installation - en to fr translation catalogue (121 entries)

en: &Start YaST Control Center
fr: &Démarrer le centre de contrôle YaST

note: caption for dialog "Congratulation Dialog"
en: Installation Completed
fr: Installation achevée

en: <p><b>Congratulations!</b></p>
fr: <p><b>Félicitations !</b></p>

note: congratulation text 2/4
en: <p>The installation of &product; on your machine is complete.
    After clicking <b>Finish</b>, you can log in to the system.</p>
fr: <p>L'installation de &produit; sur votre ordinateur est achevée.
    Après avoir cliqué sur <b>Terminer</b>, vous pourrez vous
    connecter sur votre système.</p>

note: congratulation text 3/4 Translators: If there exists a SuSE web-page for your language change the address accordingly. If in doubt leave the original.
en: <p>Visit us at www.suse.com.</p>
fr: <p>Visitez notre site www.suse.com.</p>

note: congratulation text 4/4
en: <p>Have a lot of fun!<br>Your SuSE Development Team</p>
fr: <p>Have a lot of fun!<br>Votre équipe de développement SuSE</p>

note: help 1/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>Your system is ready for use.</p>
fr: <p>Votre système est prêt à être utilisé.</p>

note: help 2/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p><b>Finish</b> will close the YaST installation and continue
    to the login screen.</p>
fr: <p><b>Terminer</b> fermera l'installation YaST et passera
    à l'écran de connexion.</p>

note: help 3/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If you choose the default graphical desktop KDE, you can
    adjust some KDE settings to your hardware. Also notice
    our SuSE Welcome Dialog.</p>
fr: <p>Si vous choisissez KDE, l'interface graphique par défaut, vous
    pourrez adapter certains paramètres de KDE à votre matériel. Voyez aussi
    le dialogue de bienvenue de SuSE.</p>

note: help 4/4 for dialog "Congratulation Dialog"
en: <p>If desired, experts can use the full range of SuSE's configuration
    modules at this time. Check <b>Start YaST Control Center</b> and it will start
    after <b>Finish</b>. Note: The Control Center does not have a back button to
    return to this installation sequence.</p>
fr: <p>Les experts peuvent, s'ils le désirent, utiliser maintenant la palette
    complète des modules de configuration de SuSE. Cochez <b>Démarrer
    le centre de contrôle de YaST</b> et il démarrera après un clic sur
    <b>Terminer</b>. Note : le centre de contrôle n'a pas de bouton de retour
    pour revenir à la séquence d'installation.</p>

note: Confirmation message: Ask user if he really wishes to begin the installation, i.e. format hard disk partitions and install software. Before this point nothing has been changed - now we really mean business. `Yes' will prepare (format) the disk and install the software. `No' will go back; further con
en: Warning:
    YaST2 has obtained all the information
    required to install %1.
    The installation will be carried out according
    to settings made in the previous dialogs.
    To commit the installation and all choices made
    so far, choose "Yes".  Choose "No" to return
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
fr: Avertissement :
    YaST a obtenu toutes les informations
    nécessaires pour installer %1.
    L'installation sera exécutée en fonction des
    paramètres spécifiés dans les dialogues
    précédents. Pour confirmer l'installation et
    tous vos choix, sélectionnez "Oui". 
    Sélectionnez "Non" pour retourner au
    dialogue précédent.
    
    Démarrer l'installation ?

note: PushButton: Allright, really start installation
en: &Yes, install
fr: &Oui, installer

note: Confirmation message: Ask user if he really wishes to begin the update, i.e. update software. Before this point nothing has been changed - now we really mean business. `Yes' will update the software. `No' will go back; further config steps are possible. Translators notice: Line length < 48 chars.
en: Warning:
    YaST2 has all the data required for updating %1.
    The update will be carried out according to your
    settings made in the previous dialogs.
    To commit the update and all choices made
    so far, choose "Yes".  Choose "No" to return
    to the previous dialog.
    
    Start update?
fr: Attention :
    YaST a toutes les données nécessaires pour
    actualiser %1. La mise à jour sera effectuée en
    fonction des paramètres spécifiés dans les
    dialogues précédents. Pour confirmer la mise à
    jour et tous vos choix, sélectionnez "Oui".
    Sélectionnez "Non" pour retourner au dialogue
    précédent.
    
