sax - en to km translation catalogue (230 entries)

note: /.../ Copyright (c) 2005 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for the SaX2 and XFine GUI RTF text: Startup information for the user
en: <b>SaX2 Suggestion</b><hr>The currently-started graphics system is based on a suggestion made by SaX2. If this is acceptable, click <b>OK</b>. Otherwise, change the configuration.
km: <b>សំណើ​របស់ SaX2</b><hr>ប្រព័ន្ធ​ក្រាហ្វិក​ដែល​ចាប់ផ្ដើម​បច្ចុប្បន្ន គឺ​ត្រូវ​បាន​ផ្អែក​លើ​សំណើ​ដែល​លើកឡើង​ដោយ SaX2 ។ បើ​អ្នក​អាច​ទទួល​យក​វា​បាន ចុច <b>យល់ព្រម</b> ។ បើ​មិន​យល់ព្រម​ទេ ចូរ​ផ្លាស់ប្ដូរ​ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ចុះ ។

note: Caption text for the startup information window
en: Automatic Graphics System Setup
km: រៀបចំប្រព័ន្ធ​ក្រាហ្វិក​ស្វ័យប្រវត្តិ

note: Caption text for informing the user
en: Information...
km: ព័ត៌មាន...

note: Caption text for the main window
en: SaX2: X11 Configuration
km: SaX2 ៖ ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ X11

note: Title text on the left side
en: SaX Control Center
km: មជ្ឈមណ្ឌល​បញ្ជា​របស់ SaX

note: Help Button text
en: &Help
km: ជំនួយ

note: Ok Button text
en: &OK
km: យល់ព្រម

note: Yes Button text
en: &Yes
km: បាទ/ចាស

note: No Button text
en: &No
km: ទេ

note: Cancel Button text Maximum length: 40  characters
en: &Cancel
km: បោះបង់

note: RTF text: exit SaX message
en: <b>Exit SaX2</b><hr>Exit SaX2 now?
km: <b>ចេញ​ពី SaX2</b><hr>ចេញ​ពី SaX2 ឥឡូវឬ ?

note: Message box default caption text
en: Message
km: សារ

note: Change configuration Button text
en: C&hange Configuration
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ

note: Short description of the Monitor module Monitor name label
en: Monitor
km: ម៉ូនីទ័រ

note: title of module dialog
en: Card and Monitor Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​កាត និង ម៉ូនីទ័រ

note: Short description of the Mouse module Tab text for a display tab of the mouse dialog
en: Mouse
km: កណ្ដុរ

note: title of module dialog
en: Mouse Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​កណ្ដុរ

note: Short description of the Keyboard module
en: Keyboard
km: ក្ដារចុច

note: title of module dialog
en: Keyboard Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ក្ដារចុច

note: Short description of the Tablet module Tab title: Tablet vendor name selection
en: Tablet
km: ធែប្លីត

note: title of module dialog
en: Tablet Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ធែប្លីត

note: Short description of the Touchscreen module Tab text for a touchscreen tab of the touchscreen dialog
en: Touchscreen
km: ឧបករណ៍​ប៉ះអេក្រង់

note: title of module dialog
en: Touchscreen Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ឧបករណ៍​ប៉ះអេក្រង់

note: title of module dialog
en: Remote Access Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ការ​ចូលដំណើរការ​ពី​ចម្ងាយ

note: Tab text for a display tab of the monitor dialog
en: Display
km: ការ​បង្ហាញ

note: Activate display checkbox, Display=screen
en: Activate This Display
km: ធ្វើ​ឲ្យ​ការ​បង្ហាញ​នេះ​សកម្ម

note: Activate mouse checkbox
en: Activate This Pointer
km: ធ្វើ​ឲ្យ​ទ្រនិច​នេះ​សកម្ម

note: Graphics Card name label
en: Card
km: កាត

note: Change data
en: &Change...
km: ផ្លាស់ប្ដូរ...

note: Set options for some kind of data
en: &Options...
km: ជម្រើស...

note: Configure some data
en: Con&figure...
km: កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ...

note: Group box title for dual head setup
en: Dual Head Mode
km: របៀប​ក្បាល​ពីរ

note: Group box title for card options Group box title for mouse options Tab text for an options tab of the keyboard dialog Group box title for tablet options
en: Options
km: ជម្រើស

note: CheckBox label to activate the mouse wheel
en: Activate Mouse Wheel
km: ធ្វើ​ឲ្យ​កង់​កណ្ដុរ​សកម្ម

note: CheckBox label to invert the mouse X axis
en: Invert X-Axis
km: ដាក់​បញ្ច្រាស​អ័ក្ស-X

note: CheckBox label to invert the mouse Y axis
en: Invert Y-Axis
km: ដាក់​បញ្ច្រាស​អ័ក្ស-Y

note: CheckBox label to activate the 3 Button emulation
en: Activate 3-Button Emulation
km: ធ្វើ​ឲ្យ​ការ​ត្រាប់តាម ប៊ូតុង-៣ សកម្ម

