installation - en to ro translation catalogue (102 entries)

en: &Start YaST Control Center
ro: &Porneşte Centrul de Control YaST

note: caption for dialog "Congratulation Dialog"
en: Installation Completed
ro: Instalare terminată

note: congratulation text 1/4
en: <p><b>Congratulations!</b></p>
ro: <p><b>Felicitări!</b></p>

note: congratulation text 2/4
en: <p>The installation of &product; on your machine is complete.
    After clicking <b>Finish</b>, you can log in to the system.</p>
ro: <p>Instalarea &product; pe maşina Dvs este completă.
    După ce veţi apăsa <b>Termină</b>, vă puteţi loga in sistem.</p>

note: congratulation text 3/4 Translators: If there exists a SUSE web-page for your language change the address accordingly. If in doubt leave the original.
en: <p>Visit us at www.suse.com.</p>
ro: <p>Vizitaţi-ne la www.suse.com.</p>

note: help 1/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>Your system is ready for use.</p>
ro: <p>Sistemul dumneavoastră este gata de utilizat.</p>

note: help 2/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p><b>Finish</b> will close the YaST installation and continue
    to the login screen.</p>
ro: <p>Dacă apăsaţi <b>Termină</b> instalarea YaST se va termina
    şi va apărea ecranul de logare în sistem.</p>

note: push button Button to accept a license agreement
en: I &Agree
ro: Sînt de &acord

en: &Close
ro: În&chide

note: Label for the button that confirms startint the installation
en: &Install
ro: &Instalează

note: Help text for last dialog of base installation
en: <p>
    Please wait while the base system is being installed.
    </p>
ro: <p>
    Aşteptaţi ca sistemul de bază să fie instalat.
    </p>

note: progress stages
en: Update configuration
ro: Actualizează configuraţia

note: progress stages
en: Copy files to installed system
ro: Copiază fişierele pe sistemul instalat

note: progress stages
en: Install boot manager
ro: Instalează managerul de boot

note: progress stages
en: Prepare system for initial boot
ro: Pregăteşte sistemul pentru boot iniţial

note: Headline for last dialog of base installation: Install LILO etc.
en: Finishing Basic Installation
ro: Finalizez instalarea de bază

note: progress stage title
en: Configuring system for initial boot.
ro: Configurez sistemul pentru boot iniţial.

note: progress stage title Preliminary 'ldconfig' - this takes a long time at first run. SusEconfig calls this internally, too, but we want to avoid giving the impression the very first SuSEconfig module takes that long: It's simply not true, it's 'ldconfig' that takes this long. So make this fact transpa
en: Setting up linker cache
ro: Actualizez cache-ul de librării partajate

note: progress stage title
en: Initializing kernel modules...
ro: Iniţializez modulele kernel-ului...

note: progress stage title
en: Configuring CD-ROM devices
ro: Configurez dispozitivele CD-ROM

note: progress stage title
en: Creating mount points
ro: Creez punctele de mount

note: progress stage title
en: Saving configuration data on target system.
ro: Salvez datele de configurare pe sistemul ţintă.

note: progress stage title
en: Initializing default window manager
ro: Iniţializez managerul de ferestre implicit

note: progress stage title
en: Initializing fonts
ro: Iniţializez fonturile

note: progress stage title
en: Updating kernel module dependencies
ro: Actualizez dependenţele dintre modulele kernel-ului

note: progress stage title
en: Copying configuration files to installed system
ro: Copiez fişierele de configurare pe sistemul instalat

note: progress stage title
en: Installing boot manager...
ro: Instalez managerul de boot...

note: for s390: Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: 
    Your system will now be shut down.
    After shutdown, reload the system
    with the load address of your root DASD.
ro: 
    Acum sistemul dumneavoastră va fi oprit.
    După oprire reîncărcaţi sistemul
    cu adresa de încărcare a discului
    DASD rădăcină.

note: Final message after all packages from CD1 are installed and we're ready to start (boot into) the installed system Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: Now booting your system...
ro: Pornesc sistemul dumneavoastră...

note: progress stage title
en: Copying log files to installed system
ro: Copiez fişierele jurnal pe sistemul instalat

note: progress stage title
en: Unmounting all mounted devices
ro: Demontez toate dispozitivele montate

note: Button to reject a license agreement
en: I Do &Not Agree
ro: &Nu sînt de acord

en: Evaluating root partition. One moment please...
ro: Evaluez partiţia răđăcină. Vă rog să aşteptaţi...

note: a popup
en: No Linux root partition found.
ro: Nu am găsit o partiţie root Linux.

note: Information popup: Inform user what partition will be booted from after user selected "Boot installed system"
en: Booting from %1
ro: Încarc sistemul din %1

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    There is no Linux on any of your hard disks.
    It is only possible to perform a new installation at the moment.
    