    Démarrer la mise à jour ?

note: PushButton: Allright, really start update
en: &Yes, Update
fr: &Oui, mise à jour

note: Help text for last dialog of base installation
en: <p>
    Please wait while the base system is being installed.
    </p>
fr: <p>
    Veuillez patienter pendant l'installation du système de base.
    </p>

note: progress stages
en: Update configuration
fr: Configuration de la mise à jour

note: progress stages
en: Copy files to installed system
fr: Copie des fichiers dans le système installé

note: progress stages
en: Install boot manager
fr: Installation du gestionnaire d'amorçage

note: progress stages
en: Prepare system for initial boot
fr: Préparer le système pour le démarrage initial

note: Headline for last dialog of base installation: Install LILO etc.
en: Finishing Basic Installation
fr: L'installation de base touche à sa fin

note: progress stage title
en: Configuring system for initial boot.
fr: Configuration du système pour le démarrage initial.

note: progress stage title
en: Executing autoinstall scripts in the installation environment.
fr: Exécution des scripts d'auto-installation dans l'environnement d'installation.

note: progress stage title
en: Setting up linker cache
fr: Configuration du cache de l'éditeur de liens

note: progress stage title
en: Initializing kernel modules...
fr: Initialisation des modules du noyau...

note: progress stage title
en: Configuring CD-ROM devices
fr: Configuration des périphériques CD-ROM

note: progress stage title
en: Creating mount points
fr: Création des points de montage

note: progress stage title
en: Saving configuration data on target system.
fr: Sauvegarde des données de configuration sur le système cible.

note: progress stage title
en: Initializing default window manager
fr: Initialisation du gestionnaire de fenêtres par défaut

note: progress stage title
en: Initializing fonts
fr: Initialisation des fontes...

note: progress stage title
en: Updating kernel module dependencies
fr: Mise à jour des dépendances des modules du noyau

note: progress stage title
en: Copying configuration files to installed system
fr: Copie des fichiers de configuration sur le système installé

note: progress stage title
en: Installing boot manager...
fr: Installation du gestionnaire d'amorçage...

note: for s390: Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: 
    Your system will now be shut down.
    After shutdown, reload the system
    with the load address of your root DASD.
fr: 
    Votre système va maintenant être arrêté.
    Après l'arrêt, rechargez le système
    avec l'adresse de chargement de votre DASD root.

note: Final message after all packages from CD1 are installed and we're ready to start (boot into) the installed system Message that will be displayed along with information how the boot loader was installed
en: Now booting your system...
fr: L'amorçage de votre système est en cours...

en: Cannot mount host file system.
fr: Impossible de monter le système de fichiers hôte.

note: progress stage title
en: Copying log files to installed system
fr: Copie des journaux sur le système installé

note: progress stage title
en: Unmounting all mounted devices
fr: Démontage de tous les périphériques montés

note: Button to accept a license agreement
en: I &Agree
fr: J'&accepte

note: Button to reject a license agreement
en: I Do &Not Agree
fr: Je &n'accepte pas

en: Evaluating root partition. One moment please...
fr: Évaluation de la partition racine. Un instant s'il vous plaît...

note: a popup
en: No Linux root partition found.
fr: Aucune partition racine LINUX n'a été trouvée.

note: Information popup: Inform user what partition will be booted from after user selected "Boot installed system"
en: Booting from %1
fr: Amorçage depuis %1

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    There is no Linux on any of your hard disks.
    It is only possible to perform a new installation at the moment.
    
    After Linux is installed, you can use this selection
    to boot the installed system or to update it.
fr: 
    Vous n'avez pas de Linux sur vos disques durs.
    Seule une nouvelle installation est actuellement possible.
    
    Après l'installation de Linux, vous pourrez utiliser 
    ce menu pour lancer ou mettre à jour le système installé.

note: Translators notice: About 60 Characters wide maximum - use more line breaks if neccessary. Plain text, no HTML!
en: 
    This product only offers a new installation.
fr: 
    Ce produit ne permet qu'une nouvelle installation.

note: --------------------------------------------------------------- help text for installation method
en: <p>
    It appears that your machine has a Linux system installed.
    </p>
fr: <p>
    Il semble qu'un système Linux soit installé sur votre machine.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    To verify this, existing partitions must be mounted. This can be a
    time-consuming process for large partitions.
    </p>
fr: <p>
    Pour le vérifier, il faut que les partitions existantes soient montées.
    Ceci peut prendre un bon moment pour les grandes partitions.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Please choose what to do:
    </p>
fr: <p>
    Veuillez sélectionner la marche à suivre :
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>New Installation</b> if there is no existing Linux system on your
    machine or if you want to replace an existing Linux system completely,
    abandoning all its configuration data.
    </p>
fr: <p>
    Sélectionnez <b>Nouvelle installation</b> si vous n'avez pas de système
    Linux sur votre machine ou si vous voulez remplacer complètement
    un système Linux en interrompant toutes ses données de configuration.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Update an Existing System</b> to update a Linux system already
    installed on your machine. This option preserves configuration settings
    from your existing system whenever possible.
    </p>
fr: <p>
    Sélectionnez <b>Mise à jour d'un système existant</b> pour actualiser un
    système Linux déjà installé sur votre machine. Cette option conserve,
    dans la mesure du possible, les paramètres de configuration du système déjà existant.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Repair Installed System</b> if you have a damaged Linux system on
    your hard disk. With this option, try to fix problems automatically.
    </p>
fr: <p>
    Sélectionnez <b>Réparation du système installé</b> si vous avez sur votre disque
    dur un système Linux endommagé. Avec cette option, vous pouvez
    essayer de résoudre les problèmes automatiquement.
    </p>