note: CheckBox label to activate the wheel emulation
en: Emulate Wheel with Mouse Button
km: ត្រាប់​កង់​តាម​ប៊ូតុង​កណ្ដុរ

note: Group box title for card rotation
en: Rotate Screen
km: បង្វិល​អេក្រង់

note: Group box title for the mouse test field Line edit label pointing to the keyboard test field
en: Test
km: សាកល្បង

note: Button text in final step message box for testing the configuration
en: &Test
km: សាកល្បង

note: Button text in final step message box for saving the configuration
en: &Save
km: រក្សាទុក

note: Tab text for a layout tab of the keyboard dialog Label text for the primary keyboard layout Table topic text describing the keyboard layout column
en: Layout
km: ប្លង់

note: Status line of mouse test field: ready
en: Test ready
km: សាកល្បង​រួចរាល់​ហើយ

note: Status line of mouse test field: single button click
en: Single Click: Done
km: ចុច​ម្ដង ៖ ធ្វើ​រួច

note: Status line of mouse test field: double button click
en: Double Click: Done
km: ចុច​ទ្វេដង ៖ ធ្វើ​រួច

note: Status line of mouse test field: wheel moved
en: Scrolling
km: ការ​រមូរ

note: Status line of mouse test field: button pressed
en: Button pressed
km: ប៊ូតុង​ត្រូវ​បាន​ចុច

note: Status line of mouse test field: button released
en: Button released
km: ប៊ូតុង​ត្រូវ​បាន​លែង

note: Status line of mouse test field: wheel stopped
en: Stopped: Done
km: បាន​បញ្ឈប់ ៖ ធ្វើ​រួច

note: Group box title for properties
en: Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ

note: Activate dual head mode checkbox
en: Activate Dual Head Mode
km: ធ្វើ​ឲ្យ​របៀប​ក្បាល​ពីរ​សកម្ម

note: Set display resolution
en: Resolution
km: គុណភាព​បង្ហាញ

note: Set display colors
en: Colors
km: ពណ៌

note: Activate 3D checkboc
en: Activate 3D Acceleration
km: ធ្វើ​ឲ្យ​ការ​បង្កើន​ល្បឿន 3D សកម្ម

note: Tab title: Setup monitor properties for card X
en: Monitor for Card
km: ម៉ូនីទ័រ​សម្រាប់​កាត

note: Tab title: Setup monitor for second channel on card X
en: Second Monitor for Card
km: ម៉ូនីទ័រ​ទីពីរ​សម្រាប់​កាត

note: Tab title: Setup sync frequencies
en: Sync Frequencies
km: ប្រេកង់​សមកាលកម្ម

note: Tab title: Setup display size
en: Display Size
km: ទំហំ​បង្ហាញ

note: Tab title: Setup the monitor arrangement Title for the multihead arrangement
en: Arrangement
km: ការ​រៀបចំ

note: Information about dual head mode. %1=the dual head modus %2=the resolution
en: Activated in %1 mode with %2
km: បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​សកម្ម​ក្នុង​របៀប %1 ជាមួយ %2

note: Short Information that something has been activated
en: Activated in driver default mode
km: បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​សកម្ម​ក្នុង​របៀប​លំនាំដើម​របស់​កម្មវិធី​បញ្ជា

note: rwalter Monitor Model is unknown and should be changed Mouse Model is unknown and should be changed
en: Unconfigured
km: មិន​បាន​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ

note: Message appears when user is trying to deactivate all displays
en: <b>Cannot Deactivate All Displays</b><hr><nobr>At least one display must be active.</nobr>
km: <b>មិន​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​ការ​បង្ហាញ​ទាំងអស់​អសកម្ម​បាន​ឡើយ</b><hr><nobr>យ៉ាង​ហោច​ណាស់ ការ​បង្ហាញ​មួយ​ត្រូវ​តែ​សកម្ម ។</nobr>

note: Info label for dual head checkbox
en: No configuration available
km: មិន​មាន​ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ

note: Radiobutton for traditional multihead mode
en: Traditional Multihead:
    Each screen is an independent display
km: ក្បាល​ច្រើន​បែប​បុរាណ ៖
    អេក្រង់​នីមួយៗ​គឺ​ជា​ការ​បង្ហាញ​ឯករាជ្យ

note: Radiobutton for cloned multihead mode
en: Cloned Multihead:
    Each display is a clone of the primary display
km: ក្បាល​ច្រើន​ដែល​បាន​ក្លូន ៖
    ការ​បង្ហាញ​នីមួយៗ​គឺ​ជា​ក្លូន​នៃ​ការ​បង្ហាញ​មេ

note: Radiobutton for xinerama multihead mode
en: Xinerama Multihead:
    Build one big display out of all screens
km: ក្បាល​ច្រើន Xinerama ៖
    បង្កើត​ការ​បង្ហាញ​ធំ​មួយ​ចេញ​ពី​អេក្រង់​ទាំងអស់

