power-management - en to fr translation catalogue (189 entries)

note: PowerManagement read dialog caption
en: Initializing Configuration
fr: Initialisation de la configuration

note: Progress stage 1/3
en: Check the environment
fr: Vérifier l'environnement

note: Progress stage 2/3
en: Read general settings
fr: Lire les paramètres généraux

note: Progress stage 3/3
en: Read power saving schemes
fr: Lire les profils d'économie d'énergie

note: Progress step 1/3
en: Checking the environment...
fr: Vérification de l'environnement...

note: Progress step 2/3
en: Reading general settings...
fr: Lecture des paramètres généraux...

note: Progress step 3/3
en: Reading power saving schemes...
fr: Lecture des profils d'économie d'énergie...

note: Progress finished
en: Finished
fr: Terminé

note: error report
en: This system does not support ACPI or APM.
fr: Le système ne supporte pas ACPI ou APM.

note: Error message
en: Cannot read the general settings.
fr: Impossible de lire les paramètres généraux.

note: Error message
en: Cannot read power saving schemes.
fr: Impossible de lire les profils d'économie d'énergie.

note: PowerManagement read dialog caption
en: Saving Configuration
fr: Enregistrement de la configuration

note: Progress stage 1/3
en: Write schemes
fr: Écrire les profils

note: Progress stage 2/3
en: Write general settings
fr: Écrire les paramètres généraux

note: Progress stage 3/3
en: Restart powersave daemon
fr: Redémarrer le démon powersave

note: Progress step 1/3
en: Writing schemes...
fr: Écriture des profils...

note: Progress step 2/3
en: Writing general settings...
fr: Écriture des paramètres généraux...

note: Progress step 3/3
en: Restarting powersave daemon...
fr: Redémarrage du démon powersave...

note: Error message
en: Cannot write power saving schemes.
fr: Impossible d'écrire les profils d'économie d'énergie.

note: Error message
en: Cannot write general settings.
fr: Impossible d'écrire les paramètres généraux.

note: Error message
en: Cannot restart the powersave daemon.
fr: Impossible de redémarrer le démon powersave.

note: summary text, %1 is scheme name
en: AC Scheme: %1
fr: Profil AC : %1

note: summary text, %1 is scheme name
en: Battery Scheme: %1
fr: Profil batterie : %1

note: cmdline output, %1 is scheme name
en: Scheme Name: %1
fr: Nom du profil : %1

note: cmdline output, %1 is scheme description
en: Scheme Description: %1
fr: Description du profil : %1

note: header for commandline output
en: Power Saving Schemes:
fr: Profils d'économie d'énergie :

note: cmdline about power saving schemes, %1 is list of schemes,
en: Available Schemes: %1
fr: Profils disponibles : %1

note: header for commandline output
en: Battery Capacity Feedback:
fr: Mode d'indication du niveau de charge de la batterie :

note: cmdline about battery feedback, %1 is capacity level, %2 is the action if level reached (e.g., suspend to disk)
en: Warning Capacity: %1%%, Action: %2
fr: Niveau de charge d'avertissement : %1 %%. Action : %2

note: cmdline about battery feedback, %1 is capacity level, %2 is the action if level reached (e.g., suspend to disk)
en: Low Capacity: %1%%, Action: %2
fr: Niveau de charge bas : %1 %%. Action : %2

note: cmdline about batter feedback, %1 is capacity level, %2 is the action if level reached (e.g., suspend to disk)
en: Critical Capacity: %1%%, Action: %2
fr: Niveau de charge critique : %1 %%. Action : %2

note: header for commandline output
en: ACPI Button Actions:
fr: Actions du bouton ACPI :

note: cmdline information about actions to be done if event occurs %1 is the action (e.g., suspend to disk)
en: Power Button Action: %1
fr: Action du bouton de mise en marche : %1

note: cmdline information about actions to be done if event occurs %1 is the action (e.g., suspend to disk)
en: Sleep Button Action: %1
fr: Action du bouton de mise en sommeil : %1