    After Linux is installed, you can use this selection
    to boot the installed system or to update it.
ro: 
    Nu există nici un linux pe hardisk-urile Dvs.
    În acest moment e posibilă doar o instalare nouă.
    
    Dupa ce Linux va fi instalat, puteţi folosi această selecţie
    pentru a porni sistemul instalat sau a-l actualiza.

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    This product only offers a new installation.
ro: 
    Acest produs oferă numai o instalare nouă.

note: --------------------------------------------------------------- help text for installation method
en: <p>
    It appears that your machine has a Linux system installed.
    </p>
ro: <p>
    Se pare că maşina dumneavoastră are deja un sistem Linux instalat.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    To verify this, existing partitions must be mounted. This can be a
    time-consuming process for large partitions.
    </p>
ro: <p>
    Pentru a verifica aceasta, partiţiile existente trebuie montate. Acest
    proces poate dura pentru partiţiile mari.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Please choose what to do:
    </p>
ro: <p>
    Alegeţi ce să fac:
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>New Installation</b> if there is no existing Linux system on your
    machine or if you want to replace an existing Linux system completely,
    abandoning all its configuration data.
    </p>
ro: <p>
    Selectaţi <b>Instalare nouă</b> dacă nu exista nici un sistem Linux pe
    maşina Dvs. sau doriţi să-l înlocuiţi complet,
    abandonînd toate datele şi configuraţiile.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Update an Existing System</b> to update a Linux system already
    installed on your machine. This option preserves configuration settings
    from your existing system whenever possible.
    </p>
ro: <p>
    Selectaţi <b>Actualizează un sistem existent</b> pentru a actualiza un sistem Linux
    deja instalat pe maşina Dvs. Această opţiune vă păstrează configuraţiile
    din sistemul instalat pe cît posibil.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Repair Installed System</b> if you have a damaged Linux system on
    your hard disk. With this option, try to fix problems automatically.
    </p>
ro: <p>
    Selectaţi <b>Repară sistemul instalat</b> dacă aveţi un sistem inux alterat pe
    harddisk-ul Dvs. Cu această opţiune, încercaţi să reparaţi problemele automat.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Boot Installed System</b> if you have a Linux system on your hard
    disk that will not boot. With this option, try to fix problems manually.
    </p>
ro: <p>
    Selectaţi <b>Porneşte sistemul instalat</b> dacă aveţi un sistem Linux instalat
    pe harddisk, dar care nu mai porneşte. Cu această opţiune încercaţi să rezolvaţi problemele manual.
    </p>

note: label for radio button 1, New installation
en: New &installation
ro: &Instalare nouă

note: label for radio button 2, update
en: &Update an existing system
ro: &Actualizează un sistem existent

note: label for radio button 3: Start repair system
en: &Repair Installed System
ro: &Repară sistemul instalat

note: label for radio button 4: Boot installed system
en: &Boot installed system
ro: &Porneşte sistemul instalat

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
ro: Vă rog selectaţi

note: this is a label of a message box
en: Choose one of the
    options to continue.
ro: Pentru a continua
    aleţi una din opţiuni.

en: Content of File %1
ro: Conţinutul fişierului %1

note: help text for dialog "Release Notes"
en: <p>Here are the <b>release notes</b> for the installed
    Linux system. They provide a brief summary of new features and changes.</p>
ro: <p>Aici sunt <b>release notes</b> pentru sistemul Linux instalat.
    Acestea vă oferă un scurt sumar al noilor caracteristici şi schimbări.</p>

note: give user feedback what's happening
en: Probing USB devices
ro: Caut dispozitive USB

note: give user feedback what's happening
en: Probing FireWire devices...
ro: Caut dispozitive FireWire...