note: Title for multihead modi
en: Multihead Mode
km: របៀប​ក្បាល​ច្រើន

note: Monitor X - connected to - CardY
en: Connected To
km: បាន​តភ្ជាប់​ទៅ

note: Tooltip text if monitor is unknown
en: Unknown Monitor:
km: មិន​ស្គាល់​ម៉ូនីទ័រ ៖

note: Tooltip text for primary monitor
en: Primary Monitor:
km: ម៉ូនីទ័រ​មេ ៖

note: Windowanager title for the monitor model setup Windowanager title for the second monitor model setup
en: Monitor Settings
km: ការ​កំណត់​ម៉ូនីទ័រ

note: Windowanager title for the mouse mode setup
en: Mouse Settings
km: ការ​កំណត់​កណ្ដុរ

note: Windowanager title for the card options dialog
en: Graphics Card Settings
km: ការ​កំណត់​កាត​ក្រាហ្វិក

note: Windowanager title for the dual head setup
en: Dual Head Settings
km: ការ​កំណត់​ក្បាល​ពីរ

note: Radiobutton don't rotate
en: Not Rotated
km: មិន​ត្រូវ​បាន​បង្វិល

note: Radiobutton rotate to the left side
en: To the Left
km: ទៅ​ឆ្វេង

note: Radiobutton rotate to the right side
en: To the Right
km: ទៅ​ស្ដាំ

note: Popup message to ask the user for an option value
en: <b>Option Needs a Value</b><hr><nobr>Set up a value for option %1.</nobr>
km: <b>ជម្រើស​ត្រូវការ​តម្លៃ​មួយ</b><hr><nobr>រៀបចំ​តម្លៃ​សម្រាប់​ជម្រើស %1 ។</nobr>

note: Group box title for the monitor vendor and name selection
en: Monitor: Vendor and Name Selection
km: ម៉ូនីទ័រ ៖ ការ​ជ្រើស​ក្រុមហ៊ុន​លក់ និង ឈ្មោះ

note: Group box title for the mouse vendor and name selection
en: Mouse: Vendor and Name Selection
km: កណ្ដុរ ៖ ការ​ជ្រើស​ក្រុមហ៊ុន​លក់ និង ឈ្មោះ

note: Group box title for the manual sync frequency set up
en: Manual Sync Frequency Setup
km: រៀបចំ​ប្រេកង់​ធ្វើ​សមកាលកម្ម​ដោយ​ដៃ

note: Group box title for the aspect/ratio selection
en: Diagonal and Aspect Ratio
km: អង្កត់ទ្រូង និង សមាមាត្រ

note: Group box title for the display size setup
en: Display Size in [ mm ]
km: ទំហំ​ការ​បង្ហាញ​គិត​ជា [ ម.ម. ]

note: Text message telling to be carefull with the monitor sync frequencies
en: <b>Note:</b> Wrong sync ranges may damage your monitor. Consult the monitor manual for the settings.<br><br>If you want your monitor not to use its maximum rating, decrease the sync ranges.
km: <b>ចំណាំ ៖</b> កំហុស​ជួរ​ធ្វើ​សមកាលកម្ម​អាច​បណ្ដាល​ឲ្យ​ខូច​ម៉ូនីទ័រ​របស់​អ្នក ។ សូម​មើល​សៀវភៅ​ដៃ​របស់​ម៉ូនីទ័រ អំពី​ការ​កំណត់ ។<br><br>បើ​អ្នក​ចង់​ឲ្យ​ម៉ូនីទ័រ​របស់​អ្នក មិន​ប្រើ​អត្រា​អតិបរមា ចូរ​បន្ថយ​ជួរ​ធ្វើ​សមកាលកម្ម ។

note: Checkbox to activate DPMS
en: Activate DPMS
km: ធ្វើ​ឲ្យ DPMS សកម្ម

note: Button to popup the disk dialog for reading the monitor utility disk
en: Utility Disk...
km: ថាស​ឧបករណ៍​ប្រើប្រាស់...

note: Label text for horizontal sync frequency
en: Horizontal
km: ផ្ដេក

note: Label text for second monitor name
en: Second Monitor:
km: ម៉ូនីទ័រ​ទីពីរ ៖

note: Label text for second monitor resolution
en: Second Monitor Resolution
km: គុណភាព​បង្ហាញ​របស់​ម៉ូនីទ័រ​ទីពីរ

note: Label text for vertical sync frequency
en: Vertical
km: បញ្ឈរ

note: Label text for the aspect ratio combo box
en: Aspect Ratio
km: សមាមាត្រ

note: Label text for the diagonal length combo box
en: Diagonal
km: អង្កត់ទ្រូង

note: Label text for the display size X-Axis
en: X Axis [mm]
km: អ័ក្ស X [ម.ម.]

note: Label text for the display size Y-Axis
en: Y Axis [mm]
km: អ័ក្ស Y [ម.ម.]

