Center as root.
    Also make sure that you did not run out of disk space.
da: For det første geninstaller alle YaST2 komponenter,
    Derefter prøv så at starte Kontrol center som root.
    Vær også sikker på at du ikke er løbet tør for diskplads.

en: It was not possible to open the file %1
    
    Please make sure that you have read and write permissions for this file
da: Det var ikke muligt at åbne filen %1
    
    Vær venlig at tjekke om du har læse og skrive rettigheder for denne fil

note: ycc menu help
en: Configure all local security settings.
    <p>You need to be logged in as <i>root</i>
    in order to do this.</p>
da: Konfigurer alle lokale sikkerhedsindstillinger.
    <p>Du har brug for at være logged på som
    <i>root</i> for at du kan gøre det.</p>

en: <p><b>Shutdown behaviour of KDM</b><br>
    With KDM you can control who is allowed to shutdown the machine from KDM.
da: <p><b>Hvordan KDM opføre sig ved nedlukning</b><br>
    Med KDM kan du kontrollere hvem der har beføjelser til nedlukning at maskinen på
     KDM.

en: <b>Checks for new passwords</b><br>
    It is wise to choose a password that cannot be found in a dictionary,
    names or other simple, common words. By checking the box you enforce password checking
    with regards to the above rules.</p>
da: <b>Check for nye adgangskoder</b><br>
    Det er klogt at vælge en adgangskode der ikke findes i en ordbog,
    navne eller andre simple, almindelige ord. Ved at markere denne boks håndhæver du 
    adgangskode check omkring overstående regler.</p>

en: <p><b>Plausibility test for passwords</b><br>
    Sometimes it is required that passwords are constructed using a mixture of characters. This makes 
    the guessing of passwords very difficult. Check this box to enable additional
    checks.</p>
da: <p><b>Sandsynlighedstest for adgangskoder</b><br>
    Nogle gange er det nødvendigt at adgangskoden er lavet med en blanding af karakterer. Det
    bevirker at gætning af adgangskoder bliver meget svært. Marker denne boks for at starte ekstra
    checks.</p>

en: <p><b>Days before password expiry warning?</b><br>
    This entry sets the number of days the user is warned before their password
     expiry. The longer the time, the less likely it is that a user can guess passwords.</p>
da: <p><b>Dage før advarsel om udløb af adgangskode</b><br>
     Denne indtastning sætter de dage brugeren bliver advaret i før den udløber.
    Jo længere tid, dets mere usandsynlig er det at en bruger kan gætte adgangskoden.</p>

en: <p>In this dialog you can change various adduser settings.</p>
da: <p>I denne dialogboks kan du ændre forskellige adduser 
    indstillinger.</p>

en: <p><b>Setting of files premissions</b><br>
    Settings for the permissions of certain system files are set
    according to the data in /etc/permissions.secure or
    /etc/permissions.easy. Which file is used depends upon this
    selection. Launching SuSEconfig sets these permissions
    according to /etc/permissions.*. This fixes files with
    incorrect permissions, whether this occured accidentally or
    by intruders.
    </p><p>
    "easy": Most of the system files that are only readable
      by root (via secure) are modified so that other users can
      also read these files.
    </p><p>
    "secure": Certain system files (e.g. /var/log/messages) can
      only be viewed by the user root. Some programs can only be
      launched by root or by daemons, not by an ordinary user.
    </p><p>
    "paranoid":  If you are really paranoid, use this setting.
      You must decide which users will be able to
      run X applications and set-uid programs.
    </p>
da: <p><b>Indstilling af filbeføjelser</b><br>
    Indstillinger for beføjelser af specielle systemfiler bliver sat
    i forhold til de data i /etc/permissions.secure eller
    /etc/permissions.easy. Det afhænger af valget hvilken fil
    der bliver brugt. Start af SuSEconfig sætter disse beføjelser
    ifølge /etc/permissions.*. Dette ordner filer med
    forkerte beføjelser, ligegyldigt om dette skete ved et uheld eller
    af en indtrænger.
    </p><p>
    "nem": De fleste systemfiler som kun er læsbare af root
    (via secure) bliver ændret så alle andre brugere også
     kan læse disse filer.
    </p><p>
    "sikker": Bestemte systemfiler (f.eks. /var/log/messages) kan
    kun læses af brugeren root. Nogen programmer kan kun blive
    startet af root eller dæmonerne, ikke af en ordinær bruger.
    </p><p>
    "paranoid": Hvis du virkelig er paranoid, brug denne indstilling.
     Du skal vælge hvilke brugere har lov til at
     køre X-applikationer og sætte uid programmer.
    </p>