note: cmdline information about actions to be done if event occurs %1 is the action (e.g., suspend to disk)
en: Laptop Lid Closed Action: %1
fr: Action de fermeture de l'écran du portable : %1

note: header for commandline output
en: Actions Allowed for Users:
fr: Actions autorisées aux utilisateurs :

note: cmdline information about operation permission, %1 = Yes or No
en: Suspend to Disk Allowed: %1
fr: Mise en veille sur disque autorisée : %1

note: cmdline information about operation permission, %1 = Yes or No
en: Suspend to RAM Allowed: %1
fr: Mise en veille sur RAM autorisée : %1

note: cmdline information about operation permission, %1 = Yes or No
en: Standby Allowed: %1
fr: Mise en attente autorisée : %1

note: label to be put to messages like Suspend to Disk Allowed: %1
en: Yes
fr: Oui

note: label to be put to messages like Suspend to Disk Allowed: %1
en: No
fr: Non

note: error report
en: Battery capacity not specified.
fr: Niveau de charge de la batterie non spécifiée.

note: error report
en: Action not specified.
fr: Action non spécifiée.

note: error report
en: Capacity must be higher than 0%% and lower than 100%%.
fr: Le niveau de charge doit être supérieur à 0 %% et inférieur à 100 %%.

note: error report
en: Specify whether the operation should be allowed.
fr: Indiquer si l'opération doit être autorisée.

note: error report
en: Specified battery scheme not found.
fr: Impossible de trouver le profil batterie spécifié.

note: error report
en: Specified AC scheme not found.
fr: Impossible de trouver le profil CA spécifié.

note: error report
en: Operation with the scheme not specified.
fr: Opération sans profil spécifié.

note: error report
en: Scheme name not specified.
fr: Nom du profil non spécifié.

note: command line help text for power management module
en: Power management configuration module
fr: Module de configuration de la gestion d'énergie

note: command line help text for an action
en: Display current settings
fr: Afficher les paramètres actuels

note: command line help text for an action
en: Set general settings
fr: Définir les paramètres généraux

note: command line help text for an action
en: Set options of a scheme
fr: Définir les options d'un profil

note: command line help text for an option
en: Display only specified scheme
fr: N'afficher que le profil spécifié

note: command line help text for an option
en: Display only battery feedback configuration
fr: N'afficher que la configuration du mode d'indication du niveau de charge de la batterie

note: command line help text for an option
en: Display only ACPI button configuration
fr: N'afficher que la configuration du bouton ACPI

note: command line help text for an option
en: Display only actions allowed for users
fr: N'afficher que les actions autorisées aux utilisateurs

note: command line help text for an option
en: Display only schemes selected for AC and battery power
fr: N'afficher que les profils CA et batterie

note: command line help text for an option
en: The battery capacity level
fr: Niveau de charge de la batterie

note: command line help text for an option
en: The capacity of the battery for the level (in percent)
fr: Niveau de charge de la batterie (en pourcentage)

note: command line help text for an option
en: The action to perform when the specified capacity level is reached
fr: Action à effectuer lorsque le niveau de charge spécifié est atteint

note: command line help text for an option
en: The ACPI button to set the action for
fr: Bouton ACPI pour lequel l'action est à définir

note: command line help text for an option
en: The action to perform when the specified ACPI button is pressed
fr: Action à effectuer lorsque vous appuyez sur le bouton ACPI spécifié

note: command line help text for an option
en: Sets whether the specified operation should be allowed for users
fr: Indique si l'opération spécifiée doit être autorisée aux utilisateurs

note: command line help text for an option
en: Scheme to use when running on AC power source
fr: Profil à utiliser avec une source d'alimentation en CA

note: command line help text for an option
en: Scheme to use when running on battery power
fr: Profil à utiliser avec une batterie

note: command line help text for an option
en: The scheme name
fr: Nom du profil

note: command line help text for an option
en: Add a new scheme
fr: Ajouter un profil

note: command line help text for an option
en: Edit an existing scheme
fr: Modifier un profil existant

note: command line help text for an option
en: Remove an existing scheme
fr: Supprimer un profil

note: command line help text for an option
en: The description of the scheme
fr: Description du profil