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>Boot Installed System</b> if you have a Linux system on your hard
    disk that will not boot. With this option, try to fix problems manually.
    </p>
fr: <p>
    Sélectionnez <b>Amorçage d'un système installé</b> si vous avez sur votre disque
    dur un système Linux qui ne démarre pas. Avec cette option, vous pouvez
    essayer de résoudre les problèmes manuellement.
    </p>

note: label for radio button 1, New installation
en: New &installation
fr: Nouvelle &installation

note: label for radio button 2, update
en: &Update an existing system
fr: Mise à jour d'&un système existant

note: label for radio button 3: Start repair system
en: &Repair Installed System
fr: &Réparer le système installé

note: label for radio button 4: Boot installed system
en: &Boot installed system
fr: A&morcer le système installé

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
fr: Faites une sélection

note: this is a label of a message box
en: Choose one of the
    options to continue.
fr: Sélectionnez une des
    options pour continuer.

note: caption for dialog "Release Notes"
en: Release Notes
fr: Notes explicatives

en: Content of File %1
fr: Contenu du fichier %1

note: help text for dialog "Release Notes"
en: <p>Here are the <b>release notes</b> for the installed
    Linux system. They provide a brief summary of new features and changes.</p>
fr: <p>Voici les <b>notes explicatives</b> concernant le système Linux installé.
    Elles vous offrent un bref aperçu des changements et nouvelles caractéristiques.</p>

note: give user feedback what's happening
en: Probing USB devices
fr: Test des périphériques USB

note: give user feedback what's happening
en: Probing FireWire devices...
fr: Test des périphériques FireWire...

note: give user feedback what's happening
en: Probing floppy disk devices
fr: Test des lecteurs de disquettes

note: give user feedback what's happening
en: Probing hard disk controllers
fr: Test des contrôleurs du disque dur

note: give user feedback what's happening
en: Loading kernel modules for hard disk controllers
fr: Chargement des modules du noyau pour les contrôleurs du disque dur

note: -------------------------------------------------------------- Hard disks give user feedback what's happening
en: Probing hard disks
fr: Test des disques durs

en: No hard disks were found for the installation.
    Please check your hardware!
fr: Il n'a pas été détecté de disque dur pour l'installation.
    Veuillez vérifier votre matériel !

en: No hard disks and no hard disk controllers were
    found for the installation.
    Check your hardware!
fr: Il n'a été détecté ni disque dur ni contrôleur de
    disque dur pour l'installation.
    Veuillez vérifier votre matériel !

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog Help text for SUSEconfig dialog
en: <p><tt>SuSEconfig</tt> must write the configuration
    of your &product; system. Depending on the CPU and the amount of memory,
    this process can take some time.</p>
fr: <p><tt>SuSEconfig</tt> doit écrire la configuration
    de votre système &product;. Cette procédure peut prendre un certain temps
    dont la durée dépendra du CPU et de la quantité de mémoire.</p>

note: Progress bar that displays overall progress in this dialog
en: Progress
fr: Progression

note: Dialog title for SuSEconfig dialog
en: Writing the system configuration
fr: Écriture de la configuration du système

note: inform user about current SuSEconfig step
en: Running SuSEconfig.%1
fr: Exécution de SuSEconfig.%1

note: Call "all the rest" of the SuSEconfig main program inform user that SuSEconfig has finished
en: Finishing SuSEconfig
fr: Fin de SuSEconfig

note: inform user that SuSEconfig has been disabled
en: SuSEconfig disabled in /etc/sysconfig/suseconfig
fr: SuSEconfig désactivé dans /etc/sysconfig/suseconfig

note: The final LogView line to be displayed after SuSEconfig etc. is done.
en: Done.
fr: Terminé.

note: inform the user that he/she has to reboot to activate new kernel
en: Reboot your system
    to activate the new kernel.
fr: Réamorcez votre système
    pour activer le nouveau noyau.

note: Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: Your computer does not fulfill all requirements for
    a graphical installation. There is less than %1 MB
    memory or the X server could not be started.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
fr: Votre machine ne remplit pas toutes les conditions requises
    pour une installation graphique. Soit vous avez moins
    de %1 Mo de mémoire, soit le serveur X n'a pas pu être démarré.
    