en: <p><b>User launching updatedb</b><br>
    The program updatedb runs regularly, once a day. It scans
    your whole filesystem and creates a database (locatedb)
    where the location of EVERY file is stored. The database can
    be searched by the program "locate".
    </p><p>
    By setting this entry, you can select the user to run this
    command:
    </p><p>
    "nobody": only files which the user "nobody" can access
      are added into the database. All users can choose if the
      file will be in the database or not.
    </p><p>
    "root": all files in the system are added into the
      database
    </p>
da: <p><b>Bruger starter updatedb</b><br>
    Program updatedb køre regelmæssigt, en gang om dagen. Den 
    scanner hele dit filsystem og skaber en database (locatedb)
    som er stedet hvor alle filer er gemt. Databasen kan blive
    gennemset af programmet "locate".
    </p><p>
    Ved at markere dette sted, kan du vælge brugeren der kan køre 
    denne kommando
    </p><p>
    "nobody": kun filer med denne bruger "nobody" kan komme ind
      er tilføjet i databasen. Alle brugere kan vælge om  filen vil være i 
    databasen eller ej.
    </p><p>
    "root": alle filer i systemet er tilføjet til  databasen
    </p>

note: Boot options combo box caption
en: How to interpret Ctrl-Alt-Del:
da: Hvordan håndteres Ctrl-Alt-Del:

note: Boot options combo box caption
en: Shutdown behaviour of KDM:
da: Nedluknings opførsel af KDM:

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Record failed login attempts
da: Optagelse af fejlede login forsøg

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Seconds to wait after an incorrect login attempt:
da: Sekunder efter forkert login forsøg

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Record successful login attempts
da: Optagelse af vellykket login forsøg

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Disable telnet login for user root
da: Forbyd telnet login med bruger root

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Checks for new passwords
da: Undersøger efter nye adgangskoder

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Plausibility test for password
da: Plausibel test for adgangskode

note: login options (please, stick to 50 characters per line)
en: Days before password expires warning:
da: Advarsel for dage før adgangskode ophør

note: perms options combo box caption
en: Setting of file permissions:
da: Indstillinger for fil tilladelser

note: Other options (please, stick to 50 characters per line)
en: Omit current directory from the path of user root
da: Undlad den nuværende bibliotek fra stien af bruger root

note: label for updatedb (please, stick to 50 characters per line)
en: User launching updatedb:
da: Bruger starter updatedb:

en: Hardware/Sound
da: Hardware/lyd

note: special warning message for in a special case
en: Configuring this sound card on some Sony VAIO notebooks
    may be unsuccessful with running X. You may avoid these problems by specifying snd_vaio_hack
    option value to 1 or configuring this card outside X. Proceed?
da: Konfigurering af dette lydkort på nogle Sony VAIO bærbar
    Vil muligvis mislykkes med kørsel af X. Du kan undgå disse problemer ved at specificere
    snd_vaio_hack marker med 1 eller konfigurere dette kort udenfor X. Fortsæt?