note: command line help text for an option
en: The scheme to clone
fr: Profil à cloner

note: command line help text for an option
en: Option of a scheme to modify
fr: Option d'un profil à modifier

note: command line help text for an option
en: Value of the specified option to set
fr: Valeur à définir pour l'option spécifiée

note: command line help text for an option
en: New name of the scheme to rename
fr: Nouveau nom à assigner au profil

note: yes-no popup
en: If you abort writing now, the saved
    settings may be inconsistent.
    Really abort?
fr: Si vous abandonnez l'écriture maintenant, les paramètres
    enregistrés risquent d'être incohérents.
     Voulez-vous vraiment abandonner ?

note: dialog caption
en: Power Management Settings
fr: Paramètres de gestion d'énergie

note: message popup
en: Buttons can be configured only for ACPI. Your
    system probably does not support ACPI and uses APM.
fr: Les boutons ne peuvent être configurés que pour ACPI.
    Votre système ne supporte probablement pas ACPI et utilise APM.

note: dialog caption
en: ACPI Buttons
fr: Boutons ACPI

note: dialog caption frame
en: Battery Capacity Feedback
fr: Mode d'indication du niveau de charge de la batterie

note: frame
en: Power-Saving Modes to Allow
fr: Modes d'économie d'énergie à autoriser

note: dialog caption
en: Modes Permitted for Users
fr: Modes autorisés aux utilisateurs

note: dialog caption
en: Power Management Scheme Setup
fr: Configuration du profil de gestion d'énergie

note: Read dialog help 1/2
en: <p><b><big>Initializing Power Management Configuration</big></b><br>
    Please wait...<br></p>
fr: <p><b><big>Initialisation de la configuration du gestionnaire d'énergie</big></b><br>
    Veuillez patienter...<br></p>

note: Read dialog help 2/2
en: <p><b><big>Aborting Initialization</big></b><br>
    Safely abort the configuration utility by pressing <b>Abort</b> now.</p>
fr: <p><b><big>Abandon de l'initialisation :</big></b><br>
    Cliquez sur l'option d'<b>abandon</b> pour quitter l'utilitaire de configuration en toute sécurité.</p>

note: Write dialog help 1/2
en: <p><b><big>Saving Power Management Configuration</big></b><br>
    Please wait...<br></p>
fr: <p><b><big>Enregistrement de la configuration du gestionnaire d'énergie</big></b><br>
    Veuillez patienter...<br></p>

note: Write dialog help 2/2
en: <p><b><big>Aborting Saving</big></b><br>
    Abort the save procedure by pressing <b>Abort</b>.</p>
fr: <p><b><big>Abandon de l'enregistrement</big></b><br>
    Cliquez sur l'option d'<b>abandon</b> pour quitter la procédure d'enregistrement.</p>

note: Battery warning dialog help 1/3
en: <p><b><big>Battery Capacity Feedback</big></b><br>
    Set three battery capacity levels and assign actions for
    each of these capacity levels.</p>
fr: <p><b><big>Mode d'indication du niveau de charge de la batterie</big></b><br>
    Définissez trois niveaux de charge de la batterie et assignez des actions à
    chacun.</p>

note: Battery warning dialog help 2/3
en: <p>Use <b>Warning Capacity</b>, <b>Low Capacity</b>, and
    <b>Critical Capacity</b> to set battery levels as a percentage of full
    capacity.</p>
fr: <p>Utilisez <b>Niveau de charge d'avertissement</b>, <b>Niveau de charge bas</b> et 
    <b>Niveau de charge critique</b> pour définir les niveaux de charge de la batterie (en pourcentage du
    niveau de charge maximal).</p>

note: Battery warning dialog help 3/3
en: <p>Use <b>Warning Level Action</b>, <b>Low Level Action</b>, and
    <b>Critical Level Action</b> to set actions to perform if the relevant
    battery level is reached.</p>
fr: <p>Utilisez <b>Action au niveau d'avertissement</b>, <b>Action au niveau bas</b>, et
    <b>Action au niveau critique</b> pour définir les actions à effectuer lorsque le niveau de
    charge correspondant est atteint.</p>

