installation - en to it translation catalogue (120 entries)

en: &Start YaST Control Center
it: &Avvia centro di controllo di YaST

note: caption for dialog "Congratulation Dialog"
en: Installation Completed
it: Installazione completata

en: <p><b>Congratulations!</b></p>
it: <p><b>Congratulazioni!</b></p>

note: congratulation text 2/4
en: <p>The installation of &product; on your machine is complete.
    After clicking <b>Finish</b>, you can log in to the system.</p>
it: <p>L'installazione di &product; sul vostro computer è completata.
    Dopo aver cliccato su <b>Concludi</b>, potete entrare nel sistema.</p>

note: congratulation text 3/4 Translators: If there exists a SuSE web-page for your language change the address accordingly. If in doubt leave the original.
en: <p>Visit us at www.suse.com.</p>
it: <p>Visitateci sotto www.suse.com.</p>

note: congratulation text 4/4
en: <p>Have a lot of fun!<br>Your SuSE Development Team</p>
it: <p>Have a lot of fun!<br>Il vostro SuSE Development Team</p>

note: help 1/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>Your system is ready for use.</p>
it: <p>Il vostro sistema è pronto per l'uso.</p>

note: help 2/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p><b>Finish</b> will close the YaST installation and continue
    to the login screen.</p>
it: <p>Con<b>Concludi</b> concludete l'installazione YaST ed apparirà 
    lo schermata di login.</p>

note: help 3/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If you choose the default graphical desktop KDE, you can
    adjust some KDE settings to your hardware. Also notice
    our SuSE Welcome Dialog.</p>
it: <p>Se selezionate il desktop grafico predefinito KDE potete
    adattare le impostazioni di KDE in base al vostro hardware. Leggete anche
    la schermata di benvenuto di SuSE.</p>

note: help 4/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If desired, experts can use the full range of SuSE's configuration
    modules at this time. Check <b>Start YaST Control Center</b> and it will start
    after <b>Finish</b>. Note: The Control Center does not have a back button to
    return to this installation sequence.</p>
it: <p>A questo punto gli utenti esperti possono usare la completa gamma dei moduli di
    configurazione SuSE. Selezionate <b>Avvia centro di controllo di YaST</b> e verrà lanciato
    dopo aver premuto <b>Concludi</b>. Nota: il centro di controllo non ha un bottone che
    vi permette di ritornare indietro a questo punto dell'installazione.</p>

note: Confirmation message: Ask user if he really wishes to begin the installation, i.e. format hard disk partitions and install software. Before this point nothing has been changed - now we really mean business. `Yes' will prepare (format) the disk and install the software. `No' will go back; further con
en: Warning:
    YaST2 has obtained all the information
    required to install %1.
    The installation will be carried out according
    to settings made in the previous dialogs.
    To commit the installation and all choices made
    so far, choose "Yes".  Choose "No" to return
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
it: Attenzione:
    YaST2 ha raccolto tutti i dati necessari
    per installare %1.
    L'installazione avverrà ora in base
    alle impostazioni specificate nelle finestre precedenti.
    Per effettuare l'installazione e confermare tutte le impostazioni
    scelte, fate clic su "Sì". Scegliete invece "No" se
    desiderate tornare alla finestra precedente.
    
    Avvio l'installazione?

note: PushButton: Allright, really start installation
en: &Yes, install
it: &Sì, installa

note: Confirmation message: Ask user if he really wishes to begin the update, i.e. update software. Before this point nothing has been changed - now we really mean business. `Yes' will update the software. `No' will go back; further config steps are possible. Translators notice: Line length < 48 chars.
en: Warning:
    YaST2 has all the data required for updating %1.
    The update will be carried out according to your
    settings made in the previous dialogs.
    To commit the update and all choices made
    so far, choose "Yes".  Choose "No" to return
    to the previous dialog.
    
    Start update?
it: Attenzione:
    YaST2 ha tutti i dati necessari per aggiornare %1.
    L'aggiornamento avverrà secondo le impostazioni
    specificate nelle finestre precedenti.
    Per confermare l'aggiornamento e tutte le impostazioni
    scelte, fate clic su "Sì". Scegliete invece "No" se
    desiderate tornare alla finestra precedente.
    