note: help text 1/3
en: <p>If you want to configure this sound card press <b>Next</b></p>
da: <p> Hvis du vil konfigurere dette lydkort tryk <b>Næste</b></p>

note: Help text 2/3 (one sound card found)
en: <p>If you want to set a special option, press the <b>Options</b> button.
    Most users won't need this.</p>
da: <p>Hvis du vil vælge et special-valg, tryk<b>Valg</b> knap.
    De fleste brugere har ikke brug for det.</p>

note: help text 2/3
en: <p>If you have more than one sound card, you can press <b>Skip</b> to
    configure an other card than the one that is displayed on the right.</p>
da: <p>Hvis du har mere end et lydkort, kan du trykke <b>Spring over</b> for 
    at konfigurere et andet kort, end det der er vidst på højre side.</p>

note: To translators: label message 2/2 The sound card XY will be configured
en: 
    will be configured as
da: 
    Vil blive konfiguret som

note: help text 2/3
en: <p>If the list contains <b>autodetected</b> (and not yet configured) cards, select one and go ahead.
da: <p>Hvis listen indeholder <b>automatisk genkendelse</b> (og ikke endnu konfigureret) kort, vælg en og
    fortsæt.

note: help text 3/3
en: Otherwise use <b>manual selection</b>.</p>
da: Ellers brug <b>manuel valg</b> </p>

note: label of list with autodetected cards
en: List of autodetected
da: Liste af automatisk genkendelse

note: help text 1/4
en: <p>The complete sound cards list. Use the <b>Finish</b> button to save sound card information.</p>
da: <p>Den komplette lydkort liste. brug<b>Afslut</b>knap for at gemme lydkort information.</p>

note: help text 2/4
en: <p>Use <b>Delete</b> button to remove configured sound card. <b>Add soundcard</b> button can be used for adding sound card.</p>
da: <p>Brug <b>Slet</b> knap for at fjerne den konfigureret lydkort.<b>Tilføj lydkort</b> knap for at tilføje lydkort.</p>

note: Delete - button label
en: Delete
da: Slet

note: Add soundcard ... - button label
en: Add soundcard ...
da: Tilføj Lydkort ...

en: <P>Here you can select and configure any Ghostscript device.<BR>
    There are many possible sources of error but via 
    printing the sample page you can test any configuration.<BR>
    Please find informations regarding the parameter 
    settings in the following file<BR>
    /usr/share/ghostscript/5.50/doc/Devices.htm</P>
da: <P>Her kan du vælge og konfigurere enhver Ghostscript enhed.<BR>
    Der er mange mulige fejlkilder men ved at 
    printe eksempel siden kan du teste enhver konfiguration.<BR><
    >Vær venlig at finde informationer om parametre 
    indstillinger i den følgende fil<BR>
    /usr/share/ghostscript/5.50/doc/Devices.htm</P>

en: <P>Apple Imagewriter in high-resolution mode 120x144 dpi</P>
da: <P>Apple Imagewriter i højopløselig tilstand 120x144 dpi</P>

en: <P>Apple Imagewriter in low-resolution mode 120x72 dpi</P>
da: <P>Apple Imagewriter i lavopløselig tilstand 120x72 dpi</P>

en: <P>Apple Imagewriter LQ in 320x216 dpi mode</P>
da: <P>Apple Imagewriter LQ in 320x216 dpi tilstand</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 2 bits per R/G/B component</P>
da: <P>Tektronix 4693d farve printer, 2 bits per R/G/B komponent</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 4 bits per R/G/B component</P>
da: <P>Tektronix 4693d farve printer, 4 bits per R/G/B komponent</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 8 bits per RGB component</P>
da: <P>Tektronix 4693d farve printer, 8 bits per RGB komponent</P>

en: <P>Epson compatible 9 pin, interleaved lines (intermediate resolution)</P>
da: <P>Epson kompatibel 9 nåls, interleaved linjer (mellem opløsning)</P>

en: <P>Epson compatible 9 pin, interleaved lines (triple resolution)</P>
da: <P>Epson kompatibel 9 nåls, interleaved linjer (tredobbel opløsning)</P>