note: ACPI buttons dialog help 1/1
en: <p><b><big>ACPI Buttons</big></b><br>
    Assign events to perform after a button is
    pressed. Events can be set for the <b>Power Button</b> and <b>Sleep Button</b>.
    To assign an event to perform when the lid of the laptop is
    closed, use <b>Laptop Lid Closing</b>.</p>
fr: <p><b><big>Boutons ACPI</big></b><br>
    Assignez des actions à effectuer lorsque 
    vous appuyez sur un bouton. Vous pouvez définir des actions pour les boutons de <b>mise en marche</b> et de <b>mise en sommeil</ b>.
     Grâce à l'option de <b>fermeture de l'écran du portable</b>,
    vous pouvez assigner l'action résultante à effectuer.</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 1/6
en: <p><b><big>Modes Permitted for Users</big></b><br>
    Configure which power-saving modes users should be able to switch to.</p>
fr: <p><b><big>Modes autorisés aux utilisateurs</big></b><br>
    Configurez les modes d'économie d'énergie utilisables.</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 2/6
en: <p><b>Suspend to Disk</b> allows users to suspend the 
    computer to the disk (ACPI mode 4).
    Resuming after suspending to disk takes longer than resuming
    after suspending to RAM.</p>
fr: <p>Pour la <b>mise en veille sur disque</b> de l'ordinateur,
    utilisez l'option correspondante (ACPI mode 4).
     Par rapport à la mise en veille sur RAM, la reprise prend plus de
     temps.</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 3/6
en: <p><b>Suspend to RAM</b> allows users to suspend 
    the computer to RAM (ACPI mode 3).
    A computer suspended to RAM still consumes electricity and
    unsaved data will be lost if it is disconnected or the battery drains.</p>
fr: <p>Pour la <b>mise en veille sur RAM</b> de l'ordinateur,
    utilisez l'option correspondante (ACPI mode 3).
     Un ordinateur mis en veille sur RAM continue de consommer de l'électricité et
     les données non enregistrées sont perdues en cas de déconnexion ou d'épuisement de la batterie.</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 4/6
en: <p><b>Standby Mode</b> allows users to 
    switch the computer to the standby power saving mode
    (ACPI mode 1).</p>
fr: <p>Pour <b>mettre en attente</b>
    l'ordinateur (économie d'énergie),utilisez
    l'option correspondante (ACPI mode 1).</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 5/6
en: <p><b><big>Supported Power-Saving Modes
    </big></b><br>
    Some machines do not support all power-saving modes. If a mode is not supported
    by your machine, the appropriate check box is disabled.</p>
fr: <p><b><big>Modes d'économie d'énergie pris en charge
    </big></b><br>
     Certains ordinateurs ne prennent pas en charge tous les modes d'économie d'énergie. Si un mode n'est pas pris en charge,
     la case correspondante n'est pas cochée.</p>

note: enabling standby/suspend dialog help 6/6
en: <p><b><big>Warning</big></b><br>
    Depending on your hardware, suspend to RAM or standby could fail and you may 
    need to push the reset button to reboot your computer. This could lead to 
    data loss.
    See <tt>/usr/share/doc/packages/powersave/README.suspend</tt> for details.</p>
fr: <p><b><big>Avertissement</big></b><br>
    Selon le matériel, un échec peut se produire lors de la mise en veille sur RAM ou en attente.
    Pour redémarrer l'ordinateur, vous risquez d'avoir à appuyer sur le bouton de réinitialisation. Il peut en résulter une 
     perte de données.
     Pour plus d'informations, voir <tt>/usr/share/doc/packages/powersave/README.suspend</tt>.</ p>

note: Main dialog help 1/6
en: <p><b><big>Energy Saving Schemes</big></b><br>
    Use <b>AC Powered</b> to adjust the energy saving scheme to use when your
    computer is AC powered.
    Use <b>Battery Powered</b> to adjust the energy saving scheme to use when your
    computer is powered by internal battery.</p>
fr: <p><b><big>Profils d'économie d'énergie</big></b><br>
    Utilisez l'option d'<b>alimentation en CA</b> pour définir le profil
     d'économie à utiliser avec cette source d'énergie.
     Si l'ordinateur fonctionne avec une batterie interne, utilisez l'option d'<b>alimentation
     correspondante</b> pour définir le profil d'économie d'énergie.</p>