note: Something is not configured
en: Not configured
km: មិន​បាន​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ

note: Unit name for inches in german zoll
en: inches
km: អ៊ិន្ឈ៍

note: Message box of type Ok, telling to user to insert a CD or disk
en: <b>Insert CD or Disk</b><hr>Insert the display utility CD or disk from the monitor vendor.
km: <b>បញ្ចូល​ស៊ីឌី ឬ ថាស</b><hr>បញ្ចូល​ស៊ីឌី ឬ ថាស​របស់​ក្រុមហ៊ុន​លក់​ម៉ូនីទ័រ ។

note: Message box of type Error, telling that the utility disk cannot be opened
en: <b>Read Error</b><hr>Could not read from CD or disk. This may point to a damaged medium or incorrectly formatted information files.
km: <b>កំហុស​ក្នុង​ការ​អាន</b><hr>មិន​អាច​អាន​ពី​ស៊ីឌី ឬ ថាស​បាន​ឡើយ ។ វា​ប្រហែល​ជា ​ចង្អុល​ទៅ​ឧបករណ៍​ដែល​ខូច ឬ ឯកសារ​ព័ត៌មាន​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ទ្រង់ទ្រាយ​មិន​ត្រឹមត្រូវ ។

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Traditional
km: បុរាណ

note: First gap of the ActivateInfo text: Multihead mode name
en: Clone
km: ក្លូន

note: Tab text for the mouse model dialog
en: Mouse Model
km: ម៉ូដែល​កណ្ដុរ

note: Group box title for the primary keyboard setup
en: Primary Setup
km: ការ​រៀបចំ​ចម្បង

note: Label text for the primary keyboard type
en: Type
km: ប្រភេទ

note: Label text for the primary keyboard variant Table topic text describing the variant column
en: Variant
km: វ៉ារ្យ៉ង់

note: Group box title for the additional keyboard setup
en: Additional Layouts
km: ប្លង់​បន្ថែម​ទៀត

note: Table topic text describing the status column
en: Status
km: ស្ថានភាព

note: Table topic text describing the keytable column
en: Keytable
km: តារាង​គ្រាប់ចុច

note: List View root item text
en: Group Shift/Lock Behavior
km: ដាក់​ឥរិយាបថ​ប្ដូរ/ការ​ចាក់​សោ ជា​ក្រុម

note: List View root item text
en: Use Keyboard LED to Show Alternate Group
km: ប្រើ​ភ្លើង​របស់​ក្ដារចុច ដើម្បី​បង្ហាញ​ក្រុម​ជំនួស

note: List View root item text
en: Compose Key Position
km: ទីតាំង​គ្រាប់ចុច​តែង

note: List View root item text XKBFile extension text
en: Control Key Position
km: ទីតាំង​គ្រាប់ចុច​បញ្ជា

note: List View root item text
en: Third Level Chooser
km: កម្មវិធី​ជ្រើស​កម្រិត​ទីបី

note: List View root item text
en: Alt/Win Key Behavior
km: ឥរិយាបថ​គ្រាប់ចុច ជំនួស/Win

note: List View root item text
en: CapsLock Key Behavior
km: ឥរិយាបថ​គ្រាប់ចុច ប្ដូរ​ជាប់

note: List View item text: Radiobutton no item selected
en: None
km: គ្មាន

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key switches group while pressed.
km: គ្រាប់ចុច​ជំនួស ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Both Ctrl keys together change group.
km: គ្រាប់ចុច​បញ្ជា​ទាំងពីរពេល​ជា​មួយ​គ្នា ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Right Shift key changes group.
km: គ្រាប់ចុច​ប្ដូរ​ខាង​ស្ដាំ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Left Win key changes group.
km: គ្រាប់ចុច Win ខាង​ឆ្វេង ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Left Alt key changes group.
km: គ្រាប់ចុច​ជំនួស ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Both Win keys switch group while pressed.
km: គ្រាប់ចុច Win ទាំងពីរ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key switches group while pressed.
km: គ្រាប់ចុច​បញ្ជា​ខាង​ស្ដាំ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: CapsLock just locks the Shift modifier.
km: "ប្ដូរ​ជាប់" គ្រាន់​តែ​ចាក់សោ​គ្រាប់ចុច "ប្ដូរ" ប៉ុណ្ណោះ ។

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles normal capitalization of alphabetic characters.
km: គ្រាប់ចុច​ប្ដូរ​ជាប់ បិទបើកអក្សរក្រម​ធំ ។

note: XKBFile extension text
en: CapsLock toggles Shift so all keys are affected.
km: គ្រាប់ចុច​ប្ដូរ​ជាប់ បិទបើក​គ្រាប់ចុច​ប្ដូរ ដូច្នេះ​គ្រាប់ចុច​ទាំងអស់​នឹង​ត្រូវ​រង​ឥទ្ធិពល ។