note: give user feedback what's happening
en: Probing floppy disk devices
ro: Caut unităţi de dischetă

note: give user feedback what's happening
en: Probing hard disk controllers
ro: Caut controlere de hard disk

note: Don't abort or even warn if no storage controllers can be found.  Disks might be detected even without proper knowledge about the controller.  There's a warning below if no disks were found. give user feedback what's happening
en: Loading kernel modules for hard disk controllers
ro: Încarc modulele de kernel pentru controlere de hard disc

note: -------------------------------------------------------------- Hard disks give user feedback what's happening
en: Probing hard disks
ro: Caut hard discuri

en: No hard disks were found for the installation.
    Please check your hardware!
ro: Nu am găsit un hard disc pentru a face instalarea.
    Verificaţi componentele hardware!

note: Progress bar that displays overall progress in this dialog
en: Progress
ro: Progres

note: Dialog title for SuSEconfig dialog
en: Writing the system configuration
ro: Scriu configurarea sistemului

note: inform user about current SuSEconfig step
en: Running SuSEconfig.%1
ro: Execut SuSEconfig.%1

note: Call "all the rest" of the SuSEconfig main program inform user that SuSEconfig has finished
en: Finishing SuSEconfig
ro: Finalizez SuSEconfig

note: inform user that SuSEconfig has been disabled
en: SuSEconfig disabled in /etc/sysconfig/suseconfig
ro: SuSEconfig a fost dezactivat în /etc/sysconfig/suseconfig

note: The final LogView line to be displayed after SuSEconfig etc. is done.
en: Done.
ro: Gata.

note: inform the user that he/she has to reboot to activate new kernel
en: Reboot your system
    to activate the new kernel.
ro: Restartaţi sistemul
    pentru a activa noul kernel.

note: Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: Your computer does not fulfill all requirements for
    a graphical installation. There is less than %1 MB
    memory or the X server could not be started.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
ro: Computerul Dvs nu întruneşte toate cerinţele pentru
    o instalare grafică. Aveţi mai puţin de %1 MB
    memorie sau serverul X nu a putut fi pornit.
    
    Ca o consecinţă, interfaţa text a YaST2 vă va călăuzi
    in instalare. Această interfaţă oferă aceeaşi
     funcţionalitate ca cea grafică, dar imaginile vor diferi faţă
    de cele din manual.

note: The script YaST2 wants to inform about a problem with the option no_x11 but it's broken. else if (Mode::no_x11) Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: The graphical interface could not be started.
    
    The required packages were not installed (minimal installation) or
    the graphics card is not properly supported.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
ro: Interfaţa grafică nu a putut fi pornită.
    
    Pachetele cerute nu au fost instalate (instalare minimală) sau
    cartea grafică nu este suportată.
    
    Ca o consecinţă, interfaţa text a YaST2 vă va călăuzi
    în instalare. Această interfaţă oferă aceeaşi
     funcţionalitate ca cea grafică, dar imaginile vor diferi faţă
    de cele din manual.

note: Initial contents of proposal subwindow while proposals are calculated
en: Analyzing your system...
ro: Analizez sistemul dumneavoastră...

note: Submodules handle their own error reporting text for a message box
en: Configuration saved.
    There were errors.
ro: Configuraţie salvată.
    Au apărut erori.

en: Installation Settings
ro: Setări de instalare

note: Check box: Skip all the configurations in this dialog - do this later manually or not at all Translators: About 40 characters max, use newlines for longer translations.
en: &Skip Configuration
ro: &Sare peste configurare

en: &Use Following Configuration
ro: &Utilizează următoarea configurare

en: &Change...
ro: &Modifică...

note: Help message between headline and installation proposal / settings summary. May contain newlines, but don't make it very much longer than the original.
en: Click any headline to make changes or use the "Change..." menu below.
ro: Apăsaţi pe orice înregistrare de mai jos pentru a face modificări sau folosiţi meniul "Modifică..." de mai jos.