note: Main dialog help 2/6
en: <p>Below the selected schemes, descriptions of both selected schemes
    are displayed.</p>
fr: <p>Sous les profils sélectionnés, la description de chacun des deux profils sélectionnés
    est affichée.</p>

note: Main dialog help 3/6
en: <p><b><big>Adjusting Energy Saving Schemes</big></b><br>
    To adjust energy saving schemes, delete existing ones, or create new ones,
    use <b>Edit Schemes</b>.</p>
fr: <p><b><big>Définition des profils d'économie d'énergie</big></b><br>
    Pour définir les profils d'économie d'énergie, en effacer ou en créer de nouveaux,
    utilisez <b>Modifier les profils</b>.</p>

note: Main dialog help 4/6
en: <p><b><big>Battery Warning</big></b><br>
    To adjust levels of battery status and actions to perform on these levels
    of battery capacity, use <b>Battery Warning</b>.</p>
fr: <p><b><big>Avertissement batterie</big></b><br>
    Pour définir l'état des niveaux de batterie et les actions à réaliser à ces niveaux
    de charge de la batterie, utilisez <b>Avertissement batterie</b>.</p>

note: Main dialog help 5/6
en: <p><b><big>ACPI Settings</big></b><br>
    To adjust operations to perform when an ACPI button is pressed, use
    <b>ACPI Settings</b>.</p>
fr: <p><b><big>Paramètres ACPI</big></b><br>
    Pour définir les opérations à effectuer lorsqu'un bouton ACPI est pressé, utilisez
    <b>Paramètres ACPI</b>.</p>

note: Main dialog help 6/6
en: <p><b><big>Suspend Permissions</big></b><br>
    To set if users are allowed to switch the computer to the standby or
    suspend mode, use <b>Suspend Permissions</b>.</p>
fr: <p><b><big>Autorisations de mise en veille</big></b><br>
    Pour indiquer si les utilisateurs sont autorisés à basculer l'ordinateur vers la mise en attente ou en veille
    , utilisez <b>Autorisations de mise en veille</b>.</p>

note: Schemes list dialog 1/3
en: <p><b><big>Scheme Setup</big></b><br>
    Here, adjust the energy saving schemes. To modify a scheme, select
    it and click <b>Edit</b>.</p>
fr: <p><b><big>Configuration des profils</big></b><br>
    Définissez ici les profils d'économie d'énergie. Pour modifier un profil,
    sélectionnez-le et cliquez sur <b>Modifier</b>.</p>

note: Schemes list dialog 2/3
en: <p>To add a new scheme, select a scheme to clone then click
    <b>Add</b>. To delete an existing scheme, select it and click 
    <b>Delete</b>.</p>
fr: <p>Pour cloner un profil, sélectionnez-en un,
    puis cliquez sur l'<b>option d'ajout</b>. Pour retirer un profil, sélectionnez-le, puis cliquez 
     sur l'<b>option de suppression</b>.</p>

note: Schemes list dialog 3/3
en: <p>In the main dialog, assign schemes to use when you 
    work on battery or AC power.</p>
fr: <p>Dans la boîte de dialogue principale, assignez
    des profils à utiliser avec une alimentation sur batterie ou en CA.</p>

note: Scheme editation dialog 1 help 1/5
en: <p><big><b>Scheme Setup</b></big>
    Configure the settings of the scheme. Enter its name in <b>Scheme Name</b>
    and optionally a description in <b>Scheme Description</b>.</p>
fr: <p><big><b>Configuration des profils</b></big>
    Configurez les paramètres du profil. Entrez le <b>nom du profil</b>
    et éventuellement sa <b>description</b>.