    Avvio aggiornamento?

note: PushButton: Allright, really start update
en: &Yes, Update
it: &Sì, aggiorna

note: Help text for last dialog of base installation
en: <p>
    Please wait while the base system is being installed.
    </p>
it: <p>
    Attendete che il sistema di base venga installato.
    </p>

note: progress stages
en: Update configuration
it: Aggiorna la configurazione

note: progress stages
en: Copy files to installed system
it: Copia i file sul sistema installato

note: progress stages
en: Install boot manager
it: Installa il boot manager

note: progress stages
en: Prepare system for initial boot
it: Prepara il sistema per il primo avvio

note: Headline for last dialog of base installation: Install LILO etc.
en: Finishing Basic Installation
it: Conclusione in corso dell'installazione di base

note: progress stage title
en: Configuring system for initial boot.
it: Configurazione in corso del sistema per il primo avvio.

note: progress stage title
en: Executing autoinstall scripts in the installation environment.
it: Esecuzione in corso degli script di installazione automatica nell'ambiente
    di installazione.

note: progress stage title
en: Setting up linker cache
it: Impostazione in corso della cache del linker

note: progress stage title
en: Initializing kernel modules...
it: Inizializzazione in corso dei moduli del kernel...

note: progress stage title
en: Configuring CD-ROM devices
it: Configurazione in corso dei dispositivi CD-ROM

note: progress stage title
en: Creating mount points
it: Creazione in corso dei punti di montaggio

note: progress stage title
en: Saving configuration data on target system.
it: Salvataggio in corso dei dati di configurazione sul sistema di destinazione.

note: progress stage title
en: Initializing default window manager
it: Inizializzazione in corso del window manager predefinito

note: progress stage title
en: Initializing fonts
it: Inizializzazione dei font in corso...

note: progress stage title
en: Updating kernel module dependencies
it: Aggiornamento in corso delle dipendenze dei moduli del kernel

note: progress stage title
en: Copying configuration files to installed system
it: Copia in corso dei file di configurazione sul sistema installato

note: progress stage title
en: Installing boot manager...
it: Installazione in corso del boot manager...

note: for s390: Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: 
    Your system will now be shut down.
    After shutdown, reload the system
    with the load address of your root DASD.
it: 
    Segue adesso lo spegnimento del vostro sistema.
    Dopo lo shutdown, ricaricate il sistema
    con l'indirizzo di caricamento del Vostro root DASD.

note: Final message after all packages from CD1 are installed and we're ready to start (boot into) the installed system Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: Now booting your system...
it: Riavvio del sistema in corso...

en: Cannot mount host file system.
it: Impossibile montare il file system dell'host.

note: progress stage title
en: Copying log files to installed system
it: Copia in corso dei file di log sul sistema installato

note: progress stage title
en: Unmounting all mounted devices
it: Smontaggio in corso dei dispositivi montati

note: Button to accept a license agreement
en: I &Agree
it: &Accetto

note: Button to reject a license agreement
en: I Do &Not Agree
it: &Non accetto

en: Evaluating root partition. One moment please...
it: Analisi in corso della partizione root. Attendere prego...

note: a popup
en: No Linux root partition found.
it: Nessuna partizione root di Linux rilevata.

note: Information popup: Inform user what partition will be booted from after user selected "Boot installed system"
en: Booting from %1
it: Avvio da %1

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    There is no Linux on any of your hard disks.
    It is only possible to perform a new installation at the moment.
    
    After Linux is installed, you can use this selection
    to boot the installed system or to update it.
it: 
    Sui Vostri dischi rigidi non è presente Linux.
    In questo momento è possibile solo effettuare una nuova installazione.
    
    Dopo che avrete installato Linux, potrete usare questa opzione
    per avviare il sistema installato oppure per aggiornarlo.

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    This product only offers a new installation.
it: 
    Questo prodotto offre solo una installazione ex novo.