    Vous pouvez contourner ce problème avec le mode texte de YaST
    qui vous guidera à travers l'installation. Ce mode vous offrira les mêmes
    fonctions que le mode graphique, mais les écrans auront un aspect
    différent que ceux représentés dans le manuel.

note: The script YaST2 wants to inform about a problem with the option no_x11 but it's broken. else if (Mode::no_x11) Somehow the graphical frontend failed and we're running in text mode. Inform the user about this fact.
en: The graphical interface could not be started.
    
    The required packages were not installed (minimal installation) or
    the graphics card is not properly supported.
    
    As a fallback, the text front-end of YaST2 will guide you
    through the installation. This front-end offers the
    same functionality as the graphical one, but the screens
    differ from those in the manual.
fr: L'interface graphique n'a pas pu être démarrée.
    
    Soit les paquetages nécessaires n'ont pas été installés (installation minimum),
    soit la carte graphique n'est pas supportée correctement.
    
    Vous pouvez contourner ce problème avec le mode texte de YaST
    qui vous guidera à travers l'installation. Ce mode vous offrira les mêmes
    fonctions que le mode graphique, mais les écrans auront un aspect
    différent que ceux réprésentés dans le manuel.

note: this is a heading
en: Dummy
fr: Pseudo

note: this is a menu entry
en: &Dummy
fr: &Pseudo

note: Submodules handle their own error reporting text for a message box
en: Configuration saved.
    There were errors.
fr: Configuration enregistrée.
    Des erreurs se sont produites.

note: headline for installation proposal
en: Installation Settings
fr: Paramètres d'installation

en: Network Configuration
fr: Configuration de la carte réseau

en: Hardware Configuration
fr: Configuration du matériel

en: Service Configuration
fr: Configuration du service

note: Check box: Skip all the configurations in this dialog - do this later manually or not at all Translators: About 40 characters max, use newlines for longer translations.
en: &Skip Configuration
fr: &Sauter la configuration

en: &Use Following Configuration
fr: &Utiliser la configuration suivante

en: &Change...
fr: &Changer...

note: Help message between headline and installation proposal / settings summary. May contain newlines, but don't make it very much longer than the original.
en: Click any headline to make changes or use the "Change..." menu below.
fr: Cliquez sur l'un des titres pour faire des modifications ou utilisez le menu "Changer" ci-dessous.

note: Initial contents of proposal subwindow while proposals are calculated
en: Analyzing your system...
fr: Analyse de votre système...

note: maybe some submodules are not installed
en: &Reset to defaults
fr: &Restaurer les valeurs par défaut

note: General part of the help text for all types of proposals
en: <p>
    Change the values by clicking on the respective headline
    or by using the <b>Change...</b> menu.
    </p>
fr: <p>
    Changer les valeurs en cliquant sur les titres respectifs
    ou en utilisant le menu <b>Changer...</b>.
    </p>

note: Help text for installation proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform a new installation with the values displayed.
    </p>
fr: <p>
    Utilisez <b>Accepter</b> pour effectuer une nouvelle installation avec
    les valeurs affichées.
    </p>

note: Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    To update an existing &product; system instead of doing a new install,
    click the <b>Mode</b> headline or select <b>Mode</b> in the
    <b>Change...</b> menu.
    </p>
fr: <p>
    Pour mettre à jour un &produit; existant, au lieu d'effectuer une
    nouvelle installation, cliquez sur <b>Mode</b> ou sélectionnez
    <b>Mode</b> dans le menu <b>Changer...</b>
    </p>

note: * * Deliberately omitting "boot installed system" here to avoid * confusion: The user will be prompted for that if Linux * partitions are found. * - sh@suse.de 2002-02-26 Help text for installation proposal, continued
en: <p>
    Your hard disk has not been modified in any way, so you can still safely abort.
    </p>
fr: <p>
    Votre disque dur n'a pas été modifié, vous pouvez donc interrompre en toute
    sécurité.
    </p>

note: Help text for update proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Use <b>Accept</b> to perform an update with the values displayed.
    </p>
fr: <p>
    Utilisez <b>Accepter</b> pour effectuer une nouvelle installation avec 
    les valeurs affichées.
    </p>