note: Scheme editation dialog 1 help 3/5
en: <p><big><b>CPU Settings</b></big><br>
    Use <b>Frequency Scaling</b> to adjust the frequency of the CPU. If you set it
    to <b>Dynamic Frequency Scaling</b>, the CPU frequency is adjusted automatically
    according to the current CPU load.</p>
fr: <p><big><b>Paramètres du processeur</b></big><br>
    <b>Réglez la fréquence</b> processeur. Si la fréquence est définie comme
    étant <b>dynamique</b>, elle est réglée automatiquement
    selon la charge actuelle du processeur.</p>

note: Scheme editation dialog 1 help 4/5
en: <p>Set <b>Allow Throttling</b> to turn CPU throttling on and adjust
    <b>Max %</b> to set the maximum CPU throttling. Throttling is supported
    only on ACPI machines.</p>
fr: <p>Activez la<b>limitation</b> du processeur et réglez sa
    <b>valeur maximale</b>. La limitation n'est prise en charge
    que sur les machines ACPI.</p>

note: Scheme editation dialog 1 help 5/5
en: <p>If your processor does not support CPU frequency scaling, 
    you may want to let your processor be constantly 
    slowed down when working on battery to save power. To do this, set
    <b>Always Throttle</b>.  This setting 
    might be useful on long-distance trips where you do not need the entire 
    performance of your machine.</p>
fr: <p>Si le processeur ne prend pas en charge le réglage de sa 
    fréquence, vous pouvez chercher à toujours le ralentir 
     lors de l'alimentation sur batterie et ainsi à économiser de l'énergie. Pour ce faire, définissez l'option de
     <b>limitation permanente</b>.  Ce paramètre 
     peut s'avérer utile lors de longs trajets. Dans ce cas, vous n'avez pas besoin
     des performances optimales de l'ordinateur.</p>

note: Scheme editation dialog 2 help 1/2
en: <p><b><big>Hard Disk Settings</big></b><br>
    Use <b>Standby Policy</b> to adjust the power saving policy of the hard disks.
    Remember that more power saving also means waiting more often until the disk
    drive is ready.
    Use <b>Acoustic Policy</b> to adjust the acoustic policy of the disk. The noise
    produced by the disk may be lowered by moving disk heads more slowly. Not all
    disks support this feature.</p>
fr: <p><b><big>Paramètres du disque dur</big></b><br>
    Utilisez l'option <b>Règles de mise en attente</b> pour définir le mode d'économie d'énergie des disques durs.
     Important : plus vous écononiserez d'énergie, plus l'attente de la disponibilité 
     du disque dur se répétera.
     Utilisez l'option <b>Règles sonores</b> pour régler ces paramètres du disque. Pour réduire
    le bruit produit par le disque, diminuez le temps de déplacement des têtes. Tous les
    disques ne prennent pas cette fonction en charge.</p>

note: Scheme editation dialog 2 help 2/2
en: <p><b><big>Cooling Policy</big></b><br>
    Use the cooling policy <b>Status</b> to adjust the active or passive cooling policy.
    Active means that the cooling fan is
    turned on if the system starts overheating.
    If the system continues overheating, the CPU frequency and voltage are
    reduced. Passive means that the system first reduces frequency then, if
    that does not help, turns the cooling fan on.</p>
    <p>To specify actions to perform when the system overheats
    or reaches critical temperature, use <b>Overheat Temperature Action</b> and
    <b>Critical Temperature Action</b>.</p>
fr: <p><b><big>Règles de refroidissement</big></b><br>
    Indiquez si l'<b>état</b> des règles de refroidissement est actif.
     Dans l'affirmative, le ventilateur démarre
     si le système commence à surchauffer.
     (Si le système continue de surchauffer, la fréquence processeur et la tension
     sont réduites.) Dans la négative, le système réduit la fréquence, puis démarre si
     nécessaire le ventilateur.</p>
     <p>Pour spécifier les actions à effectuer lorsque le système surchauffe
     ou atteint une température critique, utilisez les options <b>Action de température de surchauffe</b> et
     <b>Action de température critique</b>.</p>