en: <P>Epson LQ850 printer at 360x360 dpi</P>
da: <P>Epson LQ850 printer i 360x360 dpi</P>

en: standard monochrome printing
da: Standard monokrom udskrivning

en: CMYK color printing
da: CMYK farve udskrivning

en: RGB color printing
da: RGB farve udskrivning

en: Floyd-Steinberg monochrome printing
da: Floyd-Steinberg monokrom udskrivning

en: Floyd-Steinberg RGB color printing
da: Floyd-Steinberg RGB farve udskrivning

en: Floyd-Steinberg CMYK color printing
da: Floyd-Steinberg CMYK farve udskrivning

en: faster Floyd-Steinberg CMYK color printing
da: hurtigere Floyd-Steinberg CMYK farve udskrivning

en: no Weaving
da: ingen Weaving

en: enable the printers microeaving
da: Aktiver printerens microeaving

en: enable weaving of the driver
da: Aktiver weaving i driver

en: <P>Brother HL720 and HL730 (but not HL760 which works with ljet4)</P>
da: <P>Brother HL720 og HL730 (men ikke HL760 som virker med ljet4)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C (24 bits per pixel color , Floyd-Steinberg dithering)</P>
da: <P>HP DeskJet 500C (24 bits per pixel farver , Floyd-Steinberg dithering)</P>

en: 50% interlaced multi pass printing
da: 50% interlaced multi pass udskrivning

en: 25% interlaced multi pass printing (best)
da: 25% interlaced multi pass udskrivning (bedst)

en: no interlaced multi pass printing (fastest)
da: ingen interlaced multi pass udskrivning (hurtigst)

en: Depletion
da: Udtømning

en: 25% dot removal (best for graphics ?)
da: 25% punkt fjernelse (bedst for grafik ?)

en: 50% dot removal
da: 50% punkt fjernelse

en: no dot removal (for transparencies ?)
da: Ingen punkt fjernelse (for transparenter ?)

en: Black Correction
da: Sort korrektør

en: 1 (presentation)
da: 1 (præsentation)

en: 0 (normal plain paper)
da: 0 (normalt papir)

en: 1 (bond paper)
da: 1 (bevis paper)

en: 2 (special inkjet paper)
da: 2 (special inkjet papir)

en: 3 (glossy film)
da: 3 (fint film)

en: 4 (transparency film)
da: 4 (transparent film)

en: 1 (C-RET on)
da: 1 (C-RET aktiv)

en: 0 (C-RET off)
da: 0 (C-RET inaktiv)

en: <P>H-P 970Cxi Driver under development</P>
da: <P>H-P 970Cxi Driver under udvikling</P>

en: duplex mode
da: duplex tilstand

en: 0 (no duplex)
da: 0 (ingen duplex)

en: 1 (block duplex)
da: 1(bloker duplex)

en: 2 (book duplex)
da: 2(bestille duplex)

en: <P>monochrome and color PCL-3 printers (e.g. HP DeskJets)</P>
da: <P>monokrom og farve PCL-3 printere (f.eks. HP DeskJets)</P>

en: <P>color modes for the driver hpdj<BR>
    mono  print in black<BR>
    CMY   print in cyan, magenta and yellow only<BR>
    CMY+K print with all four inks, but never mix black with one of the others<BR>
    CMYK  print with all four inks (not for the 550C but for modern inkjet printers)</P>
da: <P>farve tilstande for driveren hpdj<BR>
    mono  udskriv i sort<BR>
    CMY   udskriv i cyan, magentarød og gul kun<BR>
    CMY+K udskriv med alle fire blæk, men bland aldrig black med en af de andre<BR>
    CMYK  udskriv med alle fire blæk (ikke for 550C men for moderne inkjet printere)</P>

en: CMYK (850C, 855C, unspec)
da: CMYK (850C, 855C, unspecificeret)