note: --------------------------------------------------------------- help text for installation method
en: <p>
    It appears that your machine has a Linux system installed.
    </p>
it: <p>
    Sembra che vi sia un sistema Linux installato sul Vostro computer.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    To verify this, existing partitions must be mounted. This can be a
    time-consuming process for large partitions.
    </p>
it: <p>
    Per verificarlo, bisogna montare le partizioni esistenti. Nel caso di grandi partizioni,
    ciò può richiedere un pò di tempo.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Please choose what to do:
    </p>
it: </p>
    Stabilite come procedere:
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>New Installation</b> if there is no existing Linux system on your
    machine or if you want to replace an existing Linux system completely,
    abandoning all its configuration data.
    </p>
it: <p>
    Scegliete <b>Nuova installazione</b> se non avete un sistema
    Linux sul Vostro computer o se volete sostituire completamente un
    sistema Linux preesistente, senza salvarne le impostazioni.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Update an Existing System</b> to update a Linux system already
    installed on your machine. This option preserves configuration settings
    from your existing system whenever possible.
    </p>
it: <p>
    Selezionate <b>Aggiornamento di un sistema esistente</b> se volete aggiornare
    un sistema Linux già presente sul Vostro computer. Questa opzione
    permette di conservare, ogni volta che sia possibile, le impostazioni del Vostro.
    sistema esistente.</p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Repair Installed System</b> if you have a damaged Linux system on
    your hard disk. With this option, try to fix problems automatically.
    </p>
it: <p>
    Selezionate <b>Ripara sistema installato</b> se avete un sistema Linux corrotto
    sul vostro disco rigido. Con questa opzione potete cercare di risolvere automaticamente
    dei problemi.</p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Boot Installed System</b> if you have a Linux system on your hard
    disk that will not boot. With this option, try to fix problems manually.
    </p>
it: <p>
    Selezionate <b>Avvio del sistema installato</b> se sul Vostro disco rigido si trova un
    sistema Linux che non si avvia più. Con questa opzione potete cercare
    di risolvere manualmente il problema.
    </p>

note: label for radio button 1, New installation
en: New &installation
it: &Nuova installazione

note: label for radio button 2, update
en: &Update an existing system
it: &Aggiornamento di un sistema esistente

note: label for radio button 3: Start repair system
en: &Repair Installed System
it: &Ripara sistema installato

note: label for radio button 4: Boot installed system
en: &Boot installed system
it: Avvio del sistema &installato

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
it: Fate la vostra selezione

note: this is a label of a message box
en: Choose one of the
    options to continue.
it: Scegliete una delle
    opzioni per continuare.

en: Content of File %1
it: Contenuto del file %1

note: help text for dialog "Release Notes"
en: <p>Here are the <b>release notes</b> for the installed
    Linux system. They provide a brief summary of new features and changes.</p>
it: <p>Ecco le <b>release notes</b> per il sistema Linux
    installato. Si tratta di una rassegna delle nuove caratteristiche e delle modifiche.</p>

note: give user feedback what's happening
en: Probing USB devices
it: Ricerca dispositivi USB

note: give user feedback what's happening
en: Probing FireWire devices...
it: Ricerca dispositivi FireWire in corso...

note: give user feedback what's happening
en: Probing floppy disk devices
it: Ricerca dispositivi a dischetti

note: give user feedback what's happening
en: Probing hard disk controllers
it: Ricerca controller dischi rigidi

note: give user feedback what's happening
en: Loading kernel modules for hard disk controllers
it: Caricamento in corso dei moduli del kernel per i controller dei dischi rigidi

note: -------------------------------------------------------------- Hard disks give user feedback what's happening
en: Probing hard disks
it: Ricerca dischi rigidi

en: No hard disks were found for the installation.
    Please check your hardware!
it: Non è stato trovato alcun disco rigido per l'installazione.
    Controllate il Vostro hardware!

en: No hard disks and no hard disk controllers were
    found for the installation.
    Check your hardware!
it: Non è stato rilevato alcun disco rigido e controller del disco
    ai fini dell'installazione.
    Controllate il Vostro hardware!

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog Help text for SUSEconfig dialog
en: <p><tt>SuSEconfig</tt> must write the configuration
    of your &product; system. Depending on the CPU and the amount of memory,
    this process can take some time.</p>
it: <p><tt>SuSEconfig</tt> deve scrivere la configurazione del vostro sistema
    &product;. A seconda della CPU e della quantità di memoria a disposizione,
    questo processo potrebbe richiedere un po' di tempo.</p>

note: Progress bar that displays overall progress in this dialog
en: Progress
it: Avanzamento

note: Dialog title for SuSEconfig dialog
en: Writing the system configuration
it: Scrittura in corso della configurazione di sistema

note: inform user about current SuSEconfig step
en: Running SuSEconfig.%1
it: Esecuzione in corso di SuSEconfig.%1

note: Call "all the rest" of the SuSEconfig main program inform user that SuSEconfig has finished
en: Finishing SuSEconfig
it: Conclusione di SuSEconfig

note: inform user that SuSEconfig has been disabled
en: SuSEconfig disabled in /etc/sysconfig/suseconfig
it: SuSEconfig disabilitato in /etc/sysconfig/suseconfig

note: The final LogView line to be displayed after SuSEconfig etc. is done.
en: Done.
it: Fatto.