note: Scheme editation dialog 3 help 1/2
en: <p><b><big>Enable Screen Saver</big></b><br>
    To enable the screen saver in this scheme, set <b>Enable Screen Saver</b>.
    Disabling the screen saver is useful for schemes used, for example, for
    presentations.</p>
fr: <p><b><big>Activer l'économiseur d'écran</big></b><br>
    Pour autoriser l'économiseur d'écran dans ce profil, spécifiez <b>Activer
    l'économiseur d'écran</b>. Désactiver l'économiseur d'écran peut être
    utile pour certains profils utilisés, par exemple, pour des présentations.</p>

note: Scheme editation dialog 3 help 2/2 Display is a substantive (screen)
en: <p><b><big>Display Blanking</big></b><br>
    To allow blanking the display using DPMS, set
    <b>Enable Display Power Management</b>.
    To set the standby, suspend, and power off time-outs use
    <b>Display Standby Time-Out</b>, <b>Display Suspend Time-Out</b>, and
    <b>Display Power Off Time-Out</b>. To disable a time-out,
    set its value to <b>0</b>.</p>
fr: <p><b><big>Affichage de blancs</big></b><br>
    Pour permettre ce paramétrage à l'aide de DPMS, 
     <b>activez la gestion de l'alimentation</b>.
     Pour définir les timeouts de mise en attente,
     en veille et hors tension, utilisez les <b>options
     d'affichage des valeurs correspondantes</b>. Pour en désactiver un,
     définissez sa valeur sur <b>0</b>.</p>

note: combo box item
en: Notify
fr: Notifier

note: combo box item
en: Shut Down
fr: Arrêter

note: combo box item
en: Log Out
fr: Déconnecter

note: combo box item
en: Switch to Standby
fr: Basculer vers la mise en attente

note: combo box item
en: Suspend to RAM
fr: Mise en veille sur RAM

note: combo box item
en: Suspend to Disk
fr: Mise en veille sur disque

note: combo box item
en: Start Screen Saver
fr: Démarrer l'économiseur d'écran

note: combo box item
en: Ignore
fr: Ignorer

note: int field
en: &Warning Capacity
fr: Niveau de charge d'&avertissement

note: int field
en: &Low Capacity
fr: Niveau de charge &bas

note: int field
en: &Critical Capacity
fr: Niveau de charge &critique

note: combo box
en: War&ning Level Action
fr: Action au niveau d'a&vertissement

note: combo box
en: Low Level &Action
fr: &Action au niveau bas

note: combo box
en: Cr&itical Level Action
fr: Action au niveau cr&itique

note: frame
en: ACPI Button Configuration
fr: Configuration des boutons ACPI

note: combo box
en: &Power Button
fr: Bouton de mise en &marche

note: combo box
en: &Sleep Button
fr: Bouton de mise en &sommeil

note: combo box
en: &Laptop Lid Closing
fr: &Fermeture de l'écran de l'ordinateur portable

note: check box
en: Suspend to &Disk
fr: Mise en veille sur &disque

note: popup message
en: Use caution because suspending the machine to RAM fails
    on many machines. See the help for details.
fr: Soyez prudent car la mise en veille sur RAM échoue
    sur de nombreuses machines. Pour plus d'informations, voir aide.

note: check box
en: &Suspend to RAM
fr: Mise en veille sur &RAM

note: popup message
en: Use caution because putting the machine to the standby state
    fails on many machines. See the help for details.
fr: Soyez prudent car la mise en attente échoue
    sur de nombreuses machines. Pour plus d'informations, voir aide.

note: check box
en: S&tandby Mode
fr: Mode mise en a&ttente

note: push button, opens battery capacity feedback dialog
en: Batt&ery Warning...
fr: Avertissement de la batt&erie...

note: push button, opens ACPI button configuration dialog
en: AC&PI Settings...
fr: Paramètres AC&PI...

note: push button, opens
en: &Suspend Permissions...
fr: Autorisations de &mise en veille...

note: fallback scheme description, displayed in a rich text but without HTML tags!!! fallback scheme description, table entre
en: No scheme description available
fr: Aucune description de profils disponible

note: combo box
en: &AC Powered
fr: Branché au &secteur

note: combo box
en: &Battery Powered
fr: Sur &batteries

note: frame
en: Energy Saving Schemes
fr: Profils d'économie d'énergie

note: push button
en: Ed&it Schemes
fr: Mod&ifier les profils

note: popup message
en: No scheme selected.
fr: Aucun profil sélectionné.