note: maybe some submodules are not installed
en: &Reset to defaults
ro: &Resetează la valorile implicite

note: General part of the help text for all types of proposals
en: <p>
    Change the values by clicking on the respective headline
    or by using the <b>Change...</b> menu.
    </p>
ro: <p>
    Schimbaţi valorile prin apăsarea înregistrărilor de mai jos
    sau prin folosirea meniului "Schimbă..." de mai jos.
    </p>

note: Help text for installation proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform a new installation with the values displayed.
    </p>
ro: <p>
    Folosiţi <b>Acceptă</b> pentru o nouă instalare cu valorile afişsate.
    </p>

note: Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    To update an existing &product; system instead of doing a new install,
    click the <b>Mode</b> headline or select <b>Mode</b> in the
    <b>Change...</b> menu.
    </p>
ro: <p>
    Pentru a actualiza un sistem &product; existent în loc de a efectua o nouă instalare,
    apăsaţi înregistrarea <b>Mod</b> sau selectaţi <b>Mod</b> în
    meniul <b>Schimbă...</b>.
    </p>

note: * * Deliberately omitting "boot installed system" here to avoid * confusion: The user will be prompted for that if Linux * partitions are found. * - sh@suse.de 2002-02-26 Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    Your hard disk has not been modified in any way, so you can still safely abort.
    </p>
ro: <p>
    Harddisk-ul Dvs nu a fost modificat în nici un fel, puteţi înca anula procesul.
    </p>

note: Help text for update proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform an update with the values displayed.
    </p>
ro: <p>
    Folosiţi <b>Acceptă</b> pentru a efectua o actualizare cu valorile afişsate.
    </p>

note: Help text for network configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the network settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
ro: <p>
    Activaţi configuraţia reţelei prin apăsarea <b>Mai departe</b>.
    </p>

note: Help text for hardware configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the hardware settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
ro: <p>
    Activaţi configuraţia hardware prin apăsarea <b>Mai departe</b>.
    </p>

note: Generic help text for other proposals (not basic installation or hardhware configuration. General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    To use the settings as displayed, press <b>Next</b>.
    </p>
ro: <p>
    Pentru a folosi configuraţia afişată, apăsaţi <b>Mai departe</b>.
    </p>

note: question in a popup box
en: Really reset everything to default values?
ro: Resetez totul la valorile implicite?

note: explain consequences of a decision
en: You will lose all changes.
ro: Veţi pierde toate modificările.

note: message show when user has disabled the configuration
en: Skipping configuration upon user request
ro: Trec peste configurare conform dorinţei utilizatorului

note: error message is a popup
en: The proposal contains an error that must be
    resolved before continuing.
ro: Propunerea conţine erori ce trebuie
    rezolvate înainte de a continua.

note: Proposal for installation mode
en: New installation
ro: Instalare nouă

note: Proposal for installation mode
en: Update
ro: Actualizează

note: this is a heading
en: Mode
ro: Mod

note: this is a menu entry
en: M&ode
ro: M&od

note: VENDOR: main screen heading
en: Vendor Driver CD
ro: Driver CD al vînzătorului

note: VENDOR: cant mount /dev/cdrom popup
en: Please insert the vendor CD-ROM
ro: Vă rog introduceţi CD-ul vînzătorului

note: VENDOR: vendor cd contains wrong data
en: Could not find driver data on the CD-ROM.
    Aborting now.
ro: Nu am putut gasi driver data pe CD.
    Anulez.

note: VENDOR: vendor cd doesn't contain data for current system and linux version
en: The CD-ROM data does not match the running Linux system.
    Aborting now.
ro: Datele de pe CD nu corespund cu versiunea actuală a sistemului Linux.
    Anulez.

note: VENDOR: dialog heading
en: Installing driver...
ro: Instalez driver-ul...

note: VENDOR: popup if installation of driver failed
en: The installation failed.
    Contact the address on the CD-ROM.
ro: Instalarea a eşuat.
    Contactaţi adresa de pe CD-ROM.

note: VENDOR: message box with number of drivers installed
en: Installed %1 drivers from CD
ro: Am instalat driverele %1 de pe CD

note: VENDOR: message box with error text
en: No driver data found on the CD-ROM.
    Aborting now.
ro: Nici un driver nu a fost găsit pe CD-ROM.
    Anulez.

note: notification 1/2
en: <p>To access the X11 system, the <b>%1</b> package must be installed.</p>
ro: <p>Pentru a accesa sistemul X11, pachetul <b>%1</b> trebuie instalat.</p>

note: notification 2/2
en: <p>Do you want to install it now?</p>
ro: <p>Doriţi să-l instalez acum?</p>