note: inform the user that he/she has to reboot to activate new kernel
en: Reboot your system
    to activate the new kernel.
it: Riavviate il sistema
    per attivare il nuovo kernel.

note: Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: Your computer does not fulfill all requirements for
    a graphical installation. There is less than %1 MB
    memory or the X server could not be started.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
it: Il Vostro computer non possiede i requisiti necessari per
    un'installazione in modalità grafica. Dispone di meno
    di %1 MByte di memoria, o non è stato possibile 
    avviare l'X-server.
    
    Come ripiego sarete guidati nelle varie fasi
    dell'installazione dall'interfaccia testuale di YaST.
    Questa interfaccia offre le medesime funzionalità di quella grafica,
    ma le schermate differiscono da quelle riprodotte sul manuale.

note: The script YaST2 wants to inform about a problem with the option no_x11 but it's broken. else if (Mode::no_x11) Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: The graphical interface could not be started.
    
    The required packages were not installed (minimal installation) or
    the graphics card is not properly supported.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
it: Impossibile avviare l'interfaccia grafica.
    
    I pacchetti necessari non sono stati installati (installazione minima), oppure
    la scheda grafica non è supportata correttamente.
    
    Di conseguenza sarete guidati nelle varie fasi
    dell'installazione dall'interfaccia testuale di YaST2.
    Questa interfaccia offre le medesime funzionalità di quella grafica,
    ma le schermate differiscono da quelle riportate nel manuale.

note: Submodules handle their own error reporting text for a message box
en: Configuration saved.
    There were errors.
it: Configurazione salvata.
    Si sono verificati degli errori.

note: headline for installation proposal
en: Installation Settings
it: Impostazioni dell'installazione

en: Network Configuration
it: Configurazione di rete

en: Hardware Configuration
it: Configurazione hardware

en: Service Configuration
it: Configurazione del servizio

note: Check box: Skip all the configurations in this dialog - do this later manually or not at all Translators: About 40 characters max, use newlines for longer translations.
en: &Skip Configuration
it: &Salta configurazione

en: &Use Following Configuration
it: &Usa la seguente configurazione

en: &Change...
it: &Modifica...

note: Help message between headline and installation proposal / settings summary. May contain newlines, but don't make it very much longer than the original.
en: Click any headline to make changes or use the "Change..." menu below.
it: Fate clic su una delle intestazioni per effettuare modifiche oppure usate il menu "Modifica..." qui sotto.

note: Initial contents of proposal subwindow while proposals are calculated
en: Analyzing your system...
it: Analisi del sistema in corso...

note: maybe some submodules are not installed
en: &Reset to defaults
it: &Ripristina i valori predefiniti

note: General part of the help text for all types of proposals
en: <p>
    Change the values by clicking on the respective headline
    or by using the <b>Change...</b> menu.
    </p>
it: <p>
    Potete cambiare i valori facendo clic sull'intestazione corrispondente
    oppure usando il menu <b>Cambia...</b>.
    </p>

note: Help text for installation proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform a new installation with the values displayed.
    </p>
it: <p>
    Usate <b>Accetto</b> per effettuare una nuova installazione con i valori mostrati.
    </p>

note: Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    To update an existing &product; system instead of doing a new install,
    click the <b>Mode</b> headline or select <b>Mode</b> in the
    <b>Change...</b> menu.
    </p>
it: <p>
    Per aggiornare un &product; esistente,  invece di effettuare una nuova installazione,
    fate clic sull'intestazione <b>Modalità</b> oppure selezionate <b>Modalità</b> nel
    menu <b>Cambia...</b>.
    </p>

note: * * Deliberately omitting "boot installed system" here to avoid * confusion: The user will be prompted for that if Linux * partitions are found. * - sh@suse.de 2002-02-26 Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    Your hard disk has not been modified in any way, so you can still safely abort.
    </p>
it: <p>
    Il Vostro disco rigido non è stato modificato in alcun modo; potete quindi interrompere senza problemi.
    </p>

note: Help text for update proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform an update with the values displayed.
    </p>
it: <p>
    Usate <b>Accetto</b> per effettuare un aggiornamento con i valori mostrati.
    </p>