note: popup message
en: The selected scheme cannot be modified.
    Add a new one instead.
fr: Le profil sélectionné ne peut pas être modifié.
    Ajoutez-en un nouveau à la place.

note: table header
en: Scheme Name
fr: Nom du profil

note: table header
en: Scheme Description
fr: Description du profil

note: popup message
en: Scheme name must be set.
fr: Le nom du profil doit être défini.

note: popup message
en: The specified scheme name is not unique.
fr: Le nom du profil spécifié n'est pas unique.

note: pop-up message
en: The scheme name must not be longer than 32 characters.
fr: Le nom du profil ne doit pas dépasser 32 caractères.

note: text entry
en: S&cheme Name
fr: Nom du m&ode

note: text entry
en: Scheme &Description
fr: &Description du profil

note: frame,
en: Hard Disk
fr: Disque dur

note: combo box
en: &Standby Policy
fr: &Règles de mise en attente

note: combo box item
en: Maximum Performance
fr: Performance maximale

note: combo box item
en: Power Saving
fr: Économie d'énergie

note: combo box item
en: Aggressive Power Saving
fr: Économie d'énergie agressive

note: combo box item
en: Disabled
fr: Désactivé

note: combo box
en: &Acoustic Policy
fr: Règles &sonores

note: combo box item
en: Quiet
fr: Réduit

note: combo box item
en: Maximally Quiet
fr: Réduit au maximum

note: frame
en: Cooling Policy
fr: Règles de refroidissement

note: combo box
en: &Status
fr: &État

note: combo box item
en: Active
fr: Actif

note: combo box item
en: Passive
fr: Passif

note: combo box
en: &Overheat Temperature Action
fr: Action de température de &surchauffe

note: combo box
en: &Critical Temperature Action
fr: Action de température &critique

note: frame
en: CPU
fr: Processeur

note: combo box
en: &Frequency Scaling
fr: Réglage de &fréquence

note: combo box item
en: Maximum Energy Saving
fr: Économie d'énergie maximale

note: combo box item
en: Dynamic Frequency Scaling
fr: Cadrage dynamique de la fréquence

note: check box
en: &Allow Throttling
fr: &Autoriser la limitation

note: check box
en: A&lways Throttle
fr: Toujours &limiter

note: frame
en: Screen Saver Settings
fr: Paramètres de l'économiseur d'écran

note: check box
en: Enable &Screen Saver
fr: Activer l'économiseur d'&écran

note: frame Display is a substantive (screen)
en: Display Power Management Settings
fr: Paramètres de gestion d'énergie de l'écran

note: check box Display is a substantive (screen)
en: Enable &Display Power Management
fr: Activer la gestion d'énergie de l'&écran

note: int field Display is a substantive (screen)
en: Display S&tandby Time-Out (minutes)
fr: Timeout de mise en a&ttente de l'écran (minutes)

note: int field Display is a substantive (screen)
en: Display &Suspend Time-Out (minutes)
fr: Délai de mise en &veille de l'écran (minutes)

note: int field Display is a substantive (screen)
en: Display Power &Off Time-Out (minutes)
fr: Délai d'&arrêt de l'écran (minutes)

note: Initialization dialog caption
en: Power Management Configuration
fr: Configuration de la gestion d'énergie

note: Initialization dialog contents
en: Initializing...
fr: Initialisation...

en: Acoustic
fr: Sonore

en: Presentation
fr: Présentation

en: Scheme optimized to let machine run on maximum performance.
fr: Profil optimisé pour que l'ordinateur fonctionne avec le niveau maximal de performance.

en: Scheme optimized to let maximum power savings take place.
fr: Profil optimisé pour que l'économie d'énergie soit maximale.

en: Scheme optimized to let machine run as quietly as possible.
fr: Profil optimisé pour que l'ordinateur fonctionne de façon aussi réduite que possible.