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key is Compose.
km: គ្រាប់ចុច Win ខាង​ស្ដាំ គឺ​ជា​គ្រាប់ចុច​តែង ។

note: XKBFile extension text
en: Shift+CapsLock changes group.
km: ប្ដូរ+ប្ដូរជាប់ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: R-Alt switches group while pressed.
km: គ្រាប់ចុច​ឆ្លាស់ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Right Control key works as Right Alt.
km: គ្រាប់ចុច​បញ្ជា​ខាង​ស្ដាំ ដំណើរការ​ដូច​គ្រាប់ចុច​ឆ្លាស់ ។

note: XKBFile extension text
en: Control key at bottom left
km: គ្រាប់ចុច​បញ្ជា នៅ​ខាង​ក្រោម​ឆ្វេង

note: XKBFile extension text
en: Press any of Win-keys to choose 3rd level.
km: ចុច​គ្រាប់ចុច Win ណា​មួយ ដើម្បី​ជ្រើស​កម្រិត​ទីបី ។

note: XKBFile extension text
en: Press Right Alt key to choose 3rd level.
km: ចុច​គ្រាប់ចុច​ឆ្លាស់ ដើម្បី​ជ្រើស​កម្រិត​ទីបី ។

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl key changes group.
km: គ្រាប់ចុច​បញ្ជា​ខាង​ស្ដាំ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Right Alt is Compose.
km: គ្រាប់ចុច​ឆ្លាស់ គឺ​ជា​គ្រាប់ចុច​តែង ។

note: XKBFile extension text
en: Right Ctrl is Compose.
km: គ្រាប់ចុច​បញ្ជា​ខាង​ស្ដាំ គឺ​ជា​គ្រាប់ចុច​តែង ។

note: XKBFile extension text
en: ScrollLock LED shows alternative group.
km: ភ្លើង​របស់ ScrollLock បង្ហាញ​ក្រុម​ជំនួស ។

note: XKBFile extension text
en: Control key at left of -A-
km: គ្រាប់ចុច​បញ្ជា នៅ​ខាង​ឆ្វេង​នៃ -A-

note: XKBFile extension text
en: Third level choosers
km: កម្មវិធី​ជ្រើស​កម្រិត​ទីបី

note: XKBFile extension text
en: Both Shift keys together change group.
km: គ្រាប់ចុច​ប្ដូរ​ទាំងពីរ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: CapsLock uses internal capitalization. Shift cancels CapsLock.
km: "ប្ដូរ​ជាប់" ប្ដូរ​ការ​សរសេរ​ជា​អក្សរ​ធំ​ខាង​ក្នុង ។ "ប្ដូរ" បិទ "ប្ដូរ​ជាប់" វិញ ។

note: XKBFile extension text
en: Make CapsLock an additional Control.
km: ធ្វើ​ឲ្យ​គ្រាប់ចុច​ប្ដូរជាប់ ក្លាយ​ជា​គ្រាប់ចុច​បញ្ជា​បន្ថែម​ទៀត ។

note: XKBFile extension text
en: Press Left Win-key to choose 3rd level.
km: ចុច​គ្រាប់ចុច Win ខាង​ឆ្វេង ដើម្បី​ជ្រើស​កម្រិត​ទីបី ។

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key changes group.
km: គ្រាប់ចុច Win ខាង​ស្ដាំ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the left Win-key.
km: មេតា​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ទៅ​គ្រាប់ចុច Win ខាង​ឆ្វេង ។

note: XKBFile extension text
en: CapsLock LED shows alternative group.
km: ភ្លើង​របស់​គ្រាប់ចុច​ប្ដូរ​ជាប់ បង្ហាញ​ក្រុម​ជំនួស ។

note: XKBFile extension text
en: NumLock LED shows alternative group.
km: ភ្លើង​របស់​គ្រាប់ចុច​លេខ បង្ហាញ​ក្រុម​ជំនួស ។

note: XKBFile extension text
en: Left Shift key changes group.
km: គ្រាប់ចុច​ប្ដូរ​ខាង​ឆ្វេង ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Left Win-key switches group while pressed.
km: គ្រាប់ចុច Win ខាង​ឆ្វេង ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Menu is Compose.
km: គ្រាប់ចុច​ម៉ឺនុយ គឺ​ជា​គ្រាប់ចុច​តែង ។

note: XKBFile extension text
en: Both Alt keys together change group.
km: គ្រាប់ចុច​ជំនួស+ឆ្លាស់ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: CapsLock key changes group.
km: គ្រាប់ចុច​ប្ដូរ​ជាប់ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Swap Control and CapsLock.
km: ដូរ​បញ្ជា និង ប្ដូរ​ជាប់ ។

note: XKBFile extension text
en: Press any of Alt keys to choose 3rd level.
km: ចុច​គ្រាប់ចុច​ជំនួស ឬ ឆ្លាស់ ដើម្បី​ជ្រើស​កម្រិត​ទីបី ។