en: presentation
da: præsentation

en: plain paper
da: almindelig papir

en: bond paper
da: bevis papir

en: HP Premium paper
da: HP Premium papir

en: glossy paper
da: fint papir

en: transparency film
da: transparent film

en: photo paper
da: foto papir

en: 0 , Unencoded , non-compressed
da: 0 , ikke kodet , ikke komprimeret

en: 1 , Runlength encoding
da: 1 , Runlength kodning

en: 3 , Delta Row Compression (DeskJet 500)
da: 3 , Delta Row komprimering (DeskJet 500)

en: 9 , Compressed Replacement Delta Row Encoding (modern DeskJets)
da: 9 , Komprimeret Replacement Delta Row kodning (moderne DeskJets)

en: <P>HP LaserJet (for modern LaserJets ljet4 may work much better)</P>
da: <P>HP LaserJet (for moderne LaserJets ljet4 vil måske meget bedre)</P>

en: <P>HP LaserJet IId , IIp , III* with TIFF compression</P>
da: <P>HP LaserJet IId , IIp , III* med TIFF komprimering</P>

en: <P>HP LaserJet III* with Delta Row compression</P>
da: <P>HP LaserJet III* med Delta Row komprimering</P>

en: <P>PCL5e or PCL6 printers (e.g. HP LaserJet 4)</P>
da: <P>PCL5e or PCL6 printere (f.eks. HP LaserJet 4)</P>

en: <P>HP LaserJet 4 with Floyd-Steinberg dithering</P>
da: <P>HP LaserJet 4 med Floyd-Steinberg dithering</P>

en: <P>HP LaserJet 5 & 6 family (PCL XL) bitmap</P>
da: <P>HP LaserJet 5 & 6 familien (PCL XL) grafik</P>

en: monochrome printing (using -dBitsPerPixel=1)
da: monokrom udskrift (bruger -dBitsPerPixel=1)

en: Ghostscript color printing (using -dBitsPerPixel=8)
da: Ghostscript farve udskrivning (bruger -dBitsPerPixel=8)

en: Ghostscript color printing (using -dBitsPerPixel=16)
da: Ghostscript farve udskrivning (bruger-dBitsPerPixel=16)

en: Floyd-Steinberg color printing (using -dBitsPerPixel=24)
da: Floyd-Steinberg farve udskrivning (bruger -dBitsPerPixel=24)

en: Floyd-Steinberg color printing (using -dBitsPerPixel=32)
da: Floyd-Steinberg farve udskrivning (bruger -dBitsPerPixel=32)

en: coated paper
da: behandlet papir

en: envelope
da: konvelut

en: card
da: kort

en: other
da: andet

en: high
da: høj

en: <P>A resolution of 720x720 or 600x600 may not work all printers.<BR>
    For the Canon BJC800 360x360 or 720x720 should work but the 
    Canon BJC7000 and compatible printers need 300x300 or 600x600.</P>
da: <P>En opløsning på 720x720 eller 600x600 virker måske ikke på alle printere.<BR>
    For at Canon BJC800 burde 360x360 eller 720x720 virke, men
    Canon BJC7000 and compatible printere behøver 300x300 eller 600x600.</P>

en: low
da: lav

en: <P>Mitsubishi CP50 color printer 154x187 dpi</P>
da: <P>Mitsubishi CP50 farve printer 154x187 dpi</P>

en: <P>Imagen ImPress printers 300x300 dpi</P>
da: <P>Imagen ImPress printere 300x300 dpi</P>

en: <P>NEC P6/P6+/P60 printers 360x360 dpi</P>
da: <P>NEC P6/P6+/P60 printere 360x360 dpi</P>

en: Activate PCI bus power management for %1 soundcard.
da: Aktiver PCI bus strømstyring for %1 lydkort.

en: Number of sequencer ports for Emu10k1 WaveTable synth.
da: Antal porte i sequencer for Emu10k1 WaveTable synth.

en: Number of sequencer ports for WaveTable synth
da: Antal sequencer porte for WaveTable synth