note: Help text for network configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the network settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
fr: <p>
    Rendez effectifs les paramètres du réseau en cliquant sur <b>Suivant</b>.
    </p>

note: Help text for service configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the service settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
fr: <p>
    Rendez effectifs les paramètres du réseau en cliquant sur <b>Suivant</b>.
    </p>

note: Help text for hardware configuration proposal General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    Put the hardware settings into effect by pressing <b>Next</b>.
    </p>
fr: <p>
    Rendez effectifs les paramètres matériels en cliquant sur <b>Suivant</b>.
    </p>

note: Proposal in uml module
en: <P><B>UML Installation Proposal</B></P>
fr: <P><B>Proposition d'installation UML</B></P>

en: <P>UML (User Mode Linux) installation allows you to start independent
    Linux virtual machines in the host system.</P>
fr: <P>L'installation en mode Linux d'utilisateur (UML, User Mode Linux) vous permet
    de démarrer des machines Linux virtuelles indépendantes dans le système hôte.</P>

note: Generic help text for other proposals (not basic installation or hardhware configuration. General part ("You can change values...") is added as the next paragraph.
en: <p>
    To use the settings as displayed, press <b>Next</b>.
    </p>
fr: <p>
    Pour utiliser les paramètres tels qu'ils sont affichés, cliquez sur <b>Suivant</b>.
    </p>

note: question in a popup box
en: Really reset everything to default values?
fr: Faut-il vraiment restaurer toutes les valeurs par défaut ?

note: explain consequences of a decision
en: You will lose all changes.
fr: Vous allez perdre toutes vos modifications.

note: message show when user has disabled the configuration
en: Skipping configuration upon user request
fr: Configuration sautée à la demande de l'utilisateur

note: error message is a popup
en: The proposal contains an error that must be
    resolved before continuing.
fr: La proposition contient une erreur qui doit être
    résolue avant de continuer.

note: Proposal for installation mode
en: New installation
fr: Nouvelle installation

note: Proposal for installation mode
en: Update
fr: Mise à jour

note: VENDOR: main screen heading
en: Vendor Driver CD
fr: CD pilote du fabricant

note: VENDOR: cant mount /dev/cdrom popup
en: Please insert the vendor CD-ROM
fr: Veuillez insérer le CD du fabricant

note: VENDOR: vendor cd contains wrong data
en: Could not find driver data on the CD-ROM.
    Aborting now.
fr: Impossible de trouver les données du pilote sur le CD-ROM.
    Interruption.

note: VENDOR: vendor cd doesn't contain data for current system and linux version
en: The CD-ROM data does not match the running Linux system.
    Aborting now.
fr: Les données du CD-ROM sont inadéquates pour le système Linux utilisé.
    Interrompre maintenant.

note: VENDOR: dialog heading
en: Installing driver...
fr: Installation du pilote...

note: VENDOR: popup if installation of driver failed
en: The installation failed.
    Contact the address on the CD-ROM.
fr: L'installation a échoué.
    Contactez l'adresse figurant sur le CD-ROM.

note: VENDOR: message box with number of drivers installed
en: Installed %1 drivers from CD
fr: Pilotes %1 installés à partir du CD-ROM

note: VENDOR: message box with error text
en: No driver data found on the CD-ROM.
    Aborting now.
fr: Impossible de trouver les données du pilote sur le CD-ROM.
    Interruption.

note: notification 1/2
en: <p>To access the X11 system, the <b>%1</b> package must be installed.</p>
fr: <p>Pour accéder au système X11, le paquetage <b>%1</b> doit être installé.</p>

note: notification 2/2
en: <p>Do you want to install it now?</p>
fr: <p>Voulez-vous l'installer maintenant ?</p>

note: progress stage title
en: Executing auto-install scripts in the installation environment.
fr: Exécution des scripts d'auto-installation dans l'environnement d'installation.

en: No hard disks and no hard disk controllers were
    found for the installation.
    Please check your hardware!
fr: Il n'a été détecté ni disque dur ni contrôleur de
    disque dur pour l'installation.
    Veuillez vérifier votre matériel !

note: ////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Main Dialog Help text for SUSEconfig dialog
en: <p><tt>SuSEconfig</tt> has to write the configuration
    of your &product; system. Depending on the CPU and the amount of memory,
    this process can take some time.</p>
fr: <p><tt>SuSEconfig</tt> doit écrire la configuration
    de votre système &product;. Cette procédure peut prendre un certain temps
    dont la durée dépendra du CPU et de la quantité de mémoire.</p>