note: XKBFile extension text
en: Right Alt key changes group.
km: គ្រាប់ចុច​ឆ្លាស់ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Shift with numpad keys works as in MS Windows.
km: គ្រាប់ចុច​ប្ដូរ+លេខ​លើ​បន្ទះ​លេខ ដំណើរការ​ដូច​ម៉ៃក្រូសូហ្វ​វ៉ីនដូ​ដែរ ។

note: XKBFile extension text
en: Special keys (Ctrl+Alt+<key>) handled in a server.
km: គ្រាប់ចុច​ពិសេស (បញ្ជា+ជំនួស+<គ្រាប់ចុច>) ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ក្នុង​ម៉ាស៊ីន​ប្រើ​មួយ ។

note: XKBFile extension text
en: Hyper is mapped to the Win-keys.
km: Hyper ត្រូវ​បាន​ដាក់​ទៅ​គ្រាប់ចុច Win ។

note: XKBFile extension text
en: Alt is mapped to the right Win-key and Super to Menu.
km: គ្រាប់ចុច​ជំនួស​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ទៅ​គ្រាប់ចុច Win ខាង​ស្ដាំ ហើយ Super ទៅ​ម៉ឺនុយ ។

note: XKBFile extension text
en: Super is mapped to the Win-keys (default).
km: Super ត្រូវ​បាន​ដាក់​ទៅ​គ្រាប់ចុច Win (លំនាំដើម) ។

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta on the Alt keys (default).
km: ជំនួស និង មេតា​ស្ថិត​នៅ​លើ​គ្រាប់ចុច​ជំនួស (លំនាំដើម) ។

note: XKBFile extension text
en: Add the standard behavior to Menu key.
km: បន្ថែម​ឥរិយាបថ​ខ្នាត​គំរូ​ទៅ​គ្រាប់ចុច​ម៉ឺនុយ ។

note: XKBFile extension text
en: Alt and Meta are on the Alt keys (default).
km: ជំនួស និង មេតា​ស្ថិត​នៅ​លើ​គ្រាប់ចុច​ជំនួស (លំនាំដើម) ។

note: XKBFile extension text
en: Press Right Control to choose 3rd level.
km: ចុច​បញ្ជា​ខាង​ស្ដាំ ដើម្បី​ជ្រើស​កម្រិត​ទីបី ។

note: XKBFile extension text
en: Alt+Shift changes group.
km: ជំនួស+ប្ដូរ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Control+Shift changes group.
km: បញ្ជា+ប្ដូរ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: CapsLock acts as Shift with locking. Shift cancels CapsLock.
km: "ប្ដូរ​ជាប់" ដើរតួ​ជា "ប្ដូរដែល​ជាប់​សោ" ។ "ប្ដូរ" បិទ "ប្ដូរ​ជាប់" វិញ ។

note: XKBFile extension text
en: Use keyboard LED to show alternative group.
km: ប្រើ ភ្លើង​របស់​ក្ដារចុច ដើម្បី​បង្ហាញ​ក្រុម​ជំនួស ។

note: XKBFile extension text
en: Press Right Win-key to choose 3rd level.
km: ចុច​គ្រាប់ចុច Win ខាង​ស្ដាំ ដើម្បី​ជ្រើស​កម្រិត​ទីបី ។

note: XKBFile extension text
en: Press Left Alt key to choose 3rd level.
km: ចុច​គ្រាប់ចុច​ជំនួស ដើម្បី​ជ្រើស​កម្រិត​ទីបី ។

note: XKBFile extension text
en: Meta is mapped to the Win-keys.
km: មេតា​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ទៅ​គ្រាប់ចុច Win ។

note: XKBFile extension text
en: Press Menu key to choose 3rd level.
km: ចុច​គ្រាប់ចុច​ម៉ឺនុយ ដើម្បី​ជ្រើស​កម្រិត​ទីបី ។

note: XKBFile extension text
en: Left Ctrl key changes group.
km: គ្រាប់ចុច​បញ្ជា​ខាង​ឆ្វេង ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Menu key changes group.
km: គ្រាប់ចុច​ម៉ឺនុយ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Alt+Control changes group.
km: ជំនួស+បញ្ជា ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: XKBFile extension text
en: Right Win-key switches group while pressed.
km: គ្រាប់ចុច Win ខាង​ស្ដាំ ផ្លាស់ប្ដូរ​ក្រុម ។

note: Tab title: Tablet port and mode selection
en: Port and Mode
km: ច្រក និង របៀប

note: Tab title: Tablet electronic pens (pen,eraser)
en: Electronic Pens
km: ប៊ិក​អេឡិចត្រូនិក

note: Activate tablet checkbox
en: Activate This Tablet
km: ធ្វើ​ឲ្យ​ធែប្លីត​នេះ​សកម្ម

note: Group box title for the tablet vendor and name selection
en: Tablet: Vendor and Name Selection
km: ធែប្លីត ៖ ការ​ជ្រើស​ក្រុមហ៊ុន​លក់ និង ឈ្មោះ