note: Help text for network configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the network settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
it: <p>
    Potete rendere effettive le impostazioni di rete premendo <b>Prossimo</b>.
    </p>

note: Help text for service configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the service settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
it: <p>
    Potete rendere effettive le impostazioni del servizio premendo <b>Prossimo</b>.
    </p>

note: Help text for hardware configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the hardware settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
it: <p>
    Potete rendere effettive le impostazioni hardware premendo <b>Prossimo</b>.
    </p>

note: Proposal in uml module
en: <P><B>UML Installation Proposal</B></P>
it: <P><B>Proposta di installazione UML</B></P>

en: <P>UML (User Mode Linux) installation allows you to start independent
    Linux virtual machines in the host system.</P>
it: <P>Tramite UML (User Mode Linux) potrete avviare 
    diverse macchine Linux virtuali indipendenti sul sistema host.</P>

note: Generic help text for other proposals (not basic installation or hardhware configuration. General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    To use the settings as displayed, press <b>Next</b>.
    </p>
it: <p>
    Per usare le impostazioni mostrate, premete <b>Prossimo</b>.
    </p>

note: question in a popup box
en: Really reset everything to default values?
it: Ripristinare ogni impostazione coi valori predefiniti?

note: explain consequences of a decision
en: You will lose all changes.
it: Perderete tutte le modifiche.

note: message show when user has disabled the configuration
en: Skipping configuration upon user request
it: Salto configurazione su richiesta dell'utente

note: error message is a popup
en: The proposal contains an error that must be
    resolved before continuing.
it: La proposta contiene un errore che deve essere
    risolto prima di continuare.

note: Proposal for installation mode
en: New installation
it: Nuova installazione

note: Proposal for installation mode
en: Update
it: Aggiornamento

note: this is a heading
en: Mode
it: Modalità

note: this is a menu entry
en: M&ode
it: M&odalità

note: VENDOR: main screen heading
en: Vendor Driver CD
it: CD del driver del produttore

note: VENDOR: cant mount /dev/cdrom popup
en: Please insert the vendor CD-ROM
it: Inserire il CD-Rom del produttore

note: VENDOR: vendor cd contains wrong data
en: Could not find driver data on the CD-ROM.
    Aborting now.
it: Impossibile trovare i dati del driver sul CD-Rom.
    Interruzione in corso.

note: VENDOR: vendor cd doesn't contain data for current system and linux version
en: The CD-ROM data does not match the running Linux system.
    Aborting now.
it: I dati sul CD-ROM non corrispondono alla versione di Linux in esecuzione.
    Interruzione in corso.

note: VENDOR: dialog heading
en: Installing driver...
it: Installazione driver...

note: VENDOR: popup if installation of driver failed
en: The installation failed.
    Contact the address on the CD-ROM.
it: Installazione fallita.
    Contattate l'indirizzo riportato sul CD-Rom.

note: VENDOR: message box with number of drivers installed
en: Installed %1 drivers from CD
it: %1 driver installati da CD

note: VENDOR: message box with error text
en: No driver data found on the CD-ROM.
    Aborting now.
it: Impossibile trovare i dati del driver sul CD-Rom.
    Interruzione in corso.

note: notification 1/2
en: <p>To access the X11 system, the <b>%1</b> package must be installed.</p>
it: <p>Per accedere al sistema X11, deve essere installato il pacchetto <b>%1</b>.</p>

note: notification 2/2
en: <p>Do you want to install it now?</p>
it: <p>Volete installarlo ora?</p>

note: progress stage title
en: Executing auto-install scripts in the installation environment.
it: Esecuzione in corso degli script di installazione nell'ambiente di installazione.

en: No hard disks and no hard disk controllers were
    found for the installation.
    Please check your hardware!
it: Non è stato rilevato alcun disco rigido per l'installazione.
    Controllate il Vostro hardware!

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog Help text for SUSEconfig dialog
en: <p><tt>SuSEconfig</tt> has to write the configuration
    of your &product; system. Depending on the CPU and the amount of memory,
    this process can take some time.</p>
it: <p><tt>SuSEconfig</tt> deve scrivere la configurazione del vostro sistema
     &product;. A seconda della velocità della CPU e della quantità di memoria,
    questo processo potrebbe richiedere un po' di tempo.</p>