note: Group box title for tablet port combobox
en: Connection Port
km: ច្រក​តភ្ជាប់

note: Group box title for tablet mode
en: Primary Tablet Mode
km: របៀប​ធែប្លីត​មេ

note: Group box title for pen/eraser tablet mode
en: Pen or Eraser Mode
km: របៀប​ប៊ិក ឬ ជ័រលុប

note: Radiobutton for relative tablet mode
en: Relative
km: ប្រែប្រួល

note: Radiobutton for absolute tablet mode
en: Absolute
km: មិន​ប្រែប្រួល

note: Group box title for the tablet tools (pen/eraser)
en: Tools
km: ឧបករណ៍

note: Add Pen Checkbox
en: Add Pen
km: បន្ថែម​ប៊ិក

note: Add Eraser Checkbox
en: Add Eraser
km: បន្ថែម​ជ័រលុប

note: Windowanager title for the tablet pen options dialog
en: Pen or Eraser Settings
km: ការ​កំណត់​ប៊ិក ឬ ជ័រលុប

note: Tab title: Pen properties
en: Pen Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ប៊ិក

note: Tab title: Eraser properties
en: Eraser Properties
km: លក្ខណៈ​សម្បត្តិ​ជ័រលុប

note: Activate/Assign touchscreen checkbox
en: Assign a Touchscreen to Display Number %1
km: ផ្ដល់​ឧបករណ៍​ប៉ះអេក្រង់​ទៅ​ការ​បង្ហាញ​លេខ %1

note: Group box title for the touchscreen vendor and name selection
en: Touchscreen: Vendor and Name Selection
km: ឧបករណ៍​ប៉ះ​អេក្រង់ ៖ ការ​ជ្រើស​ក្រុមហ៊ុន​លក់ និង ឈ្មោះ

note: Finish configuration message box
en: <b>Final Steps</b><hr>The last step is saving your new configuration. It is recommended to test the new configuration before saving it. If the test server shows a corrupted desktop, press <b>[ Ctrl+Alt+Backspace ]</b> to kill the server.
km: <b>ជំហាន​ចុងក្រោយ</b><hr>ជំហាន​ចុងក្រោយ​គឺ​ការ​រក្សាទុក​ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ថ្មី​របស់​អ្នក ។ យក​ល្អ​អ្នក​គួរ​តែ​សាកល្បង​ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ថ្មី​សិន មុន​នឹង​រក្សាទុក ។ បើ​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ​ការ​សាកល្បង​បង្ហាញ​ផ្ទៃតុ​ដែល​ខូច ចូរ​ចុច <b>[ បញ្ជា+ជំនួស+លុប​ថយក្រោយ ]</b> ដើម្បី​បញ្ឈប់​ម៉ាស៊ីន​បម្រើ ។

note: Tab title: VNC Server configuration
en: VNC Server
km: ម៉ាស៊ីន​បម្រើ VNC

note: Activate VNC server checkbox
en: Allow Access to Display Using VNC Protocol
km: អនុញ្ញាត​ការ​ចូលដំណើរការ​ទៅ​កាន់​ការ​បង្ហាញ ដោយ​ប្រើ​ពិធីការ VNC

note: Group box title for the VNC options
en: VNC Options
km: ជម្រើស VNC

note: Activate VNC password protection checkbox
en: Activate Password Protection
km: ធ្វើ​ឲ្យ​ការ​ការពារ​ពាក្យសម្ងាត់​សកម្ម

note: LineEdit label: enter password
en: Password
km: ពាក្យសម្ងាត់

note: LineEdit contents: enter new password
en: <Enter new password>
km: <បញ្ចូល​ពាក្យសម្ងាត់​ថ្មី>

note: LineEdit contents: change password
en: <Change password>
km: <ផ្លាស់ប្ដូរ​ពាក្យសម្ងាត់>

note: LineEdit contents: verify password
en: <Verify password>
km: <ផ្ទៀងផ្ទាត់​ពាក្យសម្ងាត់>

note: Activate HTTP access checkbox
en: Activate HTTP Access
km: ធ្វើ​ឲ្យ​ការ​ចូលដំណើរការ HTTP សកម្ម

note: Activate multiple VNC connection checkbox
en: Allow Multiple VNC Connections
km: អនុញ្ញាត​ការ​តភ្ជាប់ VNC ច្រើន

note: SpinBox label to setup the HTTP port number
en: HTTP Port
km: ច្រក HTTP

note: VNC message box appearing if password strings doesn't match
en: <b>VNC Password Mismatch</b><hr>The first and the second version of the password do not match.
km: <b>ពាក្យសម្ងាត់​របស់ VNC មិន​ដូច​គ្នា​ឡើយ</b><hr>កំណែ​ទីមួយ និង ទីពីរ​របស់​ពាក្យសម្ងាត់​មិន​ផ្គូផ្គង​គ្នា ។

note: VNC message box appearing if password is too short
en: <b>VNC Password Fault</b><hr>The password field has been left empty or the password is too short. Enter a password with at least six characters.
km: <b>ពាក្យសម្ងាត់​របស់ VNC មាន​កំហុស</b><hr>វាល​ពាក្យសម្ងាត់​ត្រូវ​បាន​ទុក​ឲ្យ​នៅ​ទទេ ឬ ពាក្យ​សម្ងាត់​មាន​ប្រវែង​ខ្លី​ពេក ។ ចូរ​បញ្ចូល​ពាក្យសម្ងាត់​មួយ​ដែល​មាន​ប្រវែង​យ៉ាង​តិច ៦ តួអក្សរ ។

note: Install missing packages box
en: <b>Software Installation:</b><hr>Some packages are missing. Install the missing packages now?
km: <b>ការ​ដំឡើង​កម្មវិធី ៖</b><hr>បាត់​កញ្ចប់​ខ្លះ ។ ដំឡើង​កញ្ចប់​ដែល​បាត់ ឥឡូវឬ ?

note: Caption text for the missing package info window
en: Package Installation
km: ការ​ដំឡើង​កញ្ចប់

note: Progress bar title text
en: Importing module
km: កំពុង​នាំចូល​ម៉ូឌុល

note: Progress window caption text
en: SaX2: Importing data...
km: SaX2 ៖ កំពុង​នាំចូល​ទិន្នន័យ...

note: Progress window label text
en: Initialize cache...
km: ចាប់ផ្ដើម​ឃ្លាំងសម្ងាត់...

note: Message box text: configuration cannot be saved
en: <b>Saving Configuration Failed</b><hr>The following report has been created:
km: <b>ការ​រក្សាទុក​ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​បាន​បរាជ័យ</b><hr>របាយការណ៍​ខាង​ក្រោម ត្រូវ​បាន​បង្កើត ៖

note: Message box test: configuration has been saved
en: <b>Configuration Saved</b><hr>Your modifications will take effect the next time the graphics system is restarted. Exit SaX2 now?
km: <b>បាន​រក្សាទុក​ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ</b><hr>ការ​កែប្រែ​របស់​អ្នក​នឹង​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព នៅ​ពេល​អ្នក​ចាប់ផ្ដើម​ប្រព័ន្ធ​ក្រាហ្វិក​ឡើង​វិញ ។ ចេញ​ពី SaX2 ឥឡូវឬ ?

note: Message box text: testing the configuration has failed
en: <b>Testing Configuration Failed</b><hr>For further information, refer to the file <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt>. The following report has been created from the calling instance:
km: <b>ការ​សាកល្បង​ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​បាន​បរាជ័យ</b><hr>សម្រាប់​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​ទៀត សូម​មើល​ឯកសារ <tt>/var/log/Xorg.99.log</tt> ។ របាយការណ៍​ខាង​ក្រោម ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ពី​វត្ថុ​ដែល​បាន​ហៅ ៖

note: Message box text: if VNC has been enabled the firewall should be checked
en: <b>VNC configuration information</b><hr>The VNC service requires that the TCP port 5900 and an HTTP port (5800 by default) be open in the firewall. You can configure this with YaST.
km: <b>ព័ត៌មាន​ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ VNC</b><hr>សេវា VNC ទាមទារ​ឲ្យ​អ្នក​បើក​ច្រក TCP (5900) និង ច្រក HTTP (លំនាំដើម​គឺ 5800) ក្នុង​ជញ្ជាំងភ្លើង ។ អ្នក​អាច​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​វា​ដោយ​ប្រើ YaST ។

note: /.../ Copyright (c) 2000 SuSE GmbH Nuernberg, Germany.  All rights reserved. This file contains the gettext keys used within a gettext call in the application code for XFine2 Maximum length: 40  characters
en: &Step size
km: ទំហំ​ជំហាន

note: Maximum length: 40  characters
en: Small
km: តូច

note: Maximum length: 40  characters
en: Normal
km: ធម្មតា

note: Maximum length: 40  characters
en: Big
km: ធំ

note: Maximum length: 40  characters
en: Huge
km: ធំ​ខ្លាំង

note: Maximum length: 40  characters
en: &Next Screen
km: អេក្រង់​បន្ទាប់

note: Maximum length: 40  characters
en: S&ave
km: រក្សាទុក

note: Maximum length: 40  characters
en: Change &Position
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ទីតាំង

note: Maximum length: 40  characters
en: C&hange Size
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ទំហំ

note: Maximum length: 40  characters
en: Screen
km: អេក្រង់

note: Maximum length: 60  characters
en: No video mode tuning available
km: មិន​មាន​ការ​កែតម្រូវ​របៀប​វីដេអូ

en: Configuration on display
km: ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​លើ​ការ​បង្ហាញ

en: Idle timer...
km: ពេល​ទំនេរ...
